Jak fachowo położyć płytki w łazience? Poradnik dla początkujących

Remont łazienki nie należy do zadań prostych, jednak nie niemożliwych. Choć brzmi poważnie, nie oznacza to wcale, że nie można tego zrobić samodzielnie. Jeśli zastanawiasz się jak to zrobić i od czego zacząć – zapraszamy do zapoznania z naszym poradnikiem. Do dzieła!

Lista rzeczy niezbędnych

Jeśli w Twojej głowie zaiskrzyła już myśl o zmianie wystroju łazienki, z pewnością masz już upatrzone wymarzone kafelki. Niestety to ostatnia rzecz, na której powinieneś skupić swoją uwagę. Na początku istotne jest zgromadzenie niezbędnych przedmiotów, a lista wcale nie należy do najkrótszych. Wśród Twojego asortymentu powinny znaleźć się niezbędne przedmioty do cięcia glazury, takie jak gilotyna, której rola polega na dopasowywanie długości i szerokości kafelków bez ich uszkadzania, czy wycinarka, przy pomocy której przygotujemy otwór pod baterię prysznicową.

Sam proces układania płytek będzie wymagał obecności dużej ilości kleju oraz narzędzi do jego przygotowania, mieszania i nakładania. Przydatne będą także takie rzeczy, jak wyciskacze do mas takich jak silikon, którego używa się do zabezpieczanie trudno dostępnych miejsc.
Na ostatnim etapie, jakim jest fugowanie, dobrze jest mieć pod ręką gumową fugownicę, ale przydatny będzie także skrobak, dzięki któremu po wszystkim, doprowadzimy je do odpowiedniego stanu.

Glazurowanie krok po kroku

Zanim przystąpisz do układania płytek, konieczne jest przygotowanie pomieszczenia. Krok pierwszy to dokładne usunięcie starych kafelków oraz pozbycie się wszelkich zbędnych elementów – powierzchnia powinna być dokładnie oczyszczona i odtłuszczona. Dobrze, gdy jest dość równa, gdyż znacznie ułatwi to pracę. Miejsce, w którym będziemy kładli płytki, należy zagruntować, żeby wzmocnić przyczepność.

Kiedy wszystko jest już gotowe, przygotowujemy klej. Zaleca się rozrabiać go wiadrze wedle instrukcji – do gotowego proszku dolewa się odpowiednią ilość wody i rozrabia mieszadłem. Ważne, by uzyskana masa nie była ani zbyt gęsta (znacznie utrudniłoby to pracę), ani lejąca, gdyż kafelki zwyczajnie nie będą się trzymać. Do rozprowadzania zaprawy najlepiej użyć pacy lub kielni – ważne jest rozprowadzenie „na gładko”, dlatego konieczne jest wygładzenie przy użyciu pacy zębatej. Dzięki powstałym w ten sposób otworom płytki zyskają lepszą przyczepność.

Płytki można układać na wiele sposobów. Najbardziej popularna jest orientacja równoległa, jednak sporą popularnością cieszy się także tzw. caro. Należy je kłaść i dokładnie dociskać na całej powierzchni, aby w całości były pokryte zaprawą. Do weryfikacji, czy wszystko przebiega prosto, przydatne będą tzw. krzyżaki dystansowe, które układa się pomiędzy poszczególnymi kafelkami.

Kiedy wszystkie płytki znajdują się już na odpowiednich miejscach, a klej odpowiednio związał, pozostaje ostatni krok, jakim jest fugowanie. Należy wykonać to dokładnie, gdyż zadaniem fug jest ochrona przed odklejeniem oraz zabezpieczenie łączeń przed wilgocią.
Wszystkie akcesoria niezbędne do położenia płytek, znajdziesz na https://www.bricomarche.pl/

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.