Probiotyk – jak wybrać ten właściwy?

Antybiotykoterapia, choć stosowana w celu leczenia zakażeń bakteryjnych, może mieć także działania niepożądane. Dlatego podczas trwania kuracji tak istotne jest zabezpieczenie organizmu. W tym celu stosujemy probiotyki, stanowiące wsparcie dla mikroflory jelitowej. W jaki sposób działają i jak wybrać ten właściwy?

Czym jest probiotyk?

Na początku warto więc zadać sobie pytanie – czym jest i jak działa probiotyk? To żywe szczepy bakterii o właściwościach prozdrowotnych. Podaje się je doustnie w określonych ilościach, w ten sposób wywierają korzystny wpływ na zdrowie przyjmującej je osoby.

Obszarem ich działania jest jelito grube i znajdującą się w nim mikroflora jelitowa. Wbrew pozorom odgrywa ona bardzo ważną rolę w naszym ciele – wpływa na funkcjonowanie układu immunologicznego, bierze udział w syntezie witamin z grupy B i K, sprzyja regeneracji nabłonka jelitowego i reguluje perystaltykę. Celem probiotyku jest więc jej odbudowa i przywrócenie organizmu do właściwego funkcjonowania.

Probiotyk – jakie kryteria musi spełniać?

W jaki sposób wybrać najlepszy probiotyk? Preparat wysokiej jakości musi spełniać wyznaczone kryteria, wśród których są:

  • bezpieczeństwo działania – probiotyk musi być bezpieczny dla zdrowia,
  • ludzkie pochodzenie – by bakterie były jak najlepiej przystosowane do warunków panujących w jelicie, pobiera się je z układu pokarmowego zdrowych dawców,
  • zdolność bakterii probiotycznych do dotarcia we wskazane miejsce w układzie pokarmowym – często w warunkach dużej ekspozycji na kwasy żołądkowe i żółciowe,
  • zdolność do rozwoju i kolonizacji przewodu pokarmowego – warunek niezbędny przy odbudowie mikroflory.

Ważnym kryterium przy wyborze najlepszego probiotyku będzie także liczebność bakterii w preparacie. To od niej będzie zależeć, czy bakterie probiotyczne nie ulegną uszkodzeniu już w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Ich niewystarczająca ilość nie będzie w stanie odbudować ubytków w mikroflorze. Minimalna ilość, konieczna do prawidłowego działania to 10(9) jtk/ g preparatu. Oczywiście przed dokonaniem wyboru warto skonsultować się z farmaceutą oraz lekarzem.

Szczepozależność – co to takiego?

Jest jeszcze jedna istotna cecha, od której będzie zależeć wybór probiotyku – mowa o szczepozależności. Co to oznacza? Każdy probiotyk powinien być dokładnie opisany, mieć nazwę rodzajową (np. Lactobacillus) oraz gatunkową (np. rhamnosus).

Szczepozależność oznacza, że bakterie reprezentujące jeden rodzaj – Lactobacillus – mogą mieć odmienne właściwości. Każdy probiotyk musi być więc właściwie opisany i scharakteryzowany, ponieważ będzie wywierać różne efekty prozdrowotne.

Warto przeczytać także: www.lakcid.pl/…/probiotyk-dobry-czyli-jaki

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.