Jak usunąć blizny potrądzikowe po leczeniu trądziku?

Leczenie trądziku jest czasochłonnym i kosztownym zajęciem, nie dziwi więc fakt, że chcemy, by zyskane rezultaty trwały jak najdłużej. Tymczasem wiele osób po skończonej terapii trądziku skarży się na pogorszenie jakości i wyglądu swojej cery. Dotyczy to w równym stopniu kobiet jak i mężczyzn, ponieważ wygląd twarzy jest niezaprzeczalnie ważnym czynnikiem naszego osobistego samopoczucia i pewności w kontaktach międzyludzkich.

Trądzik należy do najczęstszych schorzeń dermatologicznych. Obecnie obserwujemy go we wszystkich grupach wiekowych, z silną tendencją u młodzieży i młodych dorosłych. Zakończone leczenie trądziku nie gwarantuje natychmiastowych rezultatów. U przeważającej części leczonych przypadków trądziku pozostają zmiany, których pacjenci nie zauważali przed podjęciem kuracji. Często spotykane są blizny, zaczerwienienie, przebarwienia, a nawet suchość, intensywne pieczenie i swędzenie, które są skutkiem ubocznym przyjmowanym leków i używanych w trakcie leczenia preparatów kosmetycznych, a także wielu innych przyczyn.

Blizny potrądzikowe

Blizny są wynikiem naturalnego bliznowacenia rany, czyli gojenia. Rozłożenie procesu w czasie powoduje, że czasem nie zauważamy jak szpecące nas rany zmniejszają się i blakną. Gojenie może trwać nawet do roku a czasami i dłużej. Niestety, nie zawsze funkcje naprawcze skóry działają poprawnie, pozostawiając na naszym ciele blizny, których trudno się pozbyć. Tak jak samo leczenie trądziku, tak usuwanie blizn potrądzikowych jest dość czasochłonne. Nie zawsze przynosi też spodziewane rezultaty.

Sposoby leczenia blizn potrądzikowych

Zdecydowana większość proponowanych metod leczenia opiera się na złuszczaniu wierzchnich warstw naskórka, co wyrównuje jego powierzchnię i stymuluje do odnowy. Gabinety kosmetyczne mogą zaproponować wiele dostępnych środków na poprawę wyglądu naszej skóry i od nas będzie zależało wybranie tej najodpowiedniejszej. Podejmowane próby czy to u specjalisty czy w domu warto konsultować z dermatologiem, który będzie wiedział co dla nas najlepsze.

Jednym z popularnych zabiegów kosmetycznych jest mikrodermabrazja. Z pomocą peelingu mechanicznego usuwa się martwy naskórek i odsłania świeże jej pokłady. Delikatniejsze rezultaty, ale także skuteczne są peelingi chemiczne, które rozpuszczają wierzchnie warstwy naskórka dzięki aktywnym składnikom medycznym. Dodatkowo oba sposoby przyczyniają się do rozjaśnienia cery i zniwelowania przebarwień oraz porów. Wyrównując naskórek w znacznym stopniu pozbywamy się blizn, ułatwiając skórze szybszą odnowę.

Kolejną opcją w walce z bliznami jest mezoterapia mikroigłowa. Wielokrotne nakłuwanie skóry pod kontrolą wyspecjalizowanego lekarza i z użyciem odpowiednich przyrządów stymuluje skórę od wewnątrz. W konsekwencji organizm wytwarza znaczne ilości kolagenu, które odpowiadają za takie pożądane cechy skóry jak jej sprężystość, elastyczność i gładkość. Należy przy tym pamiętać, że zadowalające efekty będą widoczne po serii zabiegów, których dokładna ilość będzie zależała od głębokości i rozległości blizn.

Zapobieganie bliznom potrądzikowym

Najskuteczniejszym sposobem walki z bliznami jest zapobieganie ich powstawaniu i odpowiednia dbałość o jakiekolwiek zmiany trądzikowe. Wcześnie podjęte leczenie pierwszego trądziku daje szansę na zmniejszenie blizn po skończonej kuracji i mniejsze zaangażowanie w każdą późniejszą terapię. Dlatego bliznom najlepiej zapobiegać, a nie je leczyć. Pomogą w tym produkty, tj. Benzacne, Tormentiol, maść ichtiolowa i wiele innych. Stosowane bezpośrednio w miejsce stanu zapalnego działają odkażająco, ściągająco i oczyszczająco.

f-no-scar-perla-inkow-krem-z-masy-perlowej-na-blizny-50-mlKrem redukujący blizny potrądzikowe
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Jako uzupełnienie leczenia zaleca się stosowanie kremów na całą powierzchnię twarzy. Lekkie kremy i żele Acne-Derm, Skinoren, Hascoderm poprawiają nawilżenie, zapobiegają suchości, świądowi i pieczeniu. Działają zmiękczająco, przeciwbakteryjnie i wybielająco. Wyciszają ogniska infekcji, leczą i zapobiegają powstawaniu nowych zmian trądzikowych i zaskórników.

Inną gamą produktów są te zawierające heparynę, np. krem Cepan o właściwościach hamujących nadmierną produkcję kolejnych warstw naskórka odpowiedzialnych za przerastanie blizn. Dodatkowo preparaty bogate w heparynę poprawiają ukrwienie, co przyspiesza proces gojenia.

Skupiając się na problemach skóry nie można zapominać o funkcjonowaniu całego organizmu. Odpowiednio zbilansowana dieta pomaga utrzymać skórę w zdrowiu. Należy natomiast unikać produktów silnie alergizujących dla wyeliminowania ewentualnego źródła problemu.

Co prawda słońce uchodzi za korzystne dla skóry, ale przynosi ono krótkotrwałe rezultaty, a w większych dawkach może nawet szkodzić. Dlatego podczas terapii i po jej zakończeniu warto powstrzymać się od solarium, a w zamian używać filtrów przeciwsłonecznych z wysokim faktorem.

Bezwzględnie zabronione jest wyciskanie pryszczy, które jest najczęstszą przyczyną tworzenia się blizn. Dodatkowo ponowne otworzenie rany powoduje roznoszenie infekcji na całą twarz. Pomimo iż trądzik nie jest zakaźny, to infekcja łatwo rozprzestrzenia się z pomocą wspólnych przedmiotów codziennego użytku. Dlatego w trakcie choroby należy posługiwać się wyłącznie swoim ręcznikiem, kosmetykami itd.

Leczenie przebarwień skóry

Przebarwienia skóry po przebytym trądziku to w rzeczywistości przebarwienia pozapalne. Nieestetycznie odznaczają się od zdrowej skóry tworząc zaróżowione plamki. Trądzik wywołujący zapalenie pozostawia za sobą zaburzony proces produkcji barwnika skóry. Stąd pojawiające się później przebarwienia, które mogą zniknąć samoistnie, ale jest to proces nawet kilkuletni. Dlatego wiele osób po kuracji trądzikowej decyduje się na dodatkowe rozjaśnienie i wyrównanie kolorytu cery dla zwiększenia widocznych rezultatów.

Największe znaczenie w procesie rozjaśniania skóry przypisuje się kwasom o silnych właściwościach utleniających. W rzeczywistości same inicjują stan zapalny, który jednak szybko ustępuje, powodując złuszczenie wierzchnich warstw naskórka, które potrzebowałyby kilku miesięcy na samoistną odnowę. Kwasy przyspieszają ten proces pozwalając cieszyć się natychmiastowym rezultatem.

Jeden z najpopularniejszych – kwas salicylowy – spotyka się w 20% roztworach stosowanych profesjonalnie. Domowe warunki pozwalają na skorzystanie z mieszanki 5% w roztworze 40% alkoholu, którym należy raz dziennie przemywać twarz. Inną opcją jest połączenie go z kwasem askorbinowym, czyli popularną witaminą C.

Nieocenione właściwości dla skóry przypisuje się mocznikowi. W roztworach wodno-alkoholowych przyjmuje działanie wybielające.

Niezwykle skutecznym a zarazem tanim sposobem pozbycia się przebarwień, ale także blizn, strupów i zrogowaceń jest allantoina. To pochodna mocznika, która po wchłonięciu przez skórę przyspiesza regenerację naskórka, bliznowacenie i leczy wypryski. Wymaga długotrwałego stosowania dla uzyskania optymalnych efektów.

Skutecznie leczenie trądziku jest istotne, ponieważ zaniedbania prowadzą do pozostawienia trwałych śladów na skórze. Nie można zapominać, że kurację potrądzikową można rozpocząć dopiero po roku od powstania blizn. Zbyt wczesne rozpoczęcie leczenia może przedłużyć proces bliznowacenia i przynieść więcej szkód niż pożytku.

Może ci się spodobać również
1 komentarz
  1. Anka mówi

    Już od dawna walczę z bliznami po trądziku. Po konsultacji z dermatologiem w Szczecinie, poddałam się mezoterapii osoczem. Przede mną jeszcze jeden zabieg, ale widzę już minimalną poprawę. Leczenie wyraźnie skutkuje, więc myślę, że po kolejnym zabiegu pozbędę się blizn.

Zostaw odpowiedź