Karmienie piersią – dieta, laktacja

Kiedy dowiadujemy się o ciąży zastanawiamy się jak zmieni się nasze życie, jak będzie wyglądało nasze ciało oraz jak powinna wyglądać dieta kobiety jako przyszłej mamy. Kobieta czyta wiele książek artykułów w celu odnalezienia najlepszej diety dla siebie i maluszka, bo wiadomym jest, że dziecko w mleku matki przyjmuje to co ona sama zjada w ciągu dnia, dlatego w oczekiwaniu na pojawienie się maleństwa, które nosi w brzuchu przez kilka miesięcy zastanawia się jak powinna wyglądać jej dieta podczas karmienia piersią. W dzisiejszych czasach nie jest to sprawa trudna, gdyż według najnowszych zaleceń mówi się o tym, że kobieta powinna jeść prawie wszystko jednak z głową i umiarem.

Mleko matki – dlaczego jest tak wyjątkowe

Mleko matki uważane jest za najlepszy pokarm dla każdego maluszka. Jest niezastąpiony i pomimo tego, iż na rynku widnieje wiele produktów mlekopodobnych zwanych mlekiem modyfikowanym, żaden nie jest w stanie w pełni odwzorować składu i właściwości naturalnego mleka matki. Bogaty skład mleka matki potrafi w pełni zapewnić małemu człowiekowi warunki do zdrowego rozwoju. Mleko to zawiera bowiem wszystkie witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i rozbudowy młodego organizmu. W okresie karmienia piersią jak i już po zakończeniu jedyna witaminą jaką należy podawać dodatkowo jest witamina D3, gdyż tylko tej witaminy w mleku matki brakuje. Zawartość wszystkich innych witamin jest w pełni wystarczająca. Oprócz bogatej zawartości witamin mleko matki jest pełne probiotyków , które wspomagają układ odpornościowy malucha, a także pomagają w budowaniu ochronnej flory bakteryjnej na jelitach w celu uregulowania ich pracy. Dodatkowo pokarm matki zawiera wiele składników mineralnych, tłuszczy i białek, które także są składnikami niezbędnymi w procesie rozwoju dziecka.

Karmienie piersią – od czego zacząć

Podczas kilku miesięcy ciąży kobieta uczy się wiele o nowych sposobach odżywiania. Pomimo tego iż w ciąży nie musi zbytnio kontrolować swojej diety to już wtedy stara się odżywiać zdrowiej wprowadzając do jadłospisu większa ilość owoców i warzyw, rezygnując z dużych dawek śmieciowego jedzenia typu fast food oraz częściowo ograniczając spożycie pustych kalorii w postaci słodyczy. Decyzja o podjęciu zdrowszego trybu życia niż dotychczasowy zazwyczaj jest decyzją wypływającą z natury i nie wymaga zbyt wielkiego poświęcenia i przygotowania. W momencie pojawienia się na świecie noworodka rozpoczyna się wielomiesięczna przygoda z karmieniem piersią i wbrew pozorom nie jest to takie proste zadanie jakim się wydaje. Na samym początku kobiety mogą zmagać się ze zbyt małą ilością pokarmu jednak nie należy się tym martwić na zapas, gdyż noworodek w pierwszej dobie potrzebuje tylko 10 ml pokarmu a często zdarza się, że nie chce nic jeść, dzieje się tak dlatego, że maleńki żołądek może być pełen wód płodowych, które zostaną wydalone w ciągu najbliższej doby. Z każdym dniem zapotrzebowanie malucha na pokarm wzrasta i oblicza się go według ogólnie przyjętego przelicznika to znaczy dobę życia malucha mnoży się przez 10 co daje nam zapotrzebowanie dziecka na pokarm. Korzystając z tego przelicznika dla przykładu w powiedzmy trzeciej dobie jednorazowy posiłek malca powinien wynosić koło 30 ml. Taka ilość pokarmu powinna w pełni maluchowi wystarczyć. Współczynnik ten ma swoje zastosowanie aż do 10 doby. Każda kolejna doba utrzymuje tą samą ilość pokarmu przypadającą na jeden posiłek, czyli 100ml. Wartość ta jest oczywiście wartością względną i może się nieznacznie różnić w przypadku dzieci, gdyż każde jest inne i inne może mieć też potrzeby żywieniowe. Niezwykle ważny dla rozwoju dziecka jest pierwszy pokarm zwany siarą. Różni się on znacznie od pokarmu właściwego jakim będzie wypływał z kobiecej piersi w drugiej kolejności. Siara jest gęstsza od mleka właściwego i posiada żółtą barwę. Jej zadanie jest niezwykle ważne w drodze do prawidłowego funkcjonowania brzucha maluszka. W swoim składzie posiada wiele przeciwciał wzmacniających mały organizm, a także substancje wpływające na ułatwienie oddania smółki po porodzie.

Dieta a właściwości pokarmu

Wiele badań prowadzonych nad składem mleka matki karmiącej dowodzi o tym, że bezpośredni wpływ na jakość pokarmu ma dieta matki karmiącej. Aby można było mówić o pełnowartościowym pokarmie kobieta powinna odżywiać się racjonalnie. Bardzo dobry wpływ na skład pokarmu ma ilość warzyw i owoców spożywanych przez kobietę. Warzywa i owoce są bowiem bogactwem witamin i minerałów, które niezbędne są nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Mleko oraz przetwory mleczne są znakomitym źródłem wapnia, które jest głównym budulcem układu kostnego. Produkty zbożowe i te zawierające dużą ilość skrobi czyli ziemniaki, ryż, czy kaszę, stanowią podstawowe źródło energetyczne. Podczas laktacji normalnym jest odczuwanie wzmożonego pragnienia. Zapotrzebowanie kobiety na wodę wzrasta niemal dwukrotnie dlatego też należy jak najwięcej pić. Najlepszym płynem zdaje się być woda źródlana, natomiast jeżeli chodzi o kawę, mocną herbatę czy napoje gazowane i izotoniczne, bądź energetyczne należy wstrzymać się z ich przyjmowaniem gdyż w swoim składzie mają wiele substancji nie posiadających pozytywnego wpływu na pokarm.

Co na pobudzenie laktacji?

Wśród wielu możliwości jakie zapewnia nam dzisiejsza gastronomia część produktów jest uważanych za te, o działaniu wspomagającym laktację. Do tego typu produktów zaliczamy przede wszystkim różnego rodzaju kaszę i ryż. Z uwagi na występowanie dużej ilości zdrowych węglowodanów dających energię produkty te skutecznie napędzają laktację. W roli pomocnika laktacyjnego świetnie sprawdza się ryż brązowy, który jest teraz produktem ogólnodostępnym. Do produktów dobrze znanych i polecanych wśród doradców laktacyjnych w całej Europie należą płatki owsiane. Z uwagi za swoje właściwości są także pomocne w redukcji nadciśnienia, a także przyczyniają się do wyraźnej poprawy perystaltyki jelit.

Jakich produktów lepiej unikać?

Do produktów jakie są niepolecane dla kobiet w okresie laktacji zalicza się fasola, ciecierzyca, bób czy groch. Produkty te uważane są za ciężkostrawne co nie ma najlepszego wpływu na brzuszek maleństwa. Przyjmowanie tego typu produktów może powodować kolki niemowlęce, a także stwarzać problemy z wypróżnianiem u mam karmiących. Pomimo, iż przyjmowanie dużej ilości warzyw i owoców jest w okresie karmienia piersią jest bardzo ważne nie wszystkie są polecane. Według ekspertów należy unikać owoców egzotycznych i cytrusowych. Wyjątek stanowią banany gdyż są bogate w potas. Owoce cytrusowe natomiast są ciężkostrawne i mogą wywoływać alergie u maluchów.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.