Owczarek Niemiecki: charakter, wychowanie, zastosowanie użytkowe

Owczarek Niemiecki to według danych podawanych przez największe miedzynarodowe organizacje kynologiczne od wielu lat zdecydowanie najpopularniejsza i najbardziej powszechna rasa psów na świecie. Według ekspertów swoją popularność psy rasy Owczarek Niemiecki zawdzięczają nie wyglądowi lub przelotnej modzie, lecz niezwykłemu charakterowi, który łączy w sobie przyjazność, pojętność, wierność rodzinie z takimi cechami, jak czujność czy instynkt terytorialny.

Oprócz swojej powszechności, można również z bardzo dużą dozą pewności stwierdzić, że  Owczarek Niemiecki to najbardziej uniwersalny pies użytkowy na świecie. Rasa ta jest powszechnie używana do wykonywania wielu najróżniejszych zadań, co wynika z niezwykle wysokiego poziomu pojętności tych psów. Bardzo często uważa się, że skoro  Owczarek Niemiecki(czasami nazywany również „Wilczurem”) jest tak powszechną rasą, to w sumie każdy, nawet najbardziej niedoświadczony hodowca nie będzie miał problemów z wychowaniem i umiejętnym prowadzeniem Owczarka Niemieckiego.

Czy jednak jest to prawda? Jakimi cechami charakteru przede wszystkim odznacza się pies rasy Owczarek Niemiecki? Co jeszcze warto wiedzieć o tej rasie oprócz tego, że jest niezwykle popularna i powszechnie wykorzystywana w charakterze szeroko rozumianych psów użytkowych? Przyjrzyjmy się nieco bliżej charakterystyce i historii Owczarka Niemieckiego, a następnie postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

 Owczarek Niemiecki: historia rasy i klasyfikacja

Owczarek Niemiecki, jak sama nazwa wskazuje, zalicza się do grupy Owczarków. Jak wiadomo, ogromna większość psów z tej grupy to tradycyjne rasy pasterskie, by wymienić chociażby takich przedstawicieli Owczarków, jak Border Colie czy nasz rodzimy Owczarek Podhalański. Warto jednak mieć świadomość, że Owczarki, czyli mówiąc bardziej archaicznym językiem psy owczarskie zawsze dzieliły się na dwie podstawowe kategorie użytkowe. Pierwszą z nich były psy używane właśnie do zaganiania stad. Tutaj najlepszym przykładem może być wymieniony nieco powyżej Border Colie. Druga kategoria to zaś Owczarki słuzące przede wszystkim w roli psów obronnych. Zadaniem tych owczarków, przeważnie znacznie większych i silniejszych niż do zaganiania stad, była przede wszystkim ochrona żywego inwetarza zarówno przed rabusiami, jak i przed dzikimi zwierzętami. Do kategorii Owczarków obronnych zaliczamy więc między innymi takie rasy, jak Owczarek Kaukaski czy Owczarki Środkowoazjatyckie.

W tym miejscu dochodzimy do niezwykle ciekawego punktu w historii rasy Owczarek Niemiecki. Nie znamy bowiem dokładnej jej genealogii. Wiadomo jednak, że Owczarki Niemieckie w przeważającej mierze wywodzą się od dawnych germańskich psów owczarskich. Opierając się na charakterze a także wyglądzie tej rasy można spekulować, że stanowi ona swoisty miks mniejszych i wyjątkowo posłusznych owczarków zaganiających, ze znacznie większymi i bardziej agresywnymi Owczarkami obronnymi. Za takim przypuszczeniem przemawia również fakt, że Owczarek Niemiecki to rasa hodowana celowo w celu uzyskania psa odznaczającego się z jednej strony karnością i posłuszeństwem, z drugiej zaś siłą, odwagą oraz instynktem obronnym.

 Owczarek Niemiecki: charakter i wychowanie

Wśród cech charakteru jakimi odznacza się psy rasy Owczarek Niemiecki zazwyczaj wymienia się przede wszystkim takie cechy, jak:

  • 1. Karność
  • 2. Wierność właścicielowi
  • 3. Wyjątkowa pojętność i inteligencja
  • 4. Odwaga
  • 5. Wyraźnie zaznaczony instynkt obronny oraz terytorialny

Bazując na tej charakterystyce można stwierdzić, że Owczarek Niemiecki to pies dość łatwy w prowadzeniu, jednak jednocześnie zdradliwy. Dlaczego? Warto pamiętać, że pomimo swojej inteligencji a także rodzinnego usposobienia są to jednak psy obdarzone dość mocnym instynktem terytorialnym oraz obronnym. Oznacza to, że pies powinien być umiejętnie prowadzony i od najwcześniejszych miesięcy życia socjalizowany zarówno z ludźmi, jak i innymi psami oraz zwierzętami. Niewłaściwe prowadzenie Owczarka Niemieckiego można skutkować tym, że pies ten dorosłości będzie po prostu niebezpieczny dla otoczenia, co niestety nie jest zjawiskiem rzadkim jeżeli chodzi o tę rasę.

Karma dla owczarków niemieckich
Kliknij i sprawdź ceny!

Warto również mieć świadomość, że przedstawiciele rasy Owczarek Niemiecki to psy obdarzone naturalną potrzebą aktywności fizycznej, zwłaszcza w młodszym wieku. Z perspektywy właściciela oznacza to konieczność zapewnienia psu odpowiedniej codziennej dozy ruchu. Owczarki Niemieckie są również psami bardzo często biorącymi udział w psich zawodach sprawności.

owczarek niemiecki historia rasy

 Owczarek Niemiecki: wygląd

Według oficjalnego wzorca tej rasy Owczarek Niemiecki powinien mierzyć w kłębie od 55 do 60 cm w przypadku suk, oraz od 60 do 65 centymetrów w przypadku psów. Waga to odpowiednio 22-32 kilogramy(suki) oraz 30-45 kilogramów dla psów. Ze względu jednak na bardzo dużą powszechność tej rasy bardzo często spotyka sie jej przedstawicieli, którzy wyraźnie przekraczają wskazane powyżej limity. Wzrost w kłębie na poziomie 70 a czasami nawet 75 cenymetrów w przypadków samców rasy  Owczarek Niemiecki wcale nie jest czymś wyjątkowo rzadkim, mimo że stanowi to bardzo wyraźne przekroczonie  wzorca rasy określonego przez organizacja kynologiczne.

Pod wględem umaszczenia  Owczarek Niemiecki najczęściej występuje jako pies obdarzony płową sierścią z niewielką domieszką czerni. Wzorzec rasy dopuszcza jednak również psy całkowicie czarne, czasami nawet z niewielkimi białymi znaczeniami. Pies powinien charakteryzowac się mocną, gibką, nieco przysadzistą lecz nie ociężałą budową.

Warto również dodać, że obok zdecydowanie najpowszechniejszej odmiany krótkowłosej,  Owczarek Niemiecki występuje również w odmianie długowłosej oraz szorstkowłosej. W praktyce występują również, chociaż niezwykle rzadko, Owczarki Niemieckie o białej sierści. Nie są one jednak dopuszczane do wystaw o oficjalny wzorzec rasy uznaje białe umaszczenie za anomalię.

owczarek niemiecki wygląd

 Owczarek Niemiecki: zastosowania użytkowe

Ze względu na swoje ponadprzeciętne walory  Owczarek Niemiecki jest aktualnie jedną z najpowszechniejszych ras użytkowych na świecie. Psy rasy  Owczarek Niemiecki są wykorzystywane między innymi w wojsku, w policji, w służbach celnych jako psy wykrywające narkotyki, a także jako psy obronne i/lub stróżujące. Tak szerokie spektrum użytkowego wykorzystania Owczarków Niemieckich wynika z faktu, że rasa ta jak chyba żadna inna(może poza Owczarkiem Belgijskim) łączy w sobie odwagę, hardość i zdecydowanie z wyjątkową pojętnością i niezwykle wysoką inteligencją. Warto jednak mieć świadomość, że chociaż  Owczarek Niemiecki jest psem posiadającym naturalny instynkt obronny i terytorialny, to jednak wykorzystywanie przedstawicieli tej rasy w charakterze psów obronnych lub stróżujących zawsze powinno być poprzedzone wielomiesięcznym, specjalistycznym szkoleniem.

owczarek niemiecki zastosowanie

Podsumowanie

Owczarek Niemiecki to bez wątpienia jedna z najbardziej uniwersalnych ras psów na świecie. Jak wspominano, pies ten stanowi efekt projektu niemieckich hodowców, którzy założyli stworzenie „psa idealnego”, łączącego w sobie intelekt z odwagą, pojętność ze zdecydowaniem a wierność i posłuszeństwo właścicielowi z umiejętnością samodzielnego myślenia. Ogromna i wciąż niesłabnąca popularność tej rasy może stanowić dowód na to, że ów projekt zakończył się sukcesem.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.