Świerzb u psa – objawy, leczenie, opieka. Czy domowe sposoby są bezpieczne?

Świerzb u psów to jest z poważniejszych przypadłości zdrowotnych, która wpływa na obniżenie komfortu życia naszych ukochanych pupili. Pasożytem, wywołującym świerzb, jest tak zwany świerzbowiec drążący, który przez pewien czas rozmnaża się na powierzchni skóry psa, a później przedostaje się do naskórka. Świerzbowiec składa jaja, z których po kilku tygodniach wykluwają się małe larwy. Zmiany, które zachodzą na skórze obejmują obszar głowy, brzucha, klaski piersiowej oraz kończyn.

 By zwierzę zakaziło się świerzbowcem może dojść na wiele sposobów. Sytuacją sprzyjającą zakażeniu jest kontakt z żywym bądź martwym lisem, innymi chorymi, bezdomnymi zwierzętami. Świerzbowiec nie atakuje wyłącznie psów, ale także inne żywe zwierzęta! Psy mogą zostać zarażone również w miejscach, które mogą wyglądać z pozoru niegroźnie takie jak salony dla zwierząt, hotele dla psów czy nawet gabinety weterynaryjne. Przygarniając nowego pupila ze schroniska również trzeba mieć na uwadze ich stan zdrowia, skóry. Należy odbyć profilaktyczną wizytę weterynaryjną. Im szybciej choroba zostanie zdiagnozowana, tym przebieg choroby będzie łagodniejszy.

Świerzb u psa – objawy

 Zainfekowanie świerzbowcem daje bardzo wyraźne objawy patologiczne widoczne gołym okiem. Pierwszym symptomem, który rzuca się w oczy jest wystąpienie rumienia oraz wykwitów skórnych. Na ciele czworonoga tworzą się piekące oraz swędzące grudki, rany i stany zapalne. Nie jest to nieprzyjemny widok. Jeżeli zauważymy, że pies zaczyna się drapać przez dłuższy czas, musimy udać się z nim do weterynarza. Innymi objawami, które mogą wskazywać na świerzb to: wypadanie włosów, przerzedzanie sierści oraz powstawanie dużych czerwonych placków na skórze. Niektóre choroby skórne u psa dają bardzo podobne grupy objawów, co świerzbowiec. Jednym z powszechniejszych schorzeń jest grzybica skórna. Leczenie jej jest w gruncie rzeczy podobnym procesem regeneracji jak leczenie świerzbowca.

 Świerzbowiec bardzo często jest zlokalizowany na słabo owłosionych obszarach ciała zwierzęcia, czyli na jamie brzusznej, klatce piersiowej, pachach oraz pachwinach. Narażony jest również pysk, szczególnie obszary koło oczu oraz uszu. Zmiany skórne u psa wywołane zainfekowaniem świerzbowcem bardzo szybko rozprzestrzeniają się na zdrowe obszary ciała.

 Praktycznie każdy właściciel pieska decyduję się na konsultacje weterynaryjne, kiedy organizm psa wszedł w ostrą fazę infekcji. Czynnikami skłaniającymi do odwiedzenia lekarza są również:

  • Wydzielanie przykrego zapachu z otwartych ran.
  • Gwałtowny spadek masy ciała zwierzęcia.
  • Brak apetytu.
  • Zmęczenie.

 Posiadacze czworonogów, którzy zignorują występujące objawy i nie zgłoszą się do poradni weterynaryjnej, mogą poważnie skrzywdzić swojego ukochanego pupila. Świerzb daje, bowiem bardzo skomplikowane powikłania w postaci wtórnych zakażeń bakteryjnych i ropnego zapalenia skóry. Organizm psa jest mocno osłabiony na skutek zmagania się z infekcją. W takim przypadku proces leczenia jest bardzo długi oraz żmudny. Pies zaczyna łysieć, na jego ciele powstają liszaje, a cały organizm ulega wyniszczeniu. Reakcja na działanie świerzbowca są w ogromne mierze uzależnione od predyspozycji pupila. Młode, zdrowe psy nie są aż tak bardzo narażone na powikłanie, ale nie należy ignorować pierwszych objawów choroby.

Rozpoznanie świerzbu u psa

 Podstawą do rozpoznania choroby jest wykonanie badania laboratoryjnego. Weterynarz pobiera zeskrobinę ze skóry czworonoga i na tej podstawie podejmuje decyzję o dalszym trybie leczenia. Na podstawie próbki opracuje przebieg całego procesu leczenia zwierzęcia.

Świerzbowiec u psa leczenie

 Podejmowanie leczenia świerzbu u psa opiera się na przyjmowaniu leku. Jest podawany za pomocą strzykawki w miejsca zarażone. Metoda ta jest bardzo skuteczna i daje obiecujące rezultaty, jednakże zwierzęta niechętnie poddają się kuracji. Większość zwierząt reaguje agresywnie na widok igły, dlatego należy stosować inne metody leczenia by nie powodować dodatkowego stresu i bólu naszym pupilom. Kolejna opcja to kuracja doustna. Tabletki przeciw świerzbowe mogę być podawane na kilka sposobów:

  • Zmniejszanie rozdrobnionego proszku z jedzeniem.
  • Podanie bezpośrednio do pyska.

 Następna metoda leczenia to spray leczniczy, który jest stosowany miejscowo. Nakładany jest na zainfekowane miejsca. Zaawansowane stadia chorobowe wymagają użycia antybiotyku. Leczenie antybiotykiem to żmudny proces, który może trwać nawet kilka tygodni. Terapia antybiotykiem jest uciążliwa. Zarówno pies jak i właściciel muszą stosować się do wszystkich zaleceń kuracji. Do głównych zadań właściciela należy:

  • Częste czyszczenie legowiska psa.
  • Odkurzanie dywanów, łóżek, foteli.
  • Zachowanie sterylnych warunków mieszkania.

Dla większego bezpieczeństwa należy odizolować psa od innych zwierząt.

Domowe sposoby zwalczania świerzbowca u psa

Cytryna i czosnek – należy namoczyć około 10 ząbków czosnku oraz skórkę cytryny w wodzie i pozostawić na całą noc. Miksturę, którą otrzymamy należy przelać do butelki i spryskać zarażone miejsca, gdzie występuje świerzb. Mieszanina ma na celu zabić pasożyty oraz przyśpieszyć proces gojenia ran.

Ocet jabłkowy – Środek będzie skuteczny, gdy podamy go doustnie. Wystarczy dodać kilka łyżeczek octu jabłkowego do psiej karmy.

Żel aloesowy – Posiada właściwości antyseptyczne oraz przeciwpasożytnicze. Aplikuj go na zainfekowane pasożytami miejsca dwa razy dziennie, a rezultaty będą widoczne w ciągu kilku dni.

 Domowe sposoby nawet te sprawdzone muszą zostać skonsultowane z weterynarzem. W tak poważnej sytuacji jaką jest świerzbowiec nie można pozwolić sobie na eksperymenty. Nie możemy narażać życia naszych kochanych pupili. Nakładane mikstury mogą doprowadzić do powikłań z lekami zapisanymi od weterynarza, dlatego konieczna jest konsultacja. Zwierzę jest narażone na ból i zły komfort psychiczny. Musimy zadbać o niego i eliminować wszystkie czynniki, które mogą wywołać stres.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.