Kolendra – zdrowotne właściwości, zastosowanie w ziołolecznictwie i kuchni

Kolendra jako przyprawa jest popularna na bliskim wschodzie, tam chętnie przyrządza się z niej wszelakie potrawy. Często łączona z czosnkiem jest przyprawą do falafela, z kolei w Indiach zawdzięcza się jej chrupkość potrawy curry. W Azji i Grecji z kolei miała swoje zastosowanie w medycynie, ponieważ ma niezwykłe właściwości bakteriobójcze i ułatwiające gojenie. Dzisiaj jest łatwo dostępna na całym świecie, dlaczego warto sięgnąć po nasiona lub liście kolendry o tym w dalszej części artykułu.

Zdrowotne właściwości kolendry

Ta niezwykła w smaku i aromacie przyprawa może być spożywana pod postacią nasion lub liści, w obu przypadkach zawiera w sobie składniki warte uwagi. Chociaż możemy kojarzyć ją ze zwykłą przyprawą warto spojrzeć na nią pod kontem rośliny, która przyniesie zdrowie. W starożytnej Grecji stosowano ją jako jeden z medykamentów zastępujący antybiotyki z kolei w Azji jest środkiem zwalczającym hemoroidy, zapobiegającym stanom zapalnym oraz na artretyzm. Kolendra bogata jest w unikalny zestaw witamin oraz minerałów, dzięki czemu ma wielorakie zastosowanie. Na co warto stosować kolendrę?

Na problemy żołądkowe – zatrucia i niestrawności

Kolendra zawiera duże ilości błonnika, zarówno w liściach jak i nasionach, co więcej powoduje przyspieszenie perystaltykę jelit, działa oczyszczający, antyseptycznie i normuję pracę układu pokarmowego. Z tego powodu polecana jest nie tylko przy zatruciach, ale również przy niestrawnościach i zaparciach. Będzie idealnym sposobem na przyspieszenie pracy jelit, jednak nie jest wskazana przy biegunkach i spłaszczeniu kosmków jelitowych. Jeżeli pragniemy sporządzić mieszankę na przyspieszenie pracy jelit wystarczy zrobić napar z mielonych nasion kolendry. Kolendra będzie też idealna przy poważnych zatruciach jak spowodowanych bakterią E.Coli dzięki swoim działaniom antyseptycznym.

Kolendra przy zatruciach metalami ciężkimi

W 1995 roku lekarz pochodzenia japońskiego zauważył niesamowitą właściwość kolendry. Mianowicie wiąże ona ze sobą związki metalów ciężkich pozwalając na szybsze oczyszczenie organizmu, co może nawet uratować ludzkie życie! Spożywana w formie skoncentrowanych kapsułek po 100 miligramów przyjmowanych cztery razy dziennie przyspieszyło wydalanie rtęci i innych metali ciężkich z organizmu. Tę właściwość ma nie tylko w stosunku do rtęci, ale również aluminium czy ołowiu, jednak prawdopodobnie jest w stanie oczyszczać organizm również z innych ciężkich metali. Kuracja kolendrą trwa około miesiąca czyli czterech tygodni, w tym czasie można zaobserwować zwiększony poziom metalu ciężkiego w moczu osoby na oczyszczającej kuracji.

Kolendra na nerwicę i zmęczone nerwy

Chociaż kolendra ma wysokie stężenie potasu i magnezu oraz witamin grupy B ma przede wszystkim linalol czyli substancję silnie odprężającą. Największe jej ilości znajdują się w olejkach eterycznych zawartych w kolendrze, dlatego warto stosować olej z kolendry lub ekstrakty z niej. Można dodać kilka kropel do posiłku lub naparu, aby zapewnić sobie spokojną noc.

Kolendra przy zmęczonych stawach i stanach zapalnych

Kolendra jak dowodzą japońscy naukowcy jest idealna na zmęczone stawy, bóle i nerwobóle nimi spowodowane, ale również stany zapalne nawet skóry. Dzięki tej właściwości może być stosowana nawet zewnętrznie – wystarczy przyłożyć macerat do rany lub posypać ją sproszkowanymi nasionami. Równie zdrowe będą kąpiele z nasionami kolendry wspomagające leczenie reumatyzmu i gojenie ran.

Kolendra w zdrowej diecie

Kolendra jest idealnym składnikiem zdrowej diety. Nie tylko oczyszcza układ trawienny, zapobiega infekcjom zarówno wewnętrznym i zewnętrznym organizmu i koi zmęczone nerwy ale jest również idealnym środkiem zapobiegającym odkładaniu się złego cholesterolu. Dzieje się tak dzięki temu, że hamuje on wchłanianie i odkładanie go w naszych tkankach. Co więcej powoduje to unormowanie ciśnienia i zapobiega chorobom wieńcowym serca

Zastosowanie kolendry w kosmetyce

Chociaż mało kto wie, kolendra jest niezwykle popularna w kosmetyce, a konkretnie w koncernach perfumeryjnych. Chociaż zdarza się również, że jest wykorzystywana do produkcji mydeł hypoalergicznych, środków czyszczących do ciała oraz innych naturalnych, ziołowych kosmetyków. Dzieje się tak nie tylko ze względu na jej piękny zapach ale i właściwości lecznicze.

Dary natury kolendra eko ziarno 30g

Kliknij i sprawdź ceny!

Jaką kolendrę wybrać i jak ją przechowywać

Kiedy planujemy kupić kolendrę zaczynamy się zastanawiać, jaką najlepiej wybrać. Na rynku dostępna jest pod wieloma postaciami, jednak najlepiej kupować świeże liście, olej, jeżeli nie mamy jak samemu go wytworzyć (potrzebna jest do tego prasa do oleju) lub świeże nie tarte i nie rozdrobnione nasiona kolendry. Nasiona nie powinny być mielone gdyż bardzo szybko wietrzeją i tracą swoje aromatyczne właściwości. Z tego powodu należy przetrzymywać je jedynie nieskruszone i w szczelnym suchym pojemniku.

Jak używać kolendry w kuchni

Kolendra w kuchni jest wręcz niezastąpiona, jej ciepły i delikatny aromat może wzbogacić właściwie każdą potrawę, od zup, mięs i ryb po słodkie potrawy jak desery i naleśniki. Czym się kierować przy doprawianiu potraw kolendrą?

Liście kolendry

Zielone części kolendry są idealne do mięs, zup i ryb, ale równie dobrze do sałatek. Warto wtedy ją podawać szatkowaną lub w całych listkach jak koper czy pietruszkę, będzie idealnie urozmaicać smak potraw.

Nasiona kolendry

Nasiona kolendry z kolei kruszone samemu będą idealne jako zwykłą przyprawa, którą można nacierać mięsa, ale również dodawać do słodkich wypieków lub ciast – tych na słodko i na słono jak pieczywo czy pizza.

Olej z kolendry

Chociaż nie nadaje się do smażenia jest idealnym sposobem na zdrowy olej w sałatce czy do nacierania mięs, ryb lub jako odrobina roślinnego tłuszczu do wegetariańskich zup.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.