Pierwszy raz – jak się do niego przygotować? Mity i wskazówki na temat pierwszego razu.

Pierwszy raz jest otoczony wieloma mitami i wyobrażeniami na jego temat. Wpływa na to przede wszystkim fakt, że temat seksu w wielu domach i rodzinach jest nadal tematem tabu, a nastolatkowie nie mają często z kim porozmawiać o swoich troskach, nadziejach czy obawach. Również jakość kształcenia przygotowującego do wejścia w świat seksualnych pragnień często jest niezbyt wystarczający – w polskich szkołach temat ten jest często pomijany bądź sprowadzany do kilku pogadanek na ten temat.

Jak się przygotować do pierwszego razu?

Mimo tego, że większość nastolatków chciałoby przeżyć swój pierwszy raz spontanicznie i w klimatycznym nastroju, warto się jednak do niego trochę przygotować. Przede wszystkim ze względu na fakt, że niezabezpieczony stosunek seksualny może skutkować niechcianymi konsekwencjami – przede wszystkim nieplanową ciążą, ale również zarażeniem się chorobami wenerycznymi czy psychiczną traumą. Pierwszy seks jest czymś, co pamięta się przez całe życie – bez względu na swoje podejście warto więc uczynić go czymś, co chce się pamiętać i wspominać.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji na temat pierwszego współżycia warto jest się zastanowić czy dany partner jest tą właściwą osobą. Dotyczy to nie tylko dziewczyn, ale również chłopców – nie powinno się kierować opiniami innych, a także presją, że to już „ten czas” i idealny wiek, aby przeżyć swój pierwszy raz. Decyzja o rozpoczęciu współżycia powinna być podjęta indywidualnie, a także w zgodzie ze swoimi przekonaniami oraz wartościami. Z partnerem bądź partnerką warto jest dokładnie porozmawiać – o swoich oczekiwaniach, obawach, a także sposobie zabezpieczenia. Warto jest także wybrać odpowiednie miejsce. Nic tak nie psuje nastroju jak wtargnięcie osób trzecich czy niezbyt sprzyjające miejsce (np. uzależnione od pogody). Jako, że dla większości osób pierwszy raz jest bardzo stresujący warto jest poświęcić na ten moment tak długo czasu, ile tylko się potrzebuje. Stąd też wynika potrzeba znalezienia odpowiedniego miejsca oraz czasu.

Najważniejszą kwestią pierwszego razu jest wybór odpowiedniego zabezpieczenia. W początkach przygody z seksem większość specjalistów proponuje używanie prezerwatyw, które mają tą zaletę, że oprócz ciąży chronią także przed chorobami. Ich skuteczność ochrony jest wysoka, o ile są założone poprawnie. Dlatego też każdy chłopak powinien dokładnie przestudiować instrukcję prawidłowego użytkowania prezerwatyw, a także w miarę możliwości poćwiczyć ich zakładanie na członek. Pozwoli to zachować optymalna kontrolę nad wydarzeniami i zapobiegnie pęknięciu bądź zsunięciu się prezerwatywy w trakcie stosunku. Jeśli rozpoczęcie współżycia jest planowane przez długi czas, kobieta może skorzystać z innych form zabezpieczenia. W tym celu warto jest się wybrać na konsultację do ginekologa i tam, razem z lekarzem wybrać odpowiednią formę zabezpieczenia. Do wyboru jest szereg różnorodnych preparatów – począwszy od tabletek hormonalnych, poprzez globulki dopochwowe czy zastrzyki z określoną zawartością hormonów.

Jak zachować się po raz pierwszego razu?

Choć seks jest czynnością czysto fizjologiczną i zapewne podczas odpowiedniego momentu wszystkim kieruje intuicja, wiele młodych osób, które mają jeszcze przed sobą swój pierwszy raz zastanawia się jak powinna się zachować. Na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każda osoba i każdy związek jest inny. Przede wszystkim nie należy się spieszyć. I z samą decyzją o rozpoczęciu współżycia, jak również przede wszystkim podczas pierwszego seksu. Warto dać sobie czas na oswojenie się z całą sytuacją oraz dojście do odpowiedniego stanu podniecenia. Gra wstępna powinna być znacznie wydłużona – tak, aby zarówno partner, jak i partnerka czuli się bezpiecznie. Nie warto się wstydzić swojego ciała, nie zasłaniać się czy za wszelką cenę pozostawiać pod kołdrą czy kocem. Aby nieco zminimalizować wstyd czy skrępowanie, warto jest delikatnie przygasić światło bądź rozpalić świece.

Podczas pierwszych stosunków praktycznie każdy nie wie co zrobić ze swoim ciałem czy rękoma. Dlatego też warto jest pomóc partnerowi czy partnerce, jeśli widzimy jego zagubienie czy niepewność. Dobrym sposobem jest pokazanie rękoma, gdzie najlepiej jest się dotykać czy po prostu trzymanie się za ręce. Z każdym kolejnym stosunkiem problem ten znika, a my sami nie myślimy tak często nad tym jak się zachować – wszystko odbywa się automatycznie i instynktownie!

Mity na temat pierwszego razu

Na temat pierwszego razu krąży wiele mitów. Bardzo często są one przyczyną dużego stresu wśród osób planujących rozpoczęcie współżycia. Często również prowadzą do niechcianych konsekwencji, ponieważ przekazują informacje, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Najpopularniejsze mity na temat pierwszego razu to między innymi:

  • duży ból przy pierwszym stosunku – nie każda dziewczyna musi odczuwać ból podczas pierwszego (jak również każdego kolejnego) seksu, jest to uzależnione nie tylko od budowy anatomicznej, ale również od napięcia mięśni czy stopnia pobudzenia;
  • dużo krwi związanej z przebiciem błony dziewiczej – krew może występować w postaci lekkiego krwawienia, ale nie musi; jest to uwarunkowane w głównej mierze indywidualnie;
  • podczas pierwszego razu nie można zajść w ciążę – niestety błona dziewicza oraz sam fakt pierwszego stosunku nie jest zabezpieczeniem, o ile kobieta jest w odpowiednim dniu cyklu miesiączkowego (owulacji) jest możliwość zajścia w ciążę nawet podczas pierwszego seksu.

Warto jest pamiętać, że nie każdy pierwszy raz jest udany. Ze względu na brak doświadczenia czy duży stres, pierwszy raz rzadko wygląda tak, jak to przedstawiają w filmach czy gazetach. Wynika to z wielu czynników. Niezgrabne ruchy, strach przed złym wypadnięcie czy oceną, wstyd, a także problemy czysto fizjologiczne (brak odpowiedniego podniecenia czy wzwodu) to częste wrażenia z pierwszego seksu. Nie należy się tym przejmować, a po prostu cieszyć się bliskością z partnerem. Doświadczenie i kolejne próby współżycia z reguły wypadają o wiele lepiej i tym samym dają znacznie większe uczucie satysfakcji.

Pierwszy raz – idealny moment na wizytę u ginekologa

Rozpoczęcie współżycia jest świetnym momentem do rozpoczęcia profilaktyki oraz regularnych wizyt u lekarza ginekologa. Oprócz sprawdzenia swojego zdrowia i wykonaniu badań, z lekarzem można porozmawiać o sposobie antykoncepcji. Lekarz powinien przedstawić dostępne obecnie najpopularniejsze sposoby zapobiegania ciąży oraz pomóc danej pacjentce w dopasowaniu optymalnych metod do swoich wymagań oraz predyspozycji.
Nie warto jest się obawiać pierwszej wizyty u ginekologa. Nie jest taka straszna, choć sam fakt rozebrania się przed lekarzem czy rozmowy na tematy intymne może trochę przerażać. Nie powinno się jednak odkładać takich wizyt na później – lekarz jako specjalista w swoim fachu traktuje każdą pacjentkę profesjonalnie i dzięki temu nie ocenia czy nie krytykuje. Wczesne rozpoczęcie regularnych wizyt u lekarza oraz wykonywanie zleconych przez niego badań to pierwszy krok do profilaktyki względem chorób oraz zaburzeń.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.