Laktacja. Na czym polega, jak ją pobudzić i jak zatrzymać?

Po pojawieniu się na świecie długo oczekiwanego potomka, wszystkie stajemy przed wyborem dotyczącym karmienia piersią. Choć niektóre ze świeżo upieczonych mam z różnych powodów nie decydują się na taką formę odżywiania noworodka, to większość z nas wciąż uważa ją za najwłaściwszą. Niestety często zdarza się, że karmienie piersią sprawia nam nie lada trudności. Niektóre z nas mają problemy z produkcją pokarmu, a inne chciałyby już zacząć zahamowywać cały proces. Jak więc pobudzić lub zatrzymać laktację? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Co to jest laktacja?

Na czym polega?

Laktacją nazywamy proces wydzielania mleka przez gruczoły mleczne, który rozpoczyna się w trakcie ciąży i trwa przez cały okres karmienia piersią. Pokarm powstały w ten sposób jest uznawany za najzdrowszy dla noworodków i niemowląt. Uważa się, że mleko matki zapewnia dziecku optymalny rozwój fizyczny i umysłowy.

Jak długo trwa?

Laktacja może trwać nawet przez kilka lat, jednak zawsze istnieje możliwość jej zatrzymania. Niektóre mamy karmią piersią jedynie przez pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka, inne natomiast przedłużają podawanie tego rodzaju pokarmu nawet do dwóch lub trzech lat. Czas trwania laktacji zależy więc od podjętej przez nas decyzji. Pamiętajmy jednak, że proces jej zatrzymania nie następuje automatycznie po odstawieniu niemowlaka od piersi. Produkcja mleka ustępuje dopiero po kilku dniach, a nawet tygodniach.

Jak pobudzić laktację?

Częste karmienie

Ssanie sprzyja produkcji mleka, dlatego chcąc pobudzić laktację, postarajmy się jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi. W ciągu dnia warto robić to nawet co godzinę, natomiast w nocy możemy pozwolić sobie na najwyżej trzygodzinne przerwy.

Laktator

Stosowanie laktatora tuż po nakarmieniu niemowlaka przyczynia się do zwiększenia produkcji pokarmu. Po zakończeniu przez naszego malucha posiłku wystarczy przyłożyć urządzenie do piersi i odessać niewielką ilość pozostałego w nich mleka. W ten sposób pobudzimy gruczoły do pracy, czego efekty zobaczymy już po kilku dniach.

Saszetki na laktację

Saszetki wspomagające laktację (przykładowo takie jak tutaj) cieszą się coraz większą popularnością wśród mam mających problem z produkcją pokarmu. Dzięki formułom opartym na wyciągach z kopru włoskiego, melisy czy słodu jęczmiennego tego rodzaju suplementy diety mogą pomóc pobudzić laktację. I, co bardzo istotne, przede wszystkim są bezpieczne – zarówno dla mamy, jak i dziecka.

Proste sposoby na zatrzymanie laktacji

Odstawienie

Przy braku bodźca zewnętrznego w postaci ssania, gruczoły mlekowe samoistnie zaprzestają produkcję pokarmu. Z tego powodu jednym z prostszych sposobów na zatrzymanie laktacji jest odstawienie dziecka od piersi. Pamiętajmy jednak, że taki proces może trwać nawet do kilku tygodni.

Koniecznie przeczytaj!

Napar z szałwii

Znanym od lat sposobem na zatrzymanie laktacji jest regularne picie naparu z szałwii. Taką herbatkę należy spożywać 2 razy dziennie przez okres od 7 do 10 dni.

Farmakoterapia

Jeśli domowe sposoby na zatrzymanie produkcji mleka zawiodą, należy zgłosić się do lekarza, który przypisze nam odpowiednie leki.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.