Labrador Retriever: historia rasy, charakter, wychowanie i zastosowanie użytkowe

Labrador Retriever to na chwilę obecną bez wątpienia jedna z najbardziej popularnych ras psów nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach. Psy rasy  Labrador Retriever swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim przyjaznemu, sympatycznemu usposobieniu, cierpliwości a także brakiem poważniejszych trudności wychowawczych w procesie kształtowania osobowości psa. Pomimo jednak, że rasa  Labrador Retriever cieszy się tak ogromną popularnością, to jednak nawet wlaściciele labradorów bardzo często nie posiadają dokładniejszej wiedzy na temat specyfiki tej rasy.

Co więc przede wszystkim warto wiedzieć o Labradorach? Czym rasa ta różni się od innych Retrieverów? I czy Labrador Retriever faktycznie jest psem, który nie sprawia jakichkolwiek kłopotów wychowawczych? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

 Labrador Retriever: historia rasy

Według zdecydowanej większości badaczy rasy Labrador Retriever psy te wywodzą się z obszaru Nowej Fundlandii i są mocno spokrewnione z innymi rasami wywodzącymi się z tamtych terenów, w tym przede wszystkim ze znacznie większym od Labradora Nowofundlandem. Spekuluje się, że na obszarze dawnej Nowej Fundlandi istniały typowe psy użytkowe, z których rybacy zajmujący się połowem ryb korzystali w celu pomocy w wyciągania z morza ciężkich ładunków. Pewne dane historyczne dowodzą, że w tamtym okresie niektóre z psów używanych przez rybaków cechowały się naprawdę sporymi gabarytami, inne zaś były wyraźnie mniejsze. Według kynologów zajmujących się historią rasy Labrador Retriever dzisiejsze labradory pochodzą właśnie od mniejszych psów hodowanych przez rybaków na obszarze historycznej Nowej Fundlandii.

Oczywiście, od momentu trafienia Labradorów do Europy rasa ta była krzyżowana z innymi rasami, w tym przede wszystkim z typowymi angielskimi Retrieverami. To właśnie głównie z tej przyczyny współczesny  Labrador Retriever jest zaliczany właśnie do Retrieverów, a nie do Molosów(jak na przykład wspominany już powyżej Nowofundland), chociaż we krwi każdego Labradora płynie spora domieszka pochodząca od jego przynależących do grupy Molosów przodków.

Labrador Retriever: charakter i usposobienie

Labrador Retriever to pies pojętny, przyjazny, wyjątkowo cierpliwy a także łatwy w prowadzeniu. Chociaż psy tej rasy, ze względu na swoją pojętność oraz inne ponadprzeciętne zdolności są obecnie dość powszechnie wykorzystywane w charakterze psów użytkowych, to jednak  Labrador Retriever może być również po prostu świetnym psem rodzinnym, doskonałym kompanem spacerów, przejażdżek na rowerze czy wypadów w przysłowiowy plener. Warto jednak pamiętać, że psy rasy  Labrador Retriever wykazują naturalną skłonność do ruchu, co oznacza, że potrzebują określonej dawki aktywności fizycznej. Dotyczy to zwłaszcza młodszych psów(do 4 roku życia) płci męskiej. Jeżeli nie zapewnimy naszemu Labradorowi odpowiedniej dawki ruchu, możemy spodziewać się, że nadmiar energii naszego psa będzie wyładowywany na naszych meblach lub innych elementach wyposażenia naszego mieszkania(nie wspominając już o tym, że wspólne mieszkanie z nadpobudliwym ze względu na niedostateczną dawkę ruchu psem jest najdelikatniej mówiąc samo w sobie niezbyt komfortowe).

Wspominano, że Labrador Retriever to pies obdarzony przyjaznym, sympatycznym i cierpliwym usposobieniem. Czy jednak oznacza to, że psy tej rasy w żadnym wypadku nie mogą sprawiać kłopotów wychowawczych? Niekoniecznie. Przede wszystkim, Labradory, podobnie jak na przykład większość Hartów, mogą wykazywać skłonności do gonienia mniejszych zwierząt, w tym przede wszystkim kotów. Z tego powodu szczeniaka rasy  Labrador Retriever należy od wczesnych miesięcy życia przyzwyczajać do obecności innych zwierząt(jest to forma swoistej socjalizacji psa). Inne potencjalne trudności z Labradorem? Psy tej rasy po prostu uwielbiają wodę i kąpiele, co jest wprost zdeterminowane ich historią. Jeżeli więc w trakcie spaceru będziemy przechodzić obok rzeczki, stawu lub jeziora, możemy być niemal całkowicie pewni, że nasz pies skorzysta z okazji i natychmiast wskoczy do wody, i to niezależnie od pory roku.

Labrador retriever – karma dla psów tej rasy
Kliknij i sprawdź ceny!

Labrador Retriever a Golden Retriever

Labrador Retriever to rasa dość cżęsto mylona z innym popularnym przedstawicielem Retrieverów, a mianowicie Golden Retrieverem. Jakie są różnice pomiędzy tymi dwiema rasami? To, co rzuca się w oczy na pierwszym miejscu, to oczywiście długość sierści. Podczas gdy Labrador jest psem o sierści krótkiej i szczeciniastej, Golden Retriever posiada wyraźnie dluższą sierść. Różnice występują również jeżeli chodzi o umaszczenie. Golden Retriever, jak sama nazwa rasy wskazuje, to pies o umaszczeniu przypominającym kolor złoty. Tymczasem Labrador Retriever jest rasą mogącą występować w całej szerokiej gamie kolorów, od czarnego, przez beżowy po źółty.

 Labrador Retriever: wygląd

Labrador Retriever to pies średniej wielkości, o raczej masywnej i dość przysadzistej budowie. Wedlug oficjalnego wzorca rasy  Labrador Retriever powinien posiadać mocną, lecz nie nadmiernie ciężką konstrukcję ciała. Kufa psa powinna być szeroka i dobrze wykształcona, klatka piersiowa wyraźnie rozbudowana, kończyny krótkie i mocne. Pod względem wysokości w kłębie oraz wagi ciała dla rasy  Labrador Retriever obowiązują następujące kryteria:

  • Psy: wysokość w kłębie 55-57 cm. Waga: 29-36 kilogramów
  • Suki: wysokość w kłębie: 54-56 cm. Waga: 25-32 kilogramy

Widać więc, że chociaż Labrador Retriever jest psem pod względem wzrostu przypominającym takie rasy, jak na przykład Dalmatyńczyk, to jednak jest wyraźnie cięższy. Niestety, dość duża jak na ten wzrost waga Labradorów powoduje zwiększone ryzyko chorób stawów u przedstawicieli tej rasy. Na dodatek, Labradory wykazują dość silne tendencje do tycie, co dodatkowo zwiększa ryzyko problemów ze stawami. Z tego powodu, należy dbac o to, aby nasz  Labrador Retriever otrzymywał odpowiednią dawkę ruchu a także odpowiednio go karmić.

 Labrador Retriever: jakie zadania użytkowe spełnia ta rasa?

Chociaż w powszechnym odbiorze psy rasy Labrador Retriever są uznawane przede wszystkim za psy rodzinne, to jednak przedstawiciele tej rasy Retrieverów są również powszechnie używane w charakterze psów użytkowych.

Najczęściej Labradory używane są do takich zadań, jak:

  • 1. Wyszukiwanie narkotyków na lotniskach
  • 2. Psy ratownicze (gruzowiskowe, lawinowe i do ratownictwa wodnego),
  • 3. Przewodnictwo osób ociemniałych
  • 4. Dogoterepia(zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych)
  • 5. Udział w akcjach ratowniczych straży pożarnej

Tak szerokie spektrum wykorzystywania psów rasy Labrador Retriever w charakterze psów użytkowych wynika z tego, że oprócz cech czyniących z Labradora znakomitego psa rodzinnego, rasa ta wykazuje również wiele innych, cennych talentów. Labradory są niezwykle pojętne a przy tym cierpliwe. Oprócz tego są to również psy odważne a także obdarzone świetnym węchem. To wszystko sprawia, że pod względem uzytkowym Labradory są przewyższane chyba tylko przez Owczarki Niemieckie.

Podsumowanie

Jak więc widać, Labrador to bez wątpienia jedna z najciekawszych ras jeżeli chodzi o psy rodzinne. Przed adopcją Labradora warto jednak pamiętać, że nie są to tak zwane psy kanapowe: Labrador potrzebuje odpowiedniej dawki aktywności fizycznej, co jest motywowane również względami zdrowotnymi.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.