Picie czerwonej herbaty – efekty

Czerwona herbata z tego powodu, że ludzie coraz bardziej skupiają swoją uwagę wokół zdrowego odżywiania się, zyskała w ciągu ostatnich lat sporą popularność. Kojarzona jest głównie z tym, że jest dobra dla osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów, ponieważ wspomaga odchudzanie i redukcję masy ciała. Niektórzy twierdzą, że to tylko legenda, a zbawienne właściwości czerwonej herbaty są mocno naciągane. Drudzy natomiast przekonują wszystkich dookoła, że dzięki popularnemu pu erh czy też oolong osiągnęli niezwykłe wyniki i popierają to zdjęciami. Komu więc wierzyć? Przypatrzmy się właściwościom czerwonej herbaty uznawanej za „dietę cud” i omówmy możliwe efekty do zaobserwowania po dłuższym jej spożyciu.

Przyczyny nadwagi i początek walki z nią

Na samym początku należy uświadomić sobie, że picie czerwonej herbaty bez zmian w swoich nawykach żywieniowych i niewprowadzenie wysiłku fizycznego nie przyniesie żadnych efektów w odchudzaniu. Pu erh nie jest lekiem na nadwagę, a jedynie wspomagaczem w walce z nią. Trzeba więc ustalić odpowiednią dietę. Aby była skuteczna, każdy musi sobie zdać sprawę z tego, czym nadprogramowe kilogramy były wywołane. Jeżeli przykładowo celem jest redukcja tak zwanych „boczków”, to wyzwać na pojedynek należy zebrany w zbyt dużych ilościach tłuszcz. Zbierał się on w tym miejscu zapewne od wielu tygodni, poprzez nieprawidłowe i nieregularne odżywianie się, niedbanie o aktywność fizyczną, a także stosowanie diety bogatej w tłuszcze oraz cukry. W tym przypadku warto zastosować czerwoną herbatę, ponieważ jest ona w głównej mierze skierowana do osób, które posiadają problem z nadmiarem tłuszczu, który przyswajają wraz z jedzeniem. Dlaczego akurat ta grupa osób? Otóż dlatego, że czerwona herbata przyspiesza rozkład tłuszczów w naszym organizmie i nie pozwala na jego odkładanie się.

Odchudzające właściwości czerwonej herbaty

Czerwona herbata przede wszystkim wspomaga proces trawienia, wspomaga spalanie tłuszczu, a także jego wydalanie wraz ze spożytym pokarmem. Jednakże nie ma co liczyć na to, że samo picie tej herbaty po każdym posiłku sprawi, że magicznie zacznie się chudnąć. Tak niestety nie jest. Co nie oznacza, że nie warto skorzystać z pomocy jaką oferuje pu erh czy też oolong. Wprost przeciwnie! To doskonali sprzymierzeńcy przemyślanej diety. Trzeba po prostu dobrze rozplanować swój jadłospis, wyeliminować dużą grupę węglowodanów, zacząć jeść posiłki mniej kaloryczne, lecz częściej (około 5 małych posiłków w ciągu dnia) i do każdego z nich pić czerwoną herbatę. Filiżanka tego napoju spożyta około pięć lub sześć razy dziennie sprawi, że o wiele szybciej pojawią się pierwsze efekty niż bez picia czerwonej herbaty. Najlepsze jej działanie można zauważyć po regularnym jej stosowaniu pół godziny po każdym posiłku. Warto teraz zastanowić się jak konkretnie działa ten wspaniały specyfik.

Otóż herbata ta posiada bardzo dużą ilość garbników (które tworzą się podczas przeprowadzania długotrwałej fermentacji). Substancje te mają na celu uregulowanie pracy żołądka i pobudzanie trzustki do wydzielania żółci, która emulguje tłuszcze, które rozbijają się na niewielkie fragmenty, mają większy kontakt z enzymami i są o wiele łatwiejsze do strawienia przez organizm. Oczywiście nie tylko enzymy trzustki odgrywają tu kluczową rolę. Posiada je także czerwona herbata. To właśnie one i teina (którą nazwano także „herbacianą kofeiną”) są odpowiedzialne za przyspieszanie metabolizmu tłuszczów. Pomimo podobnej budowy, teina i kofeina nie działają identycznie. Ta pierwsza jest zdecydowanie bardziej delikatna w swoim działaniu, a także długotrwała, w wyniku czego w organizmie jest niezmienne zapotrzebowanie na tłuszcze, dzięki czemu organizm non stop je pobiera i pozbywa się ich zapasów. Pu erh czy oolong posiadają również sporo polifenoli, które także ułatwiają trawienie i przemianę tłuszczu w energię, co skutkuje szybszą redukcją masy ciała.

Inne efekty zdrowotne

Picie czerwonej herbaty nie wpływa wyłącznie na przyspieszenie metabolizmu i schudnięcie. Zaleca się jej codzienne spożycie także w celach zdrowotnych. Przykładowo, obniża ona poziom cholesterolu, przez co zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy lub innych chorób związanych z odkładaniem się tłuszczu w naczyniach krwionośnych. Czerwona herbata ma także działanie moczopędne, przez co doskonale oczyszcza organizm z różnorakich toksyn, które powstają w procesach metabolicznych. Jest też także idealnym napojem, który świetnie gasi pragnienie, choć nie każdemu może na początku spodobać się jej smak. Warto dodać też, że pu erh oraz oolong są bogate w białka, które stanowią fundament w procesie budowy mięśni. Mają też wapń, która jest składnikiem budulcowym kości, dzięki czemu ryzyko na przykład osteoporozy jest niewielkie. Dlatego czerwoną herbatę powinny pić w szczególności kobiety w okresie (albo po) menopauzy. Co ciekawe, ten typ herbaty może pomóc w walce z infekcjami dzięki składnikom polifenolowym, które skutecznie likwidują wszelkie chorobotwórcze bakterie oraz wirusy. Z tego względu czerwona herbata to idealny preparat zarówno do zapobiegania chorobom, jak i do ich leczenia.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.