Niedobór luteiny – objawy, leczenie

Czym grozi niedobór luteiny?

Luteina jest wspólną nazwą na dwie różne substancje. Pierwsza z nich to potoczna nazwa progesteronu, jednego z najważniejszych żeńskich hormonów płciowych odpowiedzialnego za obecność i przebieg owulacji, implantację zarodka w macicy, hamowanie endometrium czy też laktację. Enzym ten odgrywa również istotną rolę podczas ciąży. Jego poziom warunkuje nie tylko jej zawiązanie i utrzymanie przez wszystkie trymestry, ale również inicjuje rozpoczęcie porodu, czynności skurczowe macicy oraz kontroluje reakcję immunologiczną kobiety na antygeny płodu. 

Zarówno niedobory progesteronu jak i luteiny należy skonsultować z lekarzem. Specjalista po wykonaniu odpowiednich badań zaleci terapię uwzględniającą przede wszystkim produkty z luteiną w odpowiedniej dawce.

Zaburzenia stężenia luteiny w organizmie kobiety manifestują się zespołem objawów. Szczególnie uciążliwy jest niedobór progesteronu. Niski poziom hormonu najczęściej stanowi przyczynę wyraźnych odchyleń cykli miesiączkowych z nieregularnymi menstruacjami o zmiennym natężeniu krwawienia. Wiele kobiet obserwuje u siebie również PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego. W tym czasie zwykle pojawiają się wahania nastroju, rozdrażnienie, zmęczenie i apetyt na słodycze. Niedobór luteiny może powodować również plamienia międzymiesiączkowe, nieprawidłowy wzrost masy ciała, a także trudności z zajściem w ciążę. Ponadto z powodu zaburzeń poziomu progesteronu można odczuwać bóle głowy i podbrzusza, szczególnie w II fazie cyklu. Nierzadko dokucza niskie libido, pojawiają się problemy z zasypianiem i wypadaniem włosów oraz suchość skóry. Luteina w innym znaczeniu to związek organiczny będący żółtym barwnikiem odgrywającym ważną rolę w ochronie wzroku przed wolnymi rodnikami oraz szkodliwym wpływem niebieskiego światła. 

Co jeść, by mieć dobry wzrok?

W walce z procesami zwyrodnieniowymi oka rozwijającymi się w efekcie niskiego poziomu luteiny warto przede wszystkim wesprzeć zaleconą suplementację poprzez urozmaiconą codzienną dietę o zielone warzywa, bogate w witaminę E i C, a także cynk. Najwięcej żółtego barwnika znajduje się w szpinaku, kapuście i jarmużu, sałacie, brokułach, dyni i cukinii. Luteina obecna jest również w natce pietruszki, zielonej fasoli i grochu, marchewce oraz pokrzywie. Dobrze jest uwzględnić w diecie również kurze jaja, głównie żółtka, ale też owoce takie jak jeżyny, maliny, agrest czy nektarynki. Aby organizm szybko i dobrze przyswoił luteinę, poleca się dodawać do potraw tłuszcze roślinne. Suplementacja oraz modyfikacja diety polecana jest szczególnie osobom pracującym w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem, korzystającym z solarium czy obciążonym chorobami powodującymi pogorszenie wzroku jak jaskra czy zaćma.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.