Mopsy – pochodzenie, cechy, opis rasy, charakter, karma, zdrowie

Powstanie rasy

Każdy wie jak wygląda mops. Jest to rasa bardzo charakterystyczna, niemożliwa do pomylenia z jakąkolwiek inną. Skąd się jednak wzięła? Prawdopodobnie ojczyzną mopsów jest Daleki Wschód, a dokładniej (według niektórych badaczy) Chiny. Pierwsze wzmianki o psach bardzo podobnych do dzisiejszych mopsów,pochodzą już z drugiego wieku przed naszą erą.

Oznacza to, że są one jedną z najstarszych ras psów. Wspomnienia o przodkach mopsów można znaleźć w tekstach Konfucjusza, a ich podobizny na wazach i porcelanie pochodzącej z okresu panowania dynastii Sung. Przez długi czas psy te znane były głównie w krajach azjatyckich. Dopiero w szesnastym wieku naszej ery, dotarły one do Holandii, przywiezione na statkach handlowych. Stały się wówczas ulubieńcami rodziny królewskiej (dynastia orańska).

Mops widnieje nawet w herbie partii Orańczyków, ze względu na fakt, że kiedyś jeden psiak tej właśnie rasy udaremnił zamach na swojego pana. Następnie w siedemnastym wieku, rasa dotarła do Anglii (prawdopodobnie za pośrednictwem księcia orańskiego Wilhelma). Tam mopsy stały się ulubieńcami arystokracji. W Polsce mopsy pojawiły się w osiemnastym wieku, będąc obecne na dworze Stanisława Augusta.

Mopsy to psiaki, które od samego początku były ulubieńcami i maskotkami arystokracji. Dbano o nie, dawano najlepsze kąski i zapewniano im jak najbardziej komfortowe warunki. Mopsy były hodowane przez carycę Katarzynę, Wilhelma III, Jerzego III i królową Wiktorię. Obecny wygląd, mopsy zawdzięczają Anglikom. To tam ukształtowało się ich umaszczenie i cechy charakterystyczne.

mops charakterystyka

Charakterystyka mopsa

Mopsy to psy, których nie trzeba nikomu przedstawiać. Warto jednak wiedzieć, czego możemy się po takim psiaku spodziewać. Zacznijmy od wyglądu. Zewnętrzne cechy, charakteryzujące mopsy to:

 • stosunkowo masywna sylwetka, wpisująca się w kształt kwadratu
 • dość duża głowa
 • wyraźne zmarszczki, zaczynające się w wewnętrznych kącikach oczu, biegnące do zewnętrznej strony pyszczka
 • ciemne, wyłupiaste i kuliste oczy
 • cienkie, małe, przypominające w dotyku aksamit uszy
 • niewielki przodozgryz
 • proste, mocne i średniej długości kończyny przednie
 • krótki, zwarty tułów, z szeroką, mocno ożebrowaną klatka piersiową
 • prosta linia grzebietu
 • bardzo mocne kończyny tylne
 • zawinięty, przylegający do biodra, wysoko osadzony ogon
 • delikatna, błyszcząca i krótka szata, która nie powinna być twarda, ani wełnista

Umaszczenie mopsa

To tyle, jeśli mówimy o charakterystyce wyglądu mopsa. Warto dodać, że najpopularniejszym umaszczeniem jest beżowe (płowe lub brzoskwiniowe). Dużo rzadziej spotykamy mopsy czarne. Patrząc na temperament i usposobienie mopsów, można dojść do przekonania, iż są to psy nadające się dla każdego. Należą one do jednych z najlepiej przystosowujących się do otoczenia ras. Nie są typem psa-sportowca, co nie oznacza bynajmniej, że nie lubią ruchu.

W zależności od naszego trybu życia, psy dostosują się do konkretnej dawki ruchu. Wiele przedstawicieli tej rasy lubi wodę i doskonale pływa. Jeśli mam więc okazję, sprawdźmy, czy nasz pupilek zalicza się do tej grupy. Oprócz tego warto dodać, że mops będzie się doskonale czuł zarówno w wielkim domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu. Dlatego idealnie nadaje się jako towarzysz osób mieszkających na niewielkich powierzchniach. Jest towarzyski, uczuciowy i bardzo przywiązuje się do opiekunów. Z pewnością nie jest to dobry wybór dla osób, które nie będą w stanie poświęcić mu dużej ilości czasu, gdyż psiak najzwyczajniej w świecie potrzebuje uwagi i zainteresowania. Kiedy będzie czuł się zaniedbany, na pewno nie zapomni upomnieć się o swoją porcję czułości i zabawy.

mops umaszczenie

Dla kogo mops?

Mopsy to również dobry wybór dla osób starszych oraz rodzin z dziećmi. Są oazą łagodności, która absolutnie nie posiada w sobie choćby minimum agresji. Widać to chociażby na spacerach, gdzie nasz mały, wesoły towarzysz radośnie nawiązuje kontakt, z każdym napotkanym czworonogiem. Nawet tym znacznie większym od siebie. Jak już wspomnieliśmy, są to psy, które bardzo przywiązują się do opiekuna. Najczęściej wybierają sobie jednego domownika, za którym potrafią chodzić dosłownie krok w krok. Nie przeszkadza im to jednak zachowywać się przyjaźnie w stosunku do pozostałych członków rodziny oraz innych zwierząt znajdujących się w domu.

Karma dla mopsów
Kliknij i sprawdź ceny!

Mopsy to psy, które świetnie czują się w towarzystwie innych psów (szczególnie własnej rasy). Są towarzyskie, wesołe i skore do zabawy. Szczeniaki często są skore do psot i figli. Pomimo tego, rasa jest bardzo inteligentna i pojętna, dająca się łatwo prowadzić. Dlatego, jeśli nie mamy doświadczenia w prowadzeniu psów, mops będzie idealnym wyborem dla nas. Wszystkiego, czego potrzebujemy nauczyć naszego pupila, aby był dobrze ułożonym psem, jesteśmy w stanie przekazać mu sami. Czasami mops bywa uparty. Ale wówczas wystarczy okazać mu cierpliwość i czekać na pozytywne efekty naszych działań.

mops charakter

O posiadaniu słów kilka, czyli zdrowie i pielęgnacja

Decydując się na zostanie właścicielem mopsa, warto przyswoić sobie kilka podstawowych faktów na temat wymagań i ewentualnych trudności, dotyczących posiadania takiego psa. Najczęściej dotykające mopsy problemy zdrowotne to: dysplazja stawów biodrowych, martwica głowy kości udowej, wypadanie rzepki i dyskopatia. Ponadto mogą się pojawić problemy z układem oddechowym i sercem. Będąc właścicielem mopsa należy zwracać szczególną uwagę na wagę psa. Otyłość będzie dla niego bardzo niekorzystna, ze względu na szybsze męczenie się i ogólny spadek wydolności organizmu. Ponadto, otyłość i nadwaga mogą spowodować zaostrzenie innych problemów zdrowotnych psa.

Należy również pamiętać, że rasa źle znosi upały i jest średnio odporna na warunki atmosferyczne. Podczas wysokich temperatur panujących na zewnątrz koniecznie trzeba zapewnić psu stały dostęp do wody i ograniczyć spacery w pełnym słońcu. Oczy mopsów są szczególnie wrażliwe na urazy, dlatego warto na nie uważać podczas spacerów i wspólnych zabaw. Mopsy to psy z doskonałym apetytem, który jednak nie zadowoli się byle czym. Karma powinna być dobrej jakości, najlepiej pozwalająca na stosowanie diety średniobiałkowej, ponieważ nadmiar protein będzie mógł skutkować alergiami i miejscowym wypadaniem sierści.

Możemy opierać się na gotowych mieszankach, albo samodzielnie przygotowywać posiłki naszemu pupilowi. Warto jednak ustalić z weterynarzem czym karmić naszego ulubieńca, aby mieć pewność, że będzie on miał dostarczone wszystkie potrzebne składniki. W ramach uzupełnienia ewentualnych niedoborów, możemy dostać specjalne preparaty witaminowe, które wyrównają braki. Mopsy to psy, które linieją właściwie przez cały rok. Są to psy wymagające czesania kilka razy w tygodniu. Ponadto, należy co dwa dni przemywać fałdę przy nosie specjalnym płynem, aby nie dopuścić do rozwinięcia się stanu zapalnego. Warto również dawać psom specjalne gryzaki-szczoteczki, które zapobiegną powstawaniu osadu i kamienia na zębach. Warto pamiętać, że w okresie rozwoju, nie należy wyprowadzać psa na spacery w szelkach, ponieważ może to doprowadzić do deformacji barków.

 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.