Jaka dieta dla chorego na cukrzycę?

Keto food for ketogenic diet, healthy nutritional food eating lifestyle for good heart health with high protein, fat, low-carb to prevent heart disease and diabetes illness control

Odpowiednio ułożona dieta cukrzycowa (bo tak nazywany jest jadłospis osób chorujących na cukrzycę) znacząco poprawia stan zdrowia i samopoczucie chorych. Badania wykazały, że taka dieta może zmniejszać stężenie glukozy we krwi, stężenie cholesterolu i triglicerydów oraz obniżać ciśnienie tętnicze. Co więcej, prawidłowo skomponowane posiłki podnoszą jakość życia i obniżają ryzyko występowania powikłań, które często towarzyszą cukrzycy. Co możesz jeść, gdy chorujesz na cukrzycę? Czego lepiej unikać? Gdzie szukać diety pudełkowej dla diabetyka? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym tekście.

Dieta cukrzycowa – co można jeść?

Na początku warto zaznaczyć, że jadłospis diabetyka powinien być skonsultowany z lekarzem. Wartość energetyczna poszczególnych posiłków jest ustalana indywidualnie i zależy od takich parametrów jak: wiek, płeć, masa ciała, wzrost i poziom aktywności fizycznej. Cukrzycy powinni jeść małe porcje w regularnych odstępach czasu (najlepiej od 4 do 6 posiłków dziennie). Poniżej znajdziesz listę produktów, które można wprowadzać do diety diabetyka.

 • Produkty z wysoką zawartością błonnika, na przykład: otręby i suche nasiona roślin strączkowych. Błonnik obniża stężenie glukozy we krwi, zapobiega zaparciom i daje poczucie sytości.
 • Pieczywo pełnoziarniste i płatki owsiane – to również dobre źródło błonnika.
 • Chude mięso i ryby.
 • Wyroby mleczarskie o umiarkowanej zawartości tłuszczu.
 • Warzywa i owoce o niskim indeksie glikemicznym, na przykład takie jak gruszki, jabłka, maliny, truskawki i mandarynki.
 • Produkty grillowane, pieczone i gotowane na parze.

Jadłospis diabetyka – czego unikać?

Poniżej lista produktów, z których diabetycy powinni całkowicie zrezygnować lub przynajmniej ograniczyć ich spożycie.

 • Pieczywo jasne i wyroby cukiernicze (drożdżówki, rogale francuskie itp.).
 • Owoce z puszek, w syropie i te o wysokim indeksie glikemicznym (czyli na przykład winogrona oraz banany).
 • Żółty ser i tłusty nabiał.
 • Tłuste mięso i podroby.
 • Fast foody i dania smażone.
 • Alkohol i napoje gazowane.

Zbilansowane posiłki dla cukrzyka

Samodzielne przygotowanie odpowiednio zbilansowanych i zdrowych posiłków dla cukrzyka może być zajęciem czasochłonnym. Na szczęście w ofercie wielu firm cateringowych znajdziesz obecnie dietę pudełkową dla diabetyków. Jesteś z Lublina i szukasz dobrej firmy cateringowej? Sprawdź ofertę Maczfit – https://www.maczfit.pl/lublin/. Znajdziesz tam wiele programów dietetycznych, w tym menu Diabetic. To idealna propozycja dla chorych na cukrzycę i tych, którzy chcą ograniczyć spożywanie cukru. Menu zostało ułożone przez doświadczonych dietetyków z uwzględnieniem specjalnych potrzeb tej grupy konsumentów. Dieta Diabetic opiera się głównie o dania wytrawne i produkty o niskim indeksie glikemicznym. W ofercie Maczfit dostępne są także inne programy dietetyczne. Dzięki temu z łatwością dopasujesz coś do potrzeb i upodobań swoich oraz swojej rodziny.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.