Oparzenia słoneczne – skuteczne metody leczenia

Okres wakacyjnego wypoczynku to czas, gdy chętnie spędzamy całe dnie na świeżym powietrzu. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na błogie lenistwo na plaży, czy też wybierzemy się na wycieczkę w góry, zawsze należy odpowiednio zabezpieczyć skórę. Oparzenia słoneczne bywają bolesne i niebezpieczne. Co może nas uchronić przed ich wystąpieniem i jak radzić sobie, gdy już się pojawią? O tym opowiemy poniżej.

Promieniowanie słoneczne – jasne i mroczne strony

Każdy z nas potrzebuje promieni słonecznych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kiedy są niezbędne? Przede wszystkim bywają przydatne przy leczeniu rozmaitych chorób skóry – na przykład łuszczycy lub trądziku. Pamiętajmy też, że to właśnie one pobudzają organizm do produkcji witaminy D, która odpowiada za prawidłową budowę kości.

Oprócz tego promieniowanie UV wpływa korzystnie na samopoczucie, gdyż dzięki niemu dochodzi do wytwarzania endorfin, czyli tak zwanych hormonów szczęścia.

Nie zapominajmy jednak, że nadmiar promieni słonecznych może być niebezpieczny dla skóry. Prowadzi do przesuszenia skóry, a przez to do przyspieszenia procesów starzenia. Nadmierna i długofalowa ekspozycja na słońce ma także wpływ na szybszy rozwój choroby nowotworowej skóry.

Oprócz tego intensywne opalanie się często prowadzi do powstania oparzeń słonecznych, szczególnie często występujących u osób z jasną karnacją.

Czym jest poparzenie słoneczne? Stopnie oparzeń słonecznych

Do poparzenia skóry dochodzi, gdy ilość promieniowania UV dostarczonego do skóry przekracza jej możliwości obronne. Najczęściej na oparzenia narażone są twarz, dekolt i dolna część brzucha, gdzie skóra jest szczególnie wrażliwa.

Możemy się spotkać z trzema stopniami oparzeń. Oparzenie słoneczne pierwszego stopnia objawia się bólem, zaczerwienieniem, nadmierną wrażliwością na dotyk. Dotyka wyłącznie zewnętrznych warstw naskórka.

Oparzenie słoneczne drugiego stopnia sięgają głębszych warstw skóry. Oprócz wcześniej opisanych objawów towarzyszą im obfite wysięki surowiczne, pęcherze, a także gorączka i bóle głowy.

W przypadku oparzeń słonecznych trzeciego stopnia dochodzi do uszkodzenia głębokich partii skóry. Często prowadzą do braku czucia, wywołanego uszkodzeniem zakończeń nerwowych znajdujących się w skórze.

W przypadku poparzeń słonecznych drugiego i trzeciego stopnia należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza, który zaordynuje właściwą terapię.

Oparzenia słoneczne pierwszego stopnia można natomiast z powodzeniem leczyć samodzielnie w domu.

Środki na oparzenia słoneczne – co działa najskuteczniej?

Istnieje wiele metod walki z oparzeniami słonecznymi. Spore grono osób stawia na środki naturalne – bezpieczne i łatwo dostępne.

Dużą popularnością cieszą się zimne okłady, które przynoszą ulgę, zmniejszają dolegliwości bólowe i ograniczają obrzęk.

Koniecznie przeczytaj!

Znacznie skuteczniejszy jest jednak żel z miąższu liści aloesowych. Zawiera olbrzymią ilość składników, które aktywują procesy lecznicze skóry, działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwbólowo. Jeżeli zdecydujemy się na dobrej jakości, naturalne produkty, jak choćby żel od Aloes Forever z NajlepszyAloes.pl, poczujemy ulgę, głęboko nawilżymy skórę i przyspieszymy proces jej regeneracji.

Innym sposobem jest wykonanie okładów z zimnego jogurtu, który wyciąga z ciała wysoką temperaturę, przywraca prawidłowe pH, a także głęboko nawilża uszkodzone komórki skóry.

Niewiele osób wie, że na oparzenia słoneczne pomaga owsianka. Płatki owsiane działają przeciwzapalnie, łagodzą ból i zmniejszają obrzęk. Jak ich użyć? Wystarczy namoczyć płatki w wodzie, a następnie wykonać okład na oparzonym fragmencie skóry.

Można także sięgnąć po preparaty lecznicze dostępne w aptekach. Najlepszym rozwiązaniem jest panthenol, który łagodzi stany zapalne, zmniejsza obrzęk i zaczerwienienie skóry. Sprawdza się przy różnych typach oparzeń, w tym oczywiście również tych wywołanych przez promieniowanie UV.

Często wielkim wsparciem są kosmetyki, mające w składzie aloes lub mentol – łagodzą, nawilżają, przyspieszają leczenie i regenerację skóry.

Oparzenia słoneczne – lepiej zapobiegać niż leczyć

Opisane powyżej sposoby na oparzenia słoneczne pozwalają szybko i sprawnie poradzić sobie z problemem, który często dotyka wielu z nas podczas urlopu. Dlatego też warto pamiętać o zapakowaniu żelu z aloesu lub panthenolu do wakacyjnej kosmetyczki.

Najważniejsza jest jednak profilaktyka. Z tego powodu oprócz preparatów na oparzenia słoneczne warto również zabrać i stosować kremy z filtrem, które aplikujemy na skórę przed każdym wyjściem w plener. Dzięki nim skutecznie zabezpieczymy skórę i znacząco zmniejszymy prawdopodobieństwo wystąpienia oparzeń. A to sposób na zdecydowanie przyjemniejszy i bezpieczniejszy urlop.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.