Kwas octowy: zalety, korzyści zdrowotne, skutki uboczne

W ciągu ostatnich kilku lat dieta oczyszczająca stale zyskuje na popularności. Jednym z przykładów diety detoksykacyjnej jest użycie kwasu octowego – octu w kolorze bursztynu wykonanego z cydru lub moszczu jabłkowego. Zwolennicy detoksu przy pomocy octu jabłkowego mówią, że pomaga w utracie wagi, usuwaniu toksyn z organizmu i regulacji cukru we krwi. Pomimo wielu anegdotycznych historii sukcesu, istnieją małe dowody naukowe potwierdzające te twierdzenia.

Zalety detoksykacji takim środkiem jak kwas octowy

Kwas octowy ma wiele rzekomych korzyści, w tym pomoc w utracie wagi.

Zwolennicy diety, której głównym środkiem jest kwas octowy twierdzą, że jego codziennie spożywanie lub jako części dedykowanej detoksykacji, przynosi następujące korzyści:

 • pomoc w utracie wagi
 • zmniejszenie apetytu
 • równoważąc pH ciała
 • regulowanie poziomu cukru we krwi
 • obniżenie wysokiego cholesterolu
 • poprawa trawienia
 • wzmocnienie układu odpornościowego
 • dostarczanie do jelit probiotyków (dobrych bakterii)
 • pomoc w usuwaniu toksyn
 • uzdrawiające schorzenia skóry
 • dostarczanie enzymów do organizmu

Niektóre osoby mogą podjąć detoksykację przy pomocy kwasu octowego, ale muszą równocześnie rozpocząć zdrowszy tryb życia, wraz z bardziej zrównoważoną dietą i regularnymi ćwiczeniami.

Czy są jakieś badania naukowe?

Ciało ma własne systemy detoksykacji, w tym nerki i wątrobę, które pomagają skutecznie usuwać odpady. Niektóre rzeczy, które ludzie jedzą i piją, mogą wspierać lub zakłócać naturalny proces detoksykacji organizmu. Niektóre z dostępnych badań dotyczących detoksu kwasem octowym przedstawiono poniżej.

Korzyści zdrowotne

Utrata masy ciała

W badaniu przeprowadzonym w Japonii w 2009 r. Stwierdzono, że spożywanie octu powoduje utratę wagi u zwierząt. Jednak nie jest jasne, czy ten sam detoks zadziałałby w ten sam sposób u ludzi. Starsze badanie z 2007 r. Może pomóc wyjaśnić wszelkie skutki utraty wagi związane z przyjmowaniem kwasu octowego. W badaniu 10 osób z cukrzycą typu 1 otrzymało porcję puddingu z kubkiem wody lub wody zawierającej 2 łyżki octu.

Grupa otrzymująca  miała wolniejsze tempo opróżniania żołądka (szybkość, z jaką pokarm przemieszcza się z żołądka do jelita cienkiego). Może to pomóc ludziom poczuć się pełniejszymi przez dłuższy czas, co może zmniejszyć całkowite spożycie żywności, a tym samym pomóc w utracie wagi.

Wpływ na cholesterol

Wspomniane wyżej badanie z 2009 r. Również monitorowało poziom cholesterolu i triglicerydów. Trójglicerydy są rodzajem kwasu tłuszczowego znajdującego się we krwi. Z czwartego tygodnia badania zwierzęta wykazywały obniżony poziom trójglicerydów – ale mogło to być naturalnym efektem utraty wagi.

Badania nad cholesterolem i wpływem kwasu octowego u ludzi są bardzo ograniczone. Badania przeprowadzone w Iranie sugerują, że może obniżyć poziom cholesterolu LDL (złego), cholesterolu całkowitego i triglicerydów u osób z wysokim poziomem cholesterolu. Liczba badanych osób była jednak bardzo niewielka i konieczne byłyby bardziej obszerne badania, aby potwierdzić te ustalenia.

Koniecznie przeczytaj!

Regulacja cukru we krwi

Picie kwasu octowego wraz pokarmem może pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Zazwyczaj spożywanie posiłków bogatych w węglowodany powoduje wzrost poziomu cukru we krwi. Jednakże, kiedy badacze podawali ludziom z cukrzycą lub przed rozwojem nowotworu mniej niż 30 ml do picia z posiłkiem bogatym w węglowodany, stwierdzono, że wszystkie trzy grupy miały bardziej stabilny poziom glukozy we krwi w porównaniu z tych, którzy mieli napój z placebo.

W innym badaniu przeprowadzonym na osobach z cukrzycą typu 2 zbadano wpływ octu na cukier we krwi, gdy podaje się go przed snem. Uczestnicy, którzy przyjmowali 2 łyżki octu jabłkowego z przekąskami serowymi, doświadczyli znacznie niższego poziomu cukru we krwi po przebudzeniu. Naukowcy uważają, że kwas octowy  spowalnia tempo, w jakim organizm zamienia węglowodany w cukier.

Ekologiczny ocet jabłkowy
Kliknij i sprawdź ceny!

Jak zrobić substancje detoksykującą?

Sok z cytryny, sok jabłkowy i słodzik mogą być użyte do przygotowania napoju detoksykacyjnego, której produktem przewodnim jest ocet jabłkowy. Najlepszym sposobem na detoks jest użycie surowego, niefiltrowanego octu jabłkowego, który wciąż zawiera miąższ. Miąższ zawiera pewne enzymy, minerały i probiotyki, które mogą być korzystne dla zdrowia. Napój detoksykacyjny z octu jabłkowego przygotowuje się następująco:

 • Do dwóch łyżek octu jabłkowego,
 • 200 ml wody.

Opcjonalnie: można dodać  1 do 2 łyżek wybranego środka słodzącego (zwykle miodu, syropu klonowego lub stewii)

Inne składniki, które można dodać do tego napoju to:

 • sok cytrynowy
 • sok jabłkowy
 • pieprz cayenne
 • cynamon
 • imbir

Ponadto, istnieją inne sposoby włączenia kwasu octowego do diety, takie jak:

 • używając go w sosie sałatkowym
 • dodając go do marynat na mięso i warzywa
 • rozpylanie go na popcorn
 • mieszając go z zielonym sokiem
 • mieszając go w zupy, gulasze i wiele innych

Niektórzy ludzie mogą pić kwas octowy przez kilka dni, podczas gdy inni mogą go pić przez miesiąc, powtarzając detoks kilka razy w roku.

Potencjalne niepożądane skutki uboczne

Osoby, które chcą stosować detoks kwasem octowym, powinny zdawać sobie sprawę z ryzyka związanego z jego spożyciem.

Jednym z największych obaw dotyczących tego rodzaju detoksu jest jego zdolność do niszczenia szkliwa zębów. Aby tego uniknąć, ogranicz ilość zużywanego kwasu octowego i zawsze mieszaj je do szklanki wody lub przyjmuj z jedzeniem. Mądrze jest przepłukać usta wodą po konsumpcji lub użyć słomki.

Ponadto, kwas octowy może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami lub suplementami, w tym diuretykami i insuliną . Osoby używające leków na receptę powinny porozmawiać z lekarzem przed użyciem kwasu octowego.

Wreszcie, ocet jabłkowy jest bardzo kwaśny i może podrażniać gardło i żołądek. Aby uniknąć rozstroju żołądka , nie należy zażywać octu jabłkowego na pusty żołądek. Jeśli podrażnia gardło, wypij szklankę wody.

Należy zauważyć, że obecnie nie ma dowodów potwierdzających, że częste stosowanie kwasu octowego jest całkowicie bezpieczne.

Podsumowanie

Kwas octowy to popularny napój zdrowotny, a wiele osób potwierdza jego skuteczność. Podczas gdy większość badań dotyczących kwasu octowego jest obiecująca pod względem zarządzania poziomem cukru we krwi, zdrowia serca, ochrony przed rakiem i zabijania niektórych szkodliwych bakterii, wiele badań jest niewielkich, przeprowadzono je jedynie na zwierzętach lub nie zostały jeszcze rozmnażane.

Niemniej jednak, kwas octowy jest uważany za stosunkowo bezpieczny. Aby się przekonać, należy go spróbować, w dawkach poniżej 2 łyżki dziennie. Jednak większość diet detoksykacyjnych typu kwas octowy często zaleca więcej. Każda osoba przyjmująca leki lub przyjmująca suplementy powinna porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia kwasem octowym.

Ogólnie jednak najlepszym sposobem na uzyskanie optymalnego zdrowia jest spożywanie zbilansowanej diety pełnej warzyw i innych roślin, unikanie przetworzonej żywności i regularna aktywność fizyczna.

Informacje w pigułce: kwas octowy

 • Niewiele badań sugeruje, że każdy rodzaj “oczyszczenia” może odtruć organizm.
 • Podstawowy detoks za pomocą kwasu octowego polega na spożywaniu octu do trzech razy dziennie.
 • Próba detoksykacji kwasem octowym krótkoterminowo jest prawdopodobnie bezpieczna dla większości ludzi.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.