Jak samodzielnie określić rodzaj cery i odpowiednio ją pielęgnować?

Aby móc odpowiednio zadbać o skórę twarzy, warto określić jej typ. Każdy rodzaj cery ma szereg charakterystycznych cech, manifestuje różne potrzeby i stwarza inne problemy. Szybki domowy test z chusteczką podpowie, jakich kosmetyków warto używać.

Jak określić rodzaj cery?

Do określenia rodzaju cery nie jest już niezbędny dermatolog czy kosmetyczka. Choć specjaliści w swych gabinetach korzystają z profesjonalnych narzędzi, każdy samodzielnie, w domowych warunkach, używając przyborów codziennego użytku, jest w stanie nazwać typ skóry twarzy. Wystarczy umyć dokładnie całą twarz beztłuszczowym żelem, odczekać ok. 60 minut i przyłożyć do niej suchą, czystą jednorazową chusteczkę higieniczną, ręcznik papierowy lub bibułę. 

Charakter odcisku twarzy pozostawiony na papierze stanowi przesłankę o rodzaju cery. Czysta i jednolita chustka wskazuje na cerę normalną, ślady na całej powierzchni – cerę tłustą, natomiast wilgotny odcisk w strefie T (czoło, nos, broda) – mieszaną. Jeśli na powierzchni chusteczki lub na twarzy widać łuszczący się naskórek, to sygnał o suchym typie skóry. 

Za rodzaj cery w dużym stopniu odpowiadają geny, dlatego nie ma możliwości trwałej zmiany jej typu. Warto jednak odpowiednio ją pielęgnować, stosując dobrej jakości dermokosmetyki. Cetaphil ma w swej ofercie szeroki asortyment produktów rekomendowanych przez specjalistów zajmujących się zdrowiem skóry całego ciała.

Optymalna pielęgnacja każdego rodzaju cery

Jeden z najmniej wymagających rodzajów cery to skóra normalna. Jest ona dobrze ukrwiona i elastyczna, charakteryzuje się miękką, gładką i drobno porowatą powierzchnią. Mimo że skóra normalna jest najłatwiejsza w pielęgnacji, nie oznacza to, że można poddawać ją chaotycznym zabiegom i stosować każdy rodzaj kosmetyków. Ten rodzaj cery wymaga nawilżenia i ochrony oraz regularnego złuszczania naskórka. Dla optymalnej pielęgnacji poleca się masaż okolic oczu lekkim kremem lipidowym oraz peelingi i maseczki witalizujące. 

Dobrym wyborem są też dermokosmetyki bogate w aktywne związki o działaniu leczniczym, takie jak gliceryna, witamina E czy oleje roślinne. Regularne zabiegi z ich użyciem pozwolą utrzymać zdrowy i świeży wygląd twarzy. 

Uczucie suchości i ściągnięcia oraz szorstkość to objawy cery suchej. Wynikają one z niedoboru naturalnych tłuszczów i mikroelementów. Skóra sucha jest mniej elastyczna. Łatwo również ulega podrażnieniom, dlatego wymaga szczególnej troski. Chcąc poprawić jej kondycję, warto stosować nawilżające kremy, sera i maseczki oraz zapewnić odpowiednie nawodnienie organizmu. 

Nadprodukcja sebum, efekt błyszczenia i powiększone pory to z kolei cechy cery tłustej. Jej charakter sprzyja gromadzeniu się bakterii i powstawaniu niedoskonałości. Biorównowagę można przywrócić dzięki produktom antybakteryjnym i kremom do cery tłustej. Najczęściej występuje jednak cera mieszana, objawiająca się błyszczącym filmem w strefie T i suchością policzków.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.