Odwodniona i sucha skóra. Jaki nawilżający krem wybrać?

Odwodnienie organizmu przytrafia się każdemu z nas i często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Takie spadki często uzupełniamy i nic nam w związku z nimi nie grozi. Jednakże cierpi na tym nasza skóra, która daje sygnały, że brakuje jej nawilżenia. Jeżeli nie mamy problemów z nadmiernym rogowaceniem naskórka, a nasza skóra nie ma zdiagnozowanych chorób przewlekłych oznacza to, że za suchość skóry odpowiada często brak wody. Gdy stan niedostatecznego nawodnienia przedłuża się, możemy być pewni, że niedługo nasza skóra odpowie nieprzyjemną szorstkością, poszarzeje i stanie się nieprzyjemna w dotyku.

Nasza skóra w większości zbudowana jest z wody, zresztą podobnie jak nasz cały organizm. Jeśli nie dostarczymy mu wody, to pobiera ją głównie ze skóry, by zapewnić prawidłowe funkcjonowanie najważniejszych organów ciała, w tym mózgu. Wbrew pozorom skóra odwodniona to nie to samo, co skóra sucha. Skóra sucha powstaje na skutek utraty wody i substancji nawilżających niezbędnych do jej prawidłowego funkcjonowania, tj. kwas hialuronowy, mocznik, kwas mlekowy, aminokwasy. Znajdują się one w warstwie rogowej naskórka znajdującej się blisko zewnętrznej powłoki. Stamtąd łatwo o utratę nawilżenia, a należy pamiętać, że skóra chroni nas przed czynnikami środowiska zewnętrznego. Skóra uczestniczy w regulacji temperatury i równowagi wodno-elektrolitowej, a także współdziała w syntezie witaminy D. Gdy jest sprężysta i dobrze nawilżona, potrafi obronić wnętrze przed dostępem mikroorganizmów, gdy tego brakuje nasza skóra i cera choruje. Jesteśmy narażone na podrażnienia, reakcje alergiczne i powstawanie zmarszczek nawet w młodym wieku.

f-avene-krem-cold-cream-100-ml
Nawilżający cold krem od Avene
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Skóra odwodniona – charakterystyka

O suchości skóry świadczy kilka charakterystycznych objawów:

 • Uczucie napięcia, ściągnięcia oraz dyskomfortu
 • Skłonność do podrażnień, pieczenia oraz nadwrażliwości
 • Tendencja do powstawania zmarszczek
 • Szarość cery, pozbawienie blasku
 • Mała elastyczność skóry, jej cienkość
 • Widoczne złuszczanie, tzw. skórki

Aby zahamować nieprzyjemne dolegliwości w rejonie twarzy należy zaopatrzyć się w głęboko nawilżający krem, np. krem Decubal. Jeżeli wybierzemy wersję mniej odżywczą, to nawet po jego nałożeniu będziemy czuły ściągnięcie i pieczenie.

Nawilżenie skóry

Niedostateczne nawilżenie skóry to skutek niedoboru składników nawilżających. Z suchością skóry mogą się zmagać także osoby, którym braku natłuszczenia, ale także one powinny zwiększyć poziom nawilżenia skóry. Unikajmy więc przesuszenia – po wpływem słońca, gorącego powietrza grzejników, suchego powietrza z klimatyzatora, mrozu. Na zimową aurę stosujmy odpowiednie kremy, np. Avene Cold Cream. Nie przesadzajmy także z używaniem produktów matujących i ściągających, które wysuszają skórę. Nawilżenia potrzebuje nawet cera tłusta. Wypijajmy odpowiednie ilości wody, jedzmy owoce i warzywa, szczególnie arbuz ma dużo wody. Krem na dzień ma przede wszystkim dostarczyć składników, które uzupełniają ubytki wody i zapewniają ochronę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Na noc wybierz pielęgnację opóźniającą procesy starzenia, regenerującą i stymulującą skórę do odnowy. Co kilka dni wykonuj peeling, po którym użyjesz maski. W ten sposób ułatwisz kosmetykom dotarcie do głębszych warstw skóry.

Jak skutecznie nawilżyć skórę

Nawilżanie skóry polega na utrzymaniu optymalnego poziomu wody w warstwie rogowej naskórka. Jest ona najbardziej uboga w wodę, dla porównania w skórze właściwej znajduje się jej około 70%, a w naskórku zaledwie kilkanaście procent. Oznacza to, że nawet delikatne wahania wody w organizmie będą miały duże znaczenie dla naszego wyglądu. Zarówno zbyt mała i zbyt duża ilość wody jest szkodliwa. Za odpowiednią homeostazę odpowiada organizm i specyficzne właściwości skóry. Odwodniona skóra powstaje, gdy uwalniana na zewnątrz porami woda nie jest uzupełniania od wewnątrz. Możemy więc albo pić wodę, albo stosować kosmetyki ograniczające ucieczkę wody, filtry słoneczne i przeciwstarzeniowe. Najlepiej działa połączenie tych dwóch sposobów. Nie sposób jest smarować się balsamami nawilżającymi, jeśli te nie zatrzymują nawilżenia w komórkach. Po takich kosmetykach bardzo szybko odczuwamy ponowne ściągnięcie, dlatego nie są one skutecznie. Polecane są produkty z mocznikiem, kwasem hialuronowym, witaminą A i E, np. Iwostin Hydratia czy Numis Med Urea. Nie bójmy się stosować suplementów diety, np. oleju z wiesiołka czy innych preparatów z kwasami omega. Dzięki nim odpowiednio odżywimy nasz organizm i przeciwdziałamy wolnym rodnikom powodującym starzenie skóry.

f-iwostin-hydratia-zel-nawilzajacy-pod-oczy-25-ml
Najlepszy krem nawilżający – Iwostin
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Co wysusza skórę

Aby przedłużyć efekt kosmetyków należy unikać warunków sprzyjających odwodnieniu skóry:

 • Nie kąp się w gorącej wodzie, bierz szybkie, ciepłe prysznice
 • Unikaj opalania skóry
 • Nie stosuj toników na bazie alkoholu
 • Nawilżaj powietrze w domu i pracy
 • Zrezygnuj z mydła i wysuszających płynów do kąpieli, które zawierają wysuszający składniki: SLS, SLES.
Może ci się spodobać również
2 Komentarze
 1. Shea mówi

  Dla mnie najlepszymi kosmetykami do skóry suchej są te z dużą zawartością masła shea

 2. Ewa mówi

  Dla mnie najlepszym kremem nawilżającym z bogatymi właściwościami odżywczymi dla skóry okazał się krem z olejkiem różanym i arganowym! Świetnie nawilża i odżywia skórę i nie jest tłusty. Bardzo szybko się wchłania!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.