Ładne paznokcie – wszystko, co warto wiedzieć na temat ich pielęgnacji

Pielęgnacja paznokci w domu to duże wyzwanie – konkretne zabiegi muszą zapewnić pielęgnację, jak i regenerację zniszczeń i uszkodzeń mechanicznych (wywoływanych m.in. działaniem agresywnych środków czyszczących czy spowodowanych pracą ręczną z wykorzystaniem dłoni). Paznokcie „cierpią” także wówczas, gdy pojawiają się niedobory witamin i składników mineralnych w diecie. Osłabienie płytki paznokcia może być spowodowane również chorobami przewlekłymi. To wszystko nie oznacza jednak, że uzyskanie błyszczących, mocnych i – po prostu – ładnych paznokci bez lakieru jest niemożliwe! Wręcz przeciwnie – po wdrożeniu wymienionych poniżej wskazówek zaraz z pewnością zauważysz pozytywne różnice w kondycji płytki paznokciowej – jej barwie, blasku i grubości.

Jak dbać o paznokcie? Domowe sposoby, które nie zawodzą!

Jak uzyskać ładne paznokcie – krok po kroku? Na początku warto zaopatrzyć się w konkretne kosmetyki, które pomogą zregenerować, nawilżyć, uelastycznić płytkę paznokci oraz ochronić ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Na liście zakupów powinny znaleźć się:

  • nawilżający krem do rąk;
  • preparat zmiękczający skórki wokół paznokci;
  • odżywka do paznokci i skórek w formie lakieru (bezbarwnego lub w ulubionym odcieniu);
  • gotowy peeling do rąk (choć nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać peeling do stóp, twarzy i ciała).

Domową kurację nawilżającą i uelastyczniającą paznokcie warto przeprowadzić raz w tygodniu lub co najmniej raz na dwa tygodnie. Na początku nakładamy na skórki preparat zmiękczający. Po odczekaniu kilku minut odsuwamy je drewnianym patyczkiem lub – jeśli tego wymagają – wycinamy cążkami. Później stosujemy peeling – z jego wykorzystaniem masujemy zwilżone dłonie przez kilka minut, skupiając się również na okolicach skórek okalających paznokieć (tak, by usunąć ich pozostałości). Następnie na całkowicie wysuszone paznokcie nakładamy odżywkę w postaci lakieru – nie tylko dostarczy on witamin i minerałów „od zewnątrz”, ale również utwardzi płytkę, co znacząco obniży ryzyko uszkodzeń mechanicznych, złamań czy pęknięć. Gdy preparat wyschnie, nakładamy na dłonie krem do rąk (gdy cały zabieg wykonujemy wieczorem, warto na noc włożyć na dłonie rękawiczki bawełniane – wzmocnią one działanie nałożonego kosmetyku).

Wśród domowych sposobów warto również wyróżnić kąpiel w olejach – przed nałożeniem odżywki i kremu można z powodzeniem wymoczyć dłonie w lekko podgrzanym oleju słonecznikowym, oliwie z oliwek lub innym oleju kosmetycznym – przykładowo, kokosowym czy ze słodkich migdałów. Taka kilkunastominutowa kąpiel dłoni i paznokci sprawi, że płytka będzie dużo bardziej elastyczna (ale nie miękka!), co zapobiegnie łamaniu się i rozdwajaniu paznokci pod wpływem nacisku lub tarcia.

Pielęgnacja paznokci: domowe sposoby to nie wszystko!

Domowe sposoby na pielęgnację dłoni i paznokci opierają się głównie na zaleceniach dotyczących zewnętrznego nawilżania płytki i jej natłuszczania. Aby jednak paznokcie rosły szybciej, były zdrowsze i mocniejsze, należy skupić się również na tym, co dostarczamy im „od wewnątrz”. Kluczowa jest tu dieta – powinna być bogata w cynk, witaminę E, a także w zdrowe tłuszcze. Wszystkie te składniki znajdziemy w orzechach, nasionach, pestkach, gorzkiej czekoladzie, ale również w rybach oraz olejach (zwłaszcza tych tłoczonych na zimno). Nie można zapominać również o ogromnej roli picia wody – prawidłowe nawodnienie organizmu wpływa bowiem na dobrą kondycję wszystkich komórek w organizmie – w tym tych, z których zbudowane są paznokcie.

Aby osiągnąć jeszcze lepsze efekty, warto zastosować suplementację preparatami z zawartością składników pomocnych w uzyskiwaniu lepszego wzrostu i kondycji paznokci. Sięgając po takie produkty, należy zwrócić uwagę na skład i wybrać taki, który kompleksowo zadziała nie tylko na płytkę paznokcia, ale również wesprze wzrost włosów czy pozytywnie wpłynie na stan i kondycję skóry. Jednym z takich produktów jest Merz Spezial Dragees suplement diety, który w swoim składzie zawiera nie tylko cynk, ale również witaminy A, C oraz E, a także kwas foliowy i biotynę.

Manicure krok po kroku – o czym pamiętać, by nie zniszczyć paznokci?

Choć wielu osobom domowy manicure może wydawać się prozaiczną czynnością, to podczas jej wykonywania również można popełnić wiele błędów, skutkujących pogorszeniem kondycji paznokci, zwiększeniem ich podatności na uszkodzenia mechaniczne czy osłabieniem płytki. Czego wystrzegać się podczas wykonywania manicure?

  • Stosując domowe, elektroniczne urządzenia (polerki, frezarki) do ściągania poprzedniej warstwy lakieru hybrydowego bądź do polerowania płytki, należy zwrócić szczególną uwagę na to, by nie dociskać ich zbyt mocno do paznokcia i nie zedrzeć tym samym jego wierzchniej części.
  • Przy opracowywaniu kształtu paznokcia warto skorzystać ze szklanych, a nie z papierowych czy metalowych pilników. Gładka, szklana powierzchnia co prawda ściera płytkę delikatniej (przez co zabieg trwa nieco dłużej), jednak minimalizuje ryzyko powstawania „zadziorków” – w przeciwieństwie do niezwykle chropowatych, metalowych i papierowych pilniczków, które czasem same tworzą niewidoczne gołym okiem, maleńkie ubytki na krawędziach paznokci – a od nich już tylko kilka kroków do złamania bądź rozdwojenia płytki.
  • Ważna jest również technika nakładania lakieru – zwłaszcza w przypadku preparatów hybrydowych czy żelowych. Powierzchnia paznokcia powinna po ich nałożeniu kształtować się zgodnie z krzywą C – czyli być wypukła na środku paznokcia, schodząc do jego krawędzi. Wszelkie nierówności na powierzchni lakieru sprawiają, że te miejsca są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Aby nadać warstwie lakieru idealny kształt, warto od razu po pomalowaniu paznokci, a przed włożeniem ich do lampy, odwrócić na kilka chwil dłoń w taki sposób, by paznokcie znajdowały się „do góry nogami” – wówczas lakier idealnie rozpłynie się po płytce, tworząc perfekcyjną krzywą C.

Podsumowanie

Domowa pielęgnacja paznokci powinna być przede wszystkim regularna i kompleksowa. Wykonywanie zabiegów mających na celu poprawę wyglądu płytki jedynie „od czasu do czasu” z pewnością nie przyniesie bowiem szybkich i spektakularnych efektów, a zaniedbywanie diety czy suplementacji również na dłuższą metę nie będzie przyczyniało się do wzmocnienia, uelastycznienia i przyspieszenia wzrostu paznokci. Warto więc wyznaczyć sobie konkretny dzień na wykonanie domowego SPA dla dłoni i zadbać, by w produktach, które na co dzień spożywamy, znajdowały się składniki wpływające na dobrą kondycję skóry, włosów i paznokci.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.