Melancholia- Czym Jest, Jak Rozpoznać Melancholika, Objawy, Zapobieganie

Zły nastrój może dotyczyć każdego człowieka. Często wpływ ma na to brak słońca, skrajnie wysokie lub skrajnie niskie ciśnienie atmosferyczne oraz problemy z bliskimi. Kiedy problemy się nawarstwiają, wówczas wiele osób nie wie, w jaki sposób może sobie pomóc wyjść z tych trudnych chwil. Melancholia, bo tak nazywa się ten stan, jest niegroźną dolegliwością na tle psychicznym, która pojawia się okresowo. Co warto wiedzieć o melancholii? Jakie są możliwości jej leczenia? Jak uchronić się przed ryzykiem popadnięcia w stan melancholii?

Czym jest melancholia?

Taki lekki smutek lub przygnębienie nazywane jest przez specjalistów melancholią. Dawniej terminu tego używano wśród osób chorób na depresję, kiedy słowo to nie było jeszcze tak znane. Skłonność do takiego reagowania na pogodę lub inne czynniki nazywane jest depresją sezonową, lub w skrócie SAD. Warto zaznaczyć, że zarówno przesilenie wiosenne, jak i jesienne sprzyja negatywnemu nastrojowi. Gwałtowne zmiany pogodowe odbijają się negatywnie na postrzeganiu świata przez człowieka. Stan melancholii bardzo często spowodowany jest również brakiem słońca. Teoretycznie schorzenie to łatwo jest zdiagnozować poprzez przygnębienie i smutek. Ma ona jednak kilka niebezpiecznych objawów, które mogą zwiastować groźniejsze choroby, które nastąpią w przyszłości. Psychologowie posługują się często terminem ,,depresja melancholiczna”. Czy melancholia to bardzo groźna choroba? Czy można sobie z nią jakoś radzić? Odpowiedź znajduje się niżej.

Melancholia a depresja

Te dwa terminy bardzo często są ze sobą mylone i co tu kryć- Bagatelizowane. Depresja wydaje się wielu ludziom wytworem kultury i próbą usprawiedliwienia swoich niepowodzeń życiowych. To bardzo zły tok myślenia. Warto zastanowić się nad tymi terminami. Termin melancholia nie jest stosowany zbyt często, gdyż wyparł go właśnie termin depresji. Objawy melancholii obecnie nazywane są terminami oznaczającymi niegroźne zaburzenia psychiczne.

Psychologia staje się coraz bardziej szczegółowa i można zauważyć, że zarówno pod terminem depresja, jak i pod terminem melancholia kryje się szereg zachowań, które wskazuje na nieprawidłowości w funkcjonowaniu. Uczucie smutku nie musi być odczuwane wyłącznie z powodu choroby, ale również z powodu urodzenia dziecka, jego choroby, czy problemów osobistych. Dawniej były one nazywane melancholią, jednak dziś używany jest termin zaburzenia depresyjne. Melancholia jest tak naprawdę terminem nieadekwatnym i nieczytelnym, gdyż kryje w sobie wiele przykrych objawów, takich jak zaburzenia nastroju, epizody krótkotrwałego smutku, czy łagodne zaburzenia nastroju, które szybko mijają.

Melancholia a kultura i sztuka

Stan ten był obiektem fascynacji wielu uczonych osób, nie tylko z dziedziny psychologii, ale również filozofii i antropologii. Naukowcy ci uważają, że melancholia dotyczy każdego człowieka bez względu na wiek i płeć, gdyż każdy zetknął się w życiu z bólem i cierpieniem, którego nie można wyprzeć. Zetknięcie z negatywnymi uczuciami dostrzegalne było szczególnie w wielu lekturach, takich jak na przykład ,,Lalka”, czy ,,Cierpienia młodego Wertera”. Smutek spowodowany był w tych przypadkach zawodami miłosnymi.

Jak rozpoznać melancholika?

Teorie czterech cieczy znane były już wieki temu. Miały one związek z temperamentem człowieka. Wyróżniono cztery kluczowe rodzaje temperamentu:

  • Sangwinik,
  • choleryk,
  • flegmatyk,
  • melancholik.

Nie trudno się domyślić, że melancholicy to osoby, które odczuwały najwięcej smutku i bólu w swoim życiu. Miały one tendencje do popadania w skrajnie niskie nastroje. Ich cechą rozpoznawczą było również analizowanie minionych zdarzeń, sentymentalne podejście do przeszłości oraz altruistyczne zachowania względem innych osób. Oprócz wspomnianych wcześniej objawów cechą rozpoznawczą jest tutaj również wrażliwość i popadanie ze skrajności w skrajność.

Jesień porą melancholików?

Niektórzy twierdzą, że melancholia jest ściśle powiązana z jesienią, gdyż zmniejsza się wtedy dopływ światła, słońce nie grzeje już tak mocno, a deszcz i plucha pogarszają nastrój jeszcze mocniej. Jest w tym dużo prawdy, jednak melancholicy mogą odczuwać dolegliwości również wiosną i zimą. Nieprzyjemna aura za oknem nie sprzyja dobremu samopoczuciu, co sprawia, że jest to czas zaburzeń depresyjnych-słabych i mocnych. W tym przypadku mowa o SAD, czyli depresji sezonowej, która spowodowana jest pogorszeniem się warunków pogodowych i brakiem dostępu do światła. Zazwyczaj uczucie smutku mija wraz z brzydką pogodą, dlatego nie jest schorzenie groźne.

Zapobieganie melancholii

Bliskie osoby

Czas jesieni i zimy sprawia, że można popaść w zły nastrój. Nie warto jednak mu ulegać. Otaczanie się pozytywnymi ludźmi, którzy darzą osobę szczerą sympatią, może pomóc uporać się z problemami. Zaburzenia depresyjne spowodowane są też brakiem ruchu oraz separacją od otoczenia. Siedzenie w domu pod kocem przez cały czas wprawia osobę w rozleniwienie i odseparowanie się od ludzi. Warto spotykać się z przyjaciółmi raz w tygodniu, aby poczuć się lepiej.

Wyrzucenie emocji

Tłumienie w sobie negatywnych uczuć sprawia, że osoba czuje się pogrążona w swoim smutku i żalu. Często emocje te spowodowane są niewyspaniem, dużą ilością obowiązków oraz pogorszeniem się relacji międzyludzkich. Nie warto tłumić emocji w sobie. Nie warto obarczać siebie zbyt dużą ilością obowiązków, gdyż każda osoba potrzebuje spokoju, wytchnienia i akceptacji.

Aktywność fizyczna

Ruch to zdrowie. Wytwarzają się endorfiny, a osoba ćwicząca ma więcej chęci do życia. Każda aktywność jest dobra. Wystarczy, chociażby spacer po parku, aby wyzwolić się z negatywnych myśli. Inne opcje to również jazda na rowerze, jogging, czy pływanie. Każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Woda w basenie odpręża, koi zszargane nerwy i poprawia nastrój. Warto wejść do jacuzzi, aby poczuć delikatny masaż na całym ciele. Oprócz poprawy nastroju można poprawić również stan swojego ciała i jego gibkość.

Aromaterapia

Odczuwanie przyjemnego zapachu może pomóc w walce o lepszy nastrój. Warto zakupić świecę lub olejek eteryczny i dodać go do kąpieli. Dzięki temu uzyska się efekt odprężenia, a zapach pobudzi receptory w mózgu odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności.

Światło

Depresje sezonowe spowodowane są brakiem światła. W takich przypadkach warto udać się w miejsce, gdzie nie widać jedynie czterech pustych ścian. Idealnym rozwiązaniem w takim przypadku będzie danie się na szybkie wakacje na kilka dni w wymarzone miejsce. Spacery, słońce i świeże powietrze to najlepsze, naturalne lekarstwo. W przypadku braku możliwości udania się na wakacje wystarczy wyjść na spacer i wdychać świeże powietrze. Świetną opcją jest też wizyta na solarium lub światłoterapia.

Sauna

To idealne miejsce, w którym można zwiększyć swoją odporność i dotlenić ciało. Pobyt w saunie rozluźnia i relaksuje. Można powiedzieć, że wręcz koi zszargane nerwy. Sauna nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem dla osób w podeszłym wieku, gdyż zbyt wysoka temperatura może powodować duszności i zawroty głowy.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.