Pole dance – dla kogo? Jak wyglądają zajęcia? Taniec na rurze dla początkujących jako sport, zajęcia, kursy i ceny

Obecnie w każdym klubie sportowym, na siłowni czy w klubie fitness jest ogromny wybór zajęć, które mają pomóc spalić nadmierne kilogramy, ukształtować sylwetkę czy poprawić kondycję. Jednak niektóre są zwyczajnie nudne i powtarzalne, a inne mogą być zbyt trudne dla początkujących osób, które nigdy wcześniej, oprócz lekcji wychowania fizycznego nie uprawiały sportu. Bardzo kuszącą propozycją dla pań, które chcą zadbać o swoją sylwetkę są zajęcia pole dance, które łączą w sobie elementy fitness i akrobatyki. Pod hasłem pole dance kryje się nic innego jak taniec na drążku. Ale nie przyjmuje on erotycznej formy, tylko prozdrowotną, która ma na celu wymodelować ciało i poprawić kondycję. Dla kogo jest pole dance?

Pole dance, czyli taniec na drążku

Warto od razu zaznaczyć, że erotycznym tańcem znanym z klubów ze striptizem jest odmiana lap dance, która jest tańcem kontaktowym. W pole dance drążek to tylko pomoc do wykonywania elementów ekwilibrystycznych, układów tanecznych czy ćwiczeń. A do tego nie jest to taniec publiczny. Jednakże dopiero w latach 90. XX wieku został uznany za taniec sportowy. Ewentualną widownią będą koleżanki z grupy, ponieważ pole dance zwykle praktykują tylko kobiety.

Ogólnie taniec na drążku to forma akrobatyki, która pochodzi od indyjskiego tańca mallakhamb. Jednak wyróżnia się obecnie wiele odmian tego tańca. Do najpopularniejszych odmian samego pole dane zalicza się:

  • klasyczny taniec pole dance wykonywany na drążku w pomieszczeniu,
  • aqua pole, czyli taniec wykonywany na drążku zanurzonym w wodzie np. basen pływacki,
  • street pole dance, czyli taniec na drążku wykonywany na ulicy na przykład na znakach, słupach czy nawet latarniach.

Do wykonywania tego tańca niewątpliwie potrzebna jest sprawność fizyczna, siła oraz umiejętności gimnastyczne. Na szczęście można to wyćwiczyć, a same zajęcia z tańca poprawią wytrzymałość i ogólna sprawność ciała. Pole dance sprzyja modelowaniu sylwetki, ale przede wszystkim dobrze kształtuje ramiona, uda i pośladki. Zalecany jest też osobom, które mają problemy z kręgosłupem, ponieważ bardzo dobrze wpływa na prostowanie kręgosłupa, a mięśnie go otaczające pod wpływem treningów stają się bardziej elastyczne i giętkie przez co nawet osoby o typowo siedzącym trybie pracy nie będą już narzekać na ból pleców.

Pole Dance jest bardzo popularny wśród celebrytek i międzynarodowych gwiazd. Panie, które promują uprawienia pole dance to między innymi Madonna, Jessica Alba czy Demi Moore. Także w Polsce coraz więcej kobiet korzysta z takich zajęć. Warto też wiedzieć, że organizowane są mistrzostwa świata w pole dance.

Dla kogo jest pole dance?

Praktycznie każda osoba może spróbować swoich sił na treningu pole dance. Można zacząć trening od absolutnych podstaw, gdzie zaczyna się od budowania kondycji i wytrzymałości, aby móc zacząć wykonywać akrobacje przy drążku. Co ciekawe nie ma tu określonego wieku w jakim można uprawiać pole dance, choć najczęściej na takie zajęcia decydują się dorosłe panie. Także waga czy kondycja nie są ważne. Każdy instruktor dobierze odpowiedni program treningu, aby np. osoby z nadwagą nie nadwyrężały stawów podczas ćwiczeń, a osoby ze słabą kondycją mogły ją zbudować. Przeciwwskazaniem do uprawiania pole dance jest ciąża.

Dlatego też pole dance jest idealnym zajęciem sportowym dla osób, które chcą wymodelować sylwetkę, ujędrnić i wysmuklić ciało, zadbać o swoją kondycję, sprawność i siłę mięśni czy po prostu schudnąć i spalić zbędna tkankę tłuszczową. Jednak efektem regularnych ćwiczeń będzie też wyższy poziom elastyczności mięśni co jest ważne u osób borykających się m.in. z problemami z kręgosłupem. Mimo, że pole dance to sport siłowy to nie można oczekiwać, że zbuduje się sobie mięśnie jak u atlety.

Jak wyglądają zajęcia?

Aby rozpocząć treningi pole dance wcale nie trzeba wcześniej przygotowywać się na przykład na siłowni czy budując swoją kondycję. Na pierwsze zajęcia można przyjść dosłownie „z ulicy”. Pierwsza zajęcia dla początkujących rozpoczynają się od rozgrzewki, a potem zazwyczaj polegają na opanowaniu bardzo prostych ćwiczeń wzmacniających, rozciągających oraz ujędrniających. Kolejnym etapem są podstawowe chwyty, figury czy obroty. Na początku celem treningu jest oswojenie z tym treningiem, nauka podstawowych figur oraz zyskanie świadomości co potrafi ciało, a nad czym trzeba popracować. Podczas pierwszych treningów można też pracować nad krótką i prostą do powtórzenia choreografią.

Podczas kolejnych etapów treningu poznaje się inne, bardziej zaawansowane i wymagające technicznie figury oraz triki, które pozwolą tworzyć całe układy taneczne przy drążku. Tutaj już potrzebna będzie większa siła oraz giętkość, ponieważ często też na tym etapie wprowadza się figury „głową w dół”, a to oznacza, że trzeba mieć już wyćwiczoną pewną sprawność oraz umiejętności asekuracji. Kolejne etapy treningów mają na celu usystematyzować nabyte umiejętności oraz rozwijać coraz to nowe, aż będzie można wykonywać zaawansowane układy choreograficzne, w których będą włączone elementy akrobatyki. Na tym etapie wykonuje się też szereg ćwiczeń bez kontaktu z podłożem.

Zalety pole dance

Dlaczego warto ćwiczyć na drążku? Przede wszystkim dlatego, że są to ćwiczenia kompleksowo dbające o sylwetkę. Zwykle podczas treningu np. na siłowni skupia się na jednej partii ciała, a podczas pole dance można wprawić w ruch wszystkie mięśnie od nadgarstków, przez plecy po łydki. A zwykle najciężej jest wyszczuplić właśnie plecy, więc naprawdę pole dance może zapewnić lepszy wygląd całej sylwetki. Ponadto kiedy dochodzi się już do etapu, kiedy można utrzymać całe ciało na drążku bez kontaktu z podłożem oznacza to, że nabywa się lepszej koordynacji ruchowej oraz równowagi. Jednak mimo, że ćwiczy się mięśnie to podczas treningu nie dochodzi do ich nadmiernego rozbudowania. Warto jednak wiedzieć, że podczas jednego, intensywnego treningu można spalić nawet 600 kcal!

Co ciekawe pole dance jest polecany też osobom, które mają siedzący tryb życia i problemy z kręgosłupem. Podczas ćwiczeń mięśnie kręgosłupa stają się bardziej elastyczne i wzmocnione, przez co mniej bolą. Także dużą zaletą może być wzrost samooceny, kiedy już opanuje się choćby podstawowe ruchy i zwiększy swoją elastyczność, ponieważ dzięki temu będzie można też poruszać się z większym wdziękiem czy choćby nie chwiać chodząc w butach na wysokich obcasach typu szpilka. Z pewnością ten argument też przekona wiele kobiet do rozpoczęcia zajęć pole dance. Wiele osób jako korzyść pole dance wymienia też podkręcenie swojej kobiecości i większą pewność siebie.

Kolejnym argumentem jest świetna zabawa, wyluzowanie się i spędzenie czasu w grupie innych kobiet. Jeśli nawet w klubie fitness organizowane są zajęcia dla panów odbywają się one w osobnej grupie. Ćwiczenia nie tylko wspomogą wysmuklenie sylwetki, ale też pozbycie się napięcia, stresu czy innych szkodliwych dla organizmu uczuć, ponieważ podczas treningu trzeba być maksymalnie skupionym, a więc na choć krótki czas można zająć myśli czymś innym.

 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.