Sól himalajska – czy jest tak zdrowa jak się o niej mówi?

Od kilku lat na polskim rynku dostępny jest nowy rodzaj soli. Jest ona stosunkowo droga i ma bardzo specyficzny kolor – różowawy. Kiedy tylko pojawiła się na sklepowych półkach w mediach zrobiło się głośno na temat jej zdrowotnych właściwości. Niestety co raz częściej mówi się, że było to jedynie chwyt marketingowy, a sól himalajska jest tak samo niezdrowa jak inne, a może bardziej. Dlaczego? Właśnie przez swoje 84 składniki!

Pochodzenie soli himalajskiej

Uważana za najczystszą z soli na świecie wydobywana jest na terenie pasa górskiego Himalajów w Pakistanie. Jej czystość mamy zawdzięczać jej ręcznemu wydobywaniu, a także tego, że głęboko skryta pod ziemią nie była wystawiona na negatywne czynniki zewnętrzne. Wydobywa się tam zarówno różową jak i czarną sól himalajską. Jaskinie z których się je wydobywa datuje się aż na 250 milionów lat, w tym czasie zostały zalane wodami oceanu a następnie osuszone pod wysokim ciśnieniem. Właśnie dzięki temu sól, która się tam znajduje jest łatwiejsza do wydobycia i potencjalnie czystsza i zdrowsza.

Rodzaje soli himalajskiej

Najczęściej spotykaną odmianą soli himalajskiej jest ta o barwie rdzawej w formie lamp lub różowawa i wręcz różowa sprzedawana w specjalnych młynkach spożywczych. Taka sól najczęściej stosowana jest jako przyprawa lub tak zwana sól lecznicza.

Drugą odmianą tej soli jest czarna sól, której barwa jest spowodowana bliskim kontaktem z zaschniętymi złożami magmy. Ta odmiana jest dużo trudniej dostępna, ale też dużo bardziej popularna na terenie Indii. Tam od wieków księgi Ajurwedy wymieniają pozytywne i lecznicze właściwości tego kruszcu.

Właściwości i składniki

Sól himalajska bogata jest w 84 składniki! Tak najczęściej jest reklamowana, mówi się, że idealnie odwzorowuje skład biologiczny człowieka. Niestety prawda jest taka, że oprócz pozytywnych składników w bardzo minimalnych ilościach znajdują się w niej też takie pierwiastki, które mogą zaszkodzić. Takie składniki mogą być odkładane w tkance tłuszczowej i w momencie, gdy organizm będzie ją spalać do organizmu uwolnione mogą zostać te szkodliwe pierwiastki w dużych ilościach co może być bardzo niebezpieczne.

Jednak trzeba przyznać, że sól himalajska jest naturalnie bogata w jod, potas czy magnez. Chociaż ilości tych składników są naprawdę niewielkie to z pewnością nadadzą soli większej wartości odżywczej.

Składniki, których w soli himalajskiej jest najwięcej, to:

  • sód

  • żelazo

  • potas

  • wapń

  • cynk

  • brom

  • mangan

  • magnez

Wymienione zostały w kolejności od największej zawartości do najmniejszej na 100gram soli himalajskiej.

Wpływ soli himalajskiej na zdrowie

Nie należy dać się zwieźć wszystkim pozytywnym reklamom. Chociaż w soli jest tak wiele na pierwszy rzut oka pozytywnych składników to sama sól nadal nie jest zdrowa. Dzienne zapotrzebowanie na NaCl czyli sól wynosi około płaskiej łyżeczki czyli 5 gram. Zbyt duże ilości soli w diecie mogą powodować problemy zdrowotne jak zbyt duże zatrzymywanie ilości wody w organizmie, zaburzenia pracy nerek a w konsekwencji ich chorób, wzrostu ciśnienia, a nawet może doprowadzić do podniesienia ryzyka zawału serca.

Pozytywny wpływ soli

Chociaż spożywanie soli nie jest najzdrowsze, to w Polsce jest obowiązek wzbogacania jej w jod, dzięki czemu obywatele nie chorują na choroby spowodowane brakiem jodu. Wyższość soli himalajskiej nad zwykłą z pewnością jest w tym przypadku, ponieważ naturalnie ma ona w swoim składzie jod. Jednak nie powinna być ona zamiennikiem zwykłej soli jodowanej w zupełności. Najlepiej w kuchni zastępować nią zwykłą sól w doprawianiu jednego lub dwóch posiłków.

Najlepszym sposobem na zastosowanie soli himalajskiej jest robienie domowych roztworów wody morskiej. Tego typu roztwory są idealne i nieszkodliwe a wręcz łagodzące dla naszego ciała, ponieważ wewnątrz naszych komórek woda jest właśnie w „formie” wody morskiej, czyli, można powiedzieć, że doprawiona solą.

Jak zrobić domową wodę morską z soli himalajskiej?

Najprostszym sposobem jest przygotowanie stosunkowo dużej ilości, ponieważ najłatwiej wtedy obliczyć właściwe proporcje. Taką wodę można przechowywać nawet 14 dni w chłodnym miejscu i szczelnym pojemniku. Oczywiście można jej w tym czasie używać.

Zatem aby otrzymać roztwór o właściwym stężeniu należy na litr wody (nie przegotowanej, najlepiej butelkowanej, źródlanej) dodać płaską łyżeczkę soli himalajskiej, czyli równowartość 5 gramów. Na pół litra wody przypada połowa płaskiej łyżeczki czyli od 2,5 do 3 gramów soli. Taki roztwór jest absolutnie bezpieczny dla organizmu i nie powinien uczulać!

f-sol-himalajska

Sól himalajska

Kliknij i sprawdź ceny!

Zastosowanie domowej wody morskiej z solą himalajską

Roztwory soli himalajskiej będą idealne do leczenia niedrożności nosa czy suchości śluzówki. Można wtedy wykonywać parówki, inhalacje lub zaopatrzyć się w odpowiedni dozownik i wprowadzać za jego pomocą wodę do nosa.

Kolejnym sposobem jest dosypywanie soli do kąpieli czy to całego ciała czy jedynie do stóp. Taka kąpiel będzie pozytywnie wpływać na problemu reumatologiczne jak bóle stawów i kości, a także przyjemnie zmiękczy skórę. Należy pamiętać, że jeśli na ciele mamy jakieś drobne ranki sól będzie piekła, ale niewątpliwie odkazi zranione miejsca.

Jod w soli himalajskiej

Jod jest składnikiem tak niezbędnym do poprawnej pracy organizmu, że jego brak powoduje poważne uszczerbki na zdrowiu. Jeżeli w diecie brakuje jodu praca tarczycy zostaje utrudniona i może to doprowadzić do niedoczynności, a w konsekwencji do choroby zwanej wolem. Z tego powodu zwykła sól kuchenna wzbogacana jest w jod, czyli jest jodowana. Sól himalajska w przeciwieństwie do kamiennej czy morskiej naturalnie w swoim składzie zawiera cząsteczki jodu. Niestety w bardzo nieznacznych ilościach, zatem warto używać soli himalajskiej połączonej z solą jodowaną, aby nie nabawić się nieprzyjemnych chorób tarczycy!

Zastosowanie soli himalajskiej

Sól himalajska swoje największe zastosowanie ma w gastronomii. Ze względu na niesamowity kolor, który zależy od składu danego kryształka, może być od różowej i rdzawej aż po czarną. Z tego powodu chętnie stosuje się ją nie tylko jako zwykłej przyprawy ale również sałatek, gdzie może wyglądać bardzo orientalnie.

Część wegetarian chętnie stosują czarną sól himalajską, ponieważ jej smak przypomina nieco smak jajek.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.