Jak uniknąć rozstępów w ciąży i co zrobić, gdy się pojawią?

Ciąża to wyjątkowy czas dla kobiety, nie tylko emocjonalnie, ale również fizycznie. Ciało przyszłej mamy ulega naturalnym przemianom, zmienia się, aby jak najlepiej sprostać wyzwaniom, jakie czekają organizm. Nie wszystkie zmiany mogą się jednak podobać, a niektóre wręcz uprzykrzają życie kobiety i wpływają negatywnie na jej samoocenę. Jedne mogą być jedynie subiektywną oceną, podczas gdy inne są niezaprzeczalnie nieestetyczne. Taką niekorzystną zmianą są rozstępy. Na szczęście można temu zapobiec i zaradzić obecnemu już problemowi.

Czym są i jak powstają rozstępy?

Rozstępy wizualnie przypominają nieco blizny. Zazwyczaj są to białe lub czerwone wrzecionowate pasma widoczne na powierzchni skóry. Pojawiają się przede wszystkim na udach, pośladkach, brzuchu, piersiach i biodrach. Problem ten dotyka aż 90% ciężarnych kobiet po piątym miesiącu ciąży! Dzieje się tak w chwili, gdy skóra rozciąga się szybciej, niż pozwalają na to jej zdolności regeneracyjne. Do zmian dochodzi w warstwie skóry właściwej, a powodem są osłabione włókna kolagenu i elastyny. Szybki przyrost masy sprzyja powstawaniu rozstępów w ciąży.

W jaki sposób zapobiegać ich powstawaniu?

Mimo że ryzyko pojawienia się rozstępów podczas ciąży jest wysokie i wzrasta w czasie jej trwania, są sposoby, które pozwalają je zminimalizować lub całkowicie im zapobiec. Wszystkie metody mogą być stosowane jednocześnie, co zwiększy efektywność Twoich działań profilaktycznych.

  1. Nawadniaj się! Woda wypłukuje z organizmu toksyny i pomaga w zapobieganiu osłabienia komórek skóry. Możesz pić wodę z cytryną lub zieloną herbatę, a także jeść soczyste owoce jak np. arbuz.
  2. Uzupełniaj witaminy. Ich najzdrowszym źródłem od zawsze były warzywa i owoce. Bogate w witaminę A, C oraz E pozwolą Ci na zadbanie o prawidłową kondycję Twojej skóry.
  3. Masowanie i nawilżanie najbardziej podatnych miejsc. W czasie ciąży są to brzuch, piersi oraz uda i to właśnie te miejsca zasługują na szczególną uwagę. Stosuj odpowiednie kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży i aplikuj je w newralgiczne miejsca, aby uniknąć tych mało estetycznych defektów.
  4. Bądź aktywna fizycznie. W miarę możliwości powinnaś podejmować aktywność ruchową i regularnie uprawiać proste ćwiczenia. Będzie to mieć korzystny wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie, lecz także na zdrowie m.in. Twojej skóry.

Co robić, jeśli już się pojawiły?

Działaj natychmiast. Najlepiej, gdy są jeszcze różowo-czerwone, a więc dopiero w początkowej fazie tworzenia się. Efekty Twoich działań będą wtedy znacznie skuteczniejsze. Z pomocą przyjdzie tu nawilżanie oraz specjalne preparaty na rozstępy w ciąży. Jeśli nie jesteś pewna, czy dany produkt jest dla Ciebie odpowiedni, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym. Pamiętaj jednak, że znacznie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć.

Źródło: https://www.eloderm.pl/bede-mama/rozstepy-w-ciazy

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.