Poznaj 3 najlepsze i najważniejsze sposoby na cellulit

Cellulit jest jednym z najczęściej występujących defektów kosmetycznych u kobiet. Dla wielu z nich stanowi istotny problem i źródło, często ciężkich do pokonania kompleksów. Na szczęście, nieestetyczna pomarańczowa skórka nie jest wyrokiem. Można z nią skutecznie walczyć, a co najważniejsze skutecznie jej zapobiegać. Prewencja bowiem, w opinii ekspertów jest najskuteczniejszym i najważniejszym sposobem na cellulit.

Kogo dotyka problem cellulitu?

Można śmiało powiedzieć, że cellulit jest prawie wyłącznie problemem kobiet. Wynika to ze specyficznej budowy ich tkanki łącznej. W odróżnieniu bowiem od męskiej ta u płci pięknej jest o wiele luźniejsza. Z jednej strony jest to cecha bardzo korzystna z punktu widzenia ewentualnej ciąży – skóra bowiem łatwiej się rozciąga. Negatywnym skutkiem jest jednak to, iż komórki tłuszczowe mają o wiele więcej miejsca na nierównomierne rozrastanie się, tworzenie nieestetycznych zagłębień i grudek – mówiąc prościej na tworzenie cellulitu.

Jeśli zaś chodzi o wiek, pierwsze symptomy pomarańczowej skórki na udach, czy innych częściach ciała, mogą pojawić się w dowolnym okresie życia. Statystycznie jednak wyróżniają się trzy ważne z punktu widzenia cellulitu etapy w życiu kobiety.

 • Pokwitanie – 12% kobiet obserwuje wtedy pierwsze objawy cellulitu.
 • Ciąża – 20% kobiet, bez względu na to, czy cellulit występował wcześniej.
 • Menopauza – 25% kobiet po raz pierwszy zauważa u siebie ten defekt kosmetyczny.

Przyczyny powstawania cellulitu?

Od lat toczą się liczne badania naukowe nad etiologią cellulitu. Na ich podstawie udało się ustalić grupę kilku najważniejszych przyczyn tego defektu kosmetycznego.

 • Zaburzenia hormonalne – jedna z najważniejszych przyczyn występowania cellulitu w ciąży.
 • Zaburzenie w funkcjonowaniu układu limfatycznego – skutkuje to obrzękami, a te z kolei predysponują do rozwijania się pomarańczowej skórki.
 • Wiotkość tkanki łącznej – większa jest ilość miejsca dla rozrastającej się tkanki tłuszczowej.
 • Błędy dietetyczne – wszystkie złe nawyki żywieniowe prowadzące do nadmiernego przyrostu masy ciała.
 • Budowa fizyczna – otyli ludzie mają o wiele większe prawdopodobieństwo rozwinięcia się cellulitu.
 • Czynniki genetyczne – rodzinne uwarunkowania na, które nie mamy wpływu.

Cześć z wymienionych przyczyn ma charakter modyfikowalny i na nich należy skupić uwagę, analizując możliwości leczenie i zapobiegania cellulitowi.

Prewencja – najskuteczniejsza i najważniejsze metoda walki z cellulitem.

Zapobieganie wystąpieniu cellulitu niepodważalnie jest najskuteczniejszą metodą walki z nim. Od wielu lat jest to fakt podkreślany przez licznych ekspertów zajmujących się badaniem tego defektu kosmetycznego.

1.Odpowiednio dobrana i zdrowa dieta.

Odpowiednia, zdrowa oraz zbilansowana dieta stanowi jeden z najważniejszych czynników chroniących nas przed cellulitem i nie tylko. Aby mogła spełniać ona swoją rolę, musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

 • Odpowiednia kaloryczność posiłków – aspekt kluczowy, pozwalający utrzymać nam stałą masę ciała. Parametr ten powinien być dobierany indywidualnie z uwzględnieniem aktualnej aktywności fizycznej i stanu zdrowia.
 • Unikanie węglowodanów prostych na rzecz tych złożonych – nadużywanie cukrów prostych stanowi jedną z przyczyn otyłości, a więc i cellulitu. Dobrym rozwiązaniem jest zastąpienie ich w diecie produktami zawierającym ich złożone odpowiedniki. Sprawi to, że nasza dieta będzie mniej kaloryczna, a zarazem bardziej sycąca.
 • Unikanie potraw smażonych na rzecz gotowanych, ewentualnie pieczonych – smażenie jest najbardziej niezdrową formą przygotowywania naszych posiłków. Po pierwsze sprawia, że dania są dużo bardziej tłuste, a po drugie prowadzi do powstawania licznych szkodliwych substancji.
 • Owoce i warzywa w każdym posiłku – stanowią one nieocenione źródło witamin oraz mikroelementów.
 • Picie przynajmniej 2 litów wody dziennie – po pierwsze zapewni to odpowiednie nawodnienie organizmu, a po drugie pozwoli usunąć z niego szkodliwe toksyny.

Odpowiednia dieta, co warte podkreślenia, nie da nam 100% gwarancji, że nie dotknie nas problem cellulitu. Nie ulega jednak wątpliwości, że prawdopodobieństwo to znacznie zmniejszy. Dodatkowo w przypadku wystąpienia pomarańczowej skórki, pozwoli z nią bardzo skutecznie i o wiele łatwiej walczyć.

2. Codzienna aktywność fizyczna.

Istnieje wiele ćwiczeń wymyślonych konkretnie w celu walki z cellulitem. Ich stosowanie, u wielu kobiet przynosi bardzo dobre efekty. Podstawowym warunkiem ich skuteczności jest jednak regularność wykonywania i to dla wielu osób może stanowić istotny problem. W związku z tym uważa się, że ważniejsza jest jakakolwiek, codzienna aktywność – niekoniecznie stricte nakierowana na partie ciała objęte problemem cellulitu.

Codzienna aktywność fizyczna redukuję prawdopodobieństwo cellulitu przede wszystkim na drodze redukcji masy ciała i poprawy ogólnego stanu zdrowia (zwłaszcza funkcji układu krwionośnego i limfatycznego). U kobiet, które dotknął już problem pomarańczowej skórki, dobrym pomysłem jest dodatkowe dołączenie do aktywności fizycznej ćwiczeń celowanych. Tak skomponowany trening nie stanowi znacznego obciążenia czasowego i nie jest nadto monotonny.

Co zrobić, gdy cellulit się już pojawił?

Biorąc pod uwagę mnogość przyczyn pomarańczowej skórki oraz liczne procesy biorące udział w jej powstawaniu, nie powinien dziwić fakt braku 100% skuteczności prewencji. Na szczęście, współczesne gabinety medycyny estetycznej mają do zaoferowania swoim klientkom szereg zabiegów skutecznych w walce z cellulitem.

3. Zabiegi medycyny estetycznej.

Spośród najpopularniejszych i najskuteczniejszych z nich, można wymienić:

 • Endermologia – masaż wykonywany za pomocą specjalnej głowicy z wałeczkami. Mechaniczna stymulacja poprawia ukrwienie i stymuluje regenerację skóry – oprócz efektu antycellulitowego, poprawia się jej ogólny stan zdrowia i wygląd.
 • Mezoterapia – zabieg polegający na wstrzyknięciu pod skórę dwóch rodzajów substancji – rolą pierwszych jest poprawienie stanu ukrwienia, a drugich polepszenie i przyspieszenie spalania tłuszczu.
 • Drenaż limfatyczny – specjalna forma masażu nakierowana na poprawę przepływu chłonki. Zabieg bardzo efektywnie zmniejsza obrzęki, redukuję cellulit i może stanowić jego prewencje.
 • Cellulipoliza – zabieg rozbijania cellulitu za pomocą prądu o małym natężeniu.

Wymienione zabiegi stanowią jedynie krótki przegląd rynku. Co warte zaznaczenia, żadne zabiegi stosowane samodzielnie, bez odpowiedniej diety i aktywności fizycznej, nie przyniosą oczekiwanych efektów.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.