Praktyczne wskazówki, dzięki którym zapanujesz nad swoją alergią

Alergia to częsta przypadłość, która dotyka ponad 500 milionów ludzi na całym świecie. Choroba ta wynika z nadmiernej i nieprawidłowej reakcji organizmu na pewne substancje-alergeny, które wyzwalają szereg niepożądanych efektów. Alergia i jej dokuczliwe objawy stanowią problem, który wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia. W przeciwnym razie mogą w znaczący sposób utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Sprawdzaj prognozy dla alergików

W dzisiejszych czasach osobom, które cierpią na alergię, jest zdecydowanie łatwiej kontrolować ryzyko wystąpienia objawów. Z pomocą przychodzą aplikacje na telefon, które podają stężenie alergenów w powietrzu i aktualną prognozę pogody, przez co łatwiej jest określić prawdopodobieństwo reakcji alergicznej. Wiele aplikacji posiada także kalendarze pylenia na określonym terytorium, które mogą pomóc w planowaniu urlopu. Dodatkowo opisy podstawowych alergenów i porady w przypadku wystąpienia alergii mogą w znaczący sposób ułatwić życie alergikowi.

Zapanuj nad alergenami w domu

Wbrew pozorom alergie mogą występować o każdej porze roku. W przypadku uczulenia na roztocza kurzu domowego objawy mogą trwać cały rok, ze szczególnym nasileniem w okresie grzewczym. Podobnie jest w przypadku alergii na pleśń grzybów, których zarodniki w dużych ilościach unoszą się w powietrzu. Osoby, które są uczulone na takie alergeny, powinny zwrócić szczególną uwagę na swoje najbliższe otoczenie, czyli strefę mieszkalną. Mieszkania alergików powinny być często wietrzone, co pozwoli pozbyć się wilgoci sprzyjającej grzybom i roztoczom. Warto też wyposażyć się w specjalistyczne oczyszczacze powietrza, które sprawnie pochłaniają nieprzyjazne cząsteczki z powietrza i pozwalają kontrolować jakość powietrza w domu.

Unikaj sytuacji, które mogą nasilić alergię

Chcąc uniknąć nieprzyjemnych objawów alergii, należy z rozwagą planować kolejny dzień i kontrolować czynniki ryzyka. Osoby z alergią na pyłki nie powinny udawać się na spacery w ciepłe i suche dni, podróżować w regiony o wysokim stężeniu danego alergenu oraz planować pracy na świeżym powietrzu podczas okresu pylenia. Natomiast ci, którzy mają alergię na sierść zwierząt, powinni po każdym kontakcie z nimi myć ręce oraz zmieniać ubranie, na którym mogą pozostawać alergeny. Dużą ostrożność zaleca się także osobom z zaawansowaną alergią pokarmową, które za każdym razem powinny sprawdzać skład produktów przed ich konsumpcją.

Noś przy sobie leki antyalergiczne

Alergia może przyjść niespodziewanie, nawet wtedy, kiedy wydaje się, że nie ma istotnego ryzyka. Dlatego alergicy powinni zawsze mieć przy sobie leki przeciwalergiczne, czyli antyhistaminowe (np. loratadyna), których szybkie zastosowanie może znacząco złagodzić objawy. Ponadto osoby, u których w przeszłości wystąpiła silna reakcja alergiczna w odpowiedzi na kontakt z alergenem (wstrząs anafilaktyczny w wyniku ukąszenia przez owada), powinny mieć przy sobie adrenalinę w postaci zastrzyku, która może w skrajnych sytuacjach zabezpieczyć przed groźnymi następstwami np. niedotlenieniem w wyniku skurczu dróg oddechowych.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.