Tabletki i zabiegi na cellulit – w skrócie o tym, jak pozbyć się cellulitu?

Z problemem cellulitu walczy blisko 8 na 10 kobiet. Co oczywiste, defekt ten u różnych osób jest różnie nasilony. Nie ulega jednak wątpliwości, że dla każdej z pań stanowi on istotny problem i każda z nich chciałaby go usunąć. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej preparatów oraz zabiegów pomagających w tym trudnym procesie. Artykuł ten, w założeniu ma stanowić krótki ich przegląd – podsumowanie wad i zalet poszczególnych metod.

Zabiegi na cellulit – przegląd najbardziej popularnych metod.

Współczesna medycyny estetyczna ma nam do zaoferowania dziesiątki różnych zabiegów mających na celu likwidację pomarańczowej skórki. Jedne są bardziej skuteczne, inne mniej. My postaramy się przedstawić te najefektywniejsze w świetle najnowszych badań naukowych. Na wstępie należy jednak jeszcze zaznaczyć, że z założenia ich stosowanie winno być poprzedzone i uzupełnione odpowiednią dietą i ćwiczeniami fizycznymi – tylko wtedy przedstawione efekty mają szansę się pojawić.

Endermologia

Zabieg stanowi formę masażu z użyciem specjalnej głowicy. Podczas jego wykonywania skóra stymulowana jest na dwa sposoby. Z jednej strony za pomocą mechanicznych wałeczków, a z drugiej z wykorzystaniem naprzemiennie zmieniające się ciśnienia powodującego jej zasysanie i uciskanie. Bezpośrednimi skutkami zabiegu są poprawa ukrwienia skóry i tkanki podskórnej, poprawa przypływu limfy oraz rozbicie skupisk cellulitu – klinicznie manifestuje się to silnym efektem antycellulitowym oraz ogólną poprawą stanu zdrowia i wyglądu skóry. Aby opisane efekty kosmetyczne miały szansę się utrzymać, a zwłaszcza, aby pomarańczowa skórka nie nawróciła, należy poddać się serii od 10 do 15 zabiegów.

Masaż antycellulitowy

Masaż anty cellulitowy opiera się na tej samej zasadzie, co wcześniej omówiona endermologia. Jedyną różnicą jest wykonywanie zabiegu przez profesjonalnego masażystę i brak wykorzystywania jakichkolwiek urządzeń mechanicznych. Dla wielu kobiet zabieg taki może być przyjemniejszy i bardziej komfortowy. Optymalna, zalecana liczba zabiegów oscyluje w okolicach 10, aczkolwiek jedne panie będą wymagały ich więcej, a inne mniej. Wszystko zależy od stanu skóry i stopnia zaawansowania cellulitu.

Masaż limfatyczny

Zabieg stanowi zaawansowaną formę masażu, niedostępna w domowym zaciszu. Jego poprawne wykonania bowiem, wymaga posiadania o wiele większych umiejętności i co nie mniej ważne, znajomości spływu chłonki z poszczególnych obszarów ciała. Masażysta, wykonując odpowiednie ruchy, w ściśle określonych kierunkach, mówiąc obrazowo, przepycha limfę w kierunku serca. Z jednej strony znacznie poprawia to ukrwienie skóry i tkanki podskórnej, a co za tym idzie, ułatwia usunięcie toksyn i zbędnej tkanki tłuszczowej. Z drugiej zaś, powoduje zmniejszenie się prawdopodobieństwa wystąpienia obrzęków – jednego z czynników biorących udział zwłaszcza w powstawaniu niechcianego cellulitu na udach. Zalecana ilość masaży limfatycznych wynosi od 10 do 20 regularnie wykonywanych sesji terapeutycznych.

Mezoterapia

Mezoterapia polega na wprowadzeniu płytko, do tkanki podskórnej dwóch rodzajów substancji. Pierwsze z nich (między innymi rutyna lub wyciąg z nostrzyka) mają za zadanie poprawić ukrwienie skóry i tkanek znajdujących się pod nią. Druga grupa natomiast (może to być kofeina lub karnityna) ma na celu usprawnienie procesu spalania i rozbijania tkanki tłuszczowej. Takie synergistyczne działanie obu rodzajów substancji owocuje dużą efektywnością zabiegu. Ilość koniecznych, w celu osiągnięcia trwałego efektu antycellulitowego zabiegów jest zmienna. Średnio wynosi o 4 do 8 sesji terapeutycznych powtarzanych w regularnych odstępach czasu.

Cellulipoliza

Stosunkowo nowa i dosyć innowacyjne metoda walki z cellulitem. Zasada jej działania polega na przepuszczaniu przez skórę i tkankę podskórną prądu o małym natężeniu. Bezpośrednim efektem tego działania jest rozbicie skupisk tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie łatwiejsze ich usunięcie przez organizm. Zabieg, pomimo mogłoby się wydawać inwazyjnego charakteru, jest dla pacjenta komfortowy, bezbolesny i co najważniejsze całkowicie bezpieczny.

Każdy z wyżej wymienionych zabiegów charakteryzuję się swoimi odrębnościami – różna jest zasada ich działania, liczba potrzebnych sesji oraz bezpośrednie i pośrednie efekty działania. Każdy pacjent w konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej lub kosmetologiem, winien wybrać ten najbardziej mu odpowiadający, pozwalający jak najefektywniej poradzić sobie z problemem pomarańczowej skórki.

Tabletki na cellulit – jak i kiedy je stosować?

Mówiąc o tabletkach na cellulit, ciężko mówić o jednej konkretnej substancji. Najczęściej bowiem, tworzone przez producentów suplementy diety, bo tak trzeba je nazywać, stanowią mieszanki wielu różnych środków. Większość z nich jest pochodzenia naturalnego i charakteryzuje się pełnym bezpieczeństwem stosowania. Należy jednak bardzo mocno podkreślić, że nawet w tym przypadku, przed użyciem jakiejkolwiek tabletki na cellulit należy bardzo skrupulatnie przeanalizować ulotkę, a najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem.

Dla uproszczenia i łatwiejszego scharakteryzowania działań tabletek na cellulit, substancje w nich zawarte można podzielić na dwie zasadnicze grupy.

Substancje pobudzające rozkład tkanki tłuszczowej.

  • Ksantyna, teofilina, kofeina – ich działanie polega na hamowaniu funkcji receptorów alfa-adrenergicznych, a tym samym na zmniejszeniu odkładania się tkanki tłuszczowej i przyspieszeniu jej spalania.
  • Substancje zawarte w żeń szeniu, fasoli, czy jamboli – wpływają na obniżenie ilość glukozy w komórkach, a tym samym zmuszają je do zużywania zapasów tłuszczu.

Substancję uszczelniające naczynia krwionośne i działające antyobrzękowo.

W przypadku tych roślin ciężko mówić o konkretnych substancja. Najczęściej bowiem mamy do czynienia z wyciągami roślinnymi, zawierającymi ich wiele.

Tabletki i zabiegi na cellulit – podsumowanie.

Współczesny rynek kosmetologii i medycyny estetycznej zasypuje nas ogromem zabiegów i tabletek antycellulitowych. Ich rola w wielu przypadkach jest nieoceniona, ale nie można zapominać, że mogą stanowić one jedynie uzupełnienie diety i ćwiczeń fizycznych. Same w sobie są w stanie przynieść jedynie krótkotrwałe efekty. W połączeniu natomiast z szeroko pojętym zdrowym trybem życia – trwałe i o wiele bardziej zadowalające.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.