Introwertyk czy ekstrawertyk – kim jesteś i co to oznacza dla Twojej kariery?

Ekstrawertyk jest towarzyski a introwertyk nieśmiały, prawda? Okazuje się, że nie do końca. Dobre zrozumienie typów osobowości – i którym z nich jesteś – pomoże Ci w wielu życiowych doświadczeniach.

Wyobrażenia większości z nas o introwertyku i ekstrawertyku wyglądają mniej więcej w taki sposób:

 • Ekstrawertyzm oznacza bycie śmiałym i towarzyskim.
 • Introwertyzm oznacza to samo co bycie nieśmiałym.

Postaramy się przybliżyć temat introwertyzmu i ekstrawertyzmu, aby lepiej zrozumieć co te terminy oznaczają.

Introwertyzm i ekstrawertyzm – skąd to się wzięło?

Cofając się w czasie, odkrywamy, że terminy „introwertyk” i „ekstrawertyk” zostały spopularyzowane przez Carla Junga na początku XX wieku.

Niestety, ich znaczenia uległy z czasem rozmyciu. Obecnie większość z nas myśli, że każdy należy do jednej z tych grup. Jung określał jednak introwertyzm i ekstrawertyzm jako ekstrema na skali osobowości – po jednej stronie skali jest introwertyk, a po drugiej – ekstrawertyk. Oznacza to, że większość z nas plasuje się gdzieś w środku.

Kim są introwertyk i ekstrawertyk?

Nie ma kogoś takiego, jak „czysty” introwertyk / ekstrawertyk. Osoba taka znajdowałaby się w lunatycznym azylu.

Istnieje kilka teorii dotyczących różnic pomiędzy introwertykami a ekstrawertykami. Niedawne badania wykazały, że nasz kod genetyczny ma wiele wspólnego z tym, które tendencje w nas przeważają. I w przeciwieństwie do teorii zakładanej przez większość z nas, introwersja i ekstrawersja odnoszą się do tego, z jakich źródeł czerpiemy swoją energię.

Innymi słowy – w jaki sposób ładujemy komórki w naszym mózgu.

Introwertyk

Introwertyk (lub osoba o tendencjach introwertycznych) ma skłonność do czerpania energii poprzez spędzanie czasu w samotności. Introwertycy tracą energię, kiedy przez dłuższy czas przebywają wśród ludzi, a w szczególności w dużych tłumach.

Ekstrawertyk

Ekstrawertyk (lub osoba o tendencjach ekstrawertycznych) to osoba, która czerpie energię od innych ludzi. Ekstrawertycy czują, że poziom ich energii spada, gdy spędzają zbyt dużo czasu w samotności. Napełniają ją poprzez bycie wśród ludzi.

Introwertyk i ekstrawertyk – teoria Hansa Eysencka

W latach sześćdziesiątych psycholog Hans Eysenck zasugerował, że różnica pomiędzy introwertykami a ekstrawertykami polega na tym, że mają po prostu różne poziomy pobudzenia – co oznacza granicę, do której nasze umysły i ciała są czujne i reagują na stymulacje.

Teoria Hansa Eysencka zakładała, że ekstrawertycy mają niższy podstawowy poziom pobudzenia. Oznacza to, że muszą pracować ciężej, aby pobudzić swój umysł i ciało do takiego poziomu, który introwertyk osiąga bardzo łatwo.

Prowadzi to ekstrawertyków (lub osoby o skłonnościach ekstrawertycznych) do szukania nowości, przygód i towarzystwa innych ludzi. Dla introwertyków, ten rodzaj stymulacji może być przytłaczający, ponieważ ich tempo pobudzenia jest dużo wyższe i szybciej stymulują swoje zmysły. Dla introwertyka przyjemniejsze jest spędzanie czasu samotnie, rozmowy w cztery oczy i przewidywalne sytuacje, ponieważ są dużo bardziej wrażliwi na zewnętrzne bodźce.

Staje się to szczególnie ciekawe, jeśli spojrzymy na najpowszechniejsze elementy mowy ciała i to, jak ekstrawertycy i introwertycy w inny sposób postrzegają różne zachowania. Przykładowo – uprawianie sportu grupowego może przynosić ekstrawertykowi dużo szczęścia, podczas gdy introwertyk będzie czuł się wyczerpany psychicznie.

Czy jestem introwertykiem?

Introwertycy są trudni do zrozumienia, jako iż większość z nas zakłada, że introwertyk oznacza nieśmiały. W rzeczywistości introwertycy uważają dłuższe przebywanie z innymi ludźmi za wyczerpujące.

Dla introwertyka, przebywanie w samotności ze swoimi myślami, jest tak samo regenerujące jak sen i tak samo odżywcze jak jedzenie.

Introwertycy są znani z tego, że najpierw myślą, a potem mówią. Cieszą się małą, bliską grupą przyjaciół i rozmowami w cztery oczy. Potrzebują samotności do naładowania akumulatorów. Nie lubią nagłych zmian i niespodzianek w ostatniej chwili.

Warto wiedzieć, że introwertycy nie zawsze są nieśmiali i być może nie unikają nawet sytuacji towarzyskich. Potrzebują jednak trochę odpoczynku po spędzaniu czasu w większej grupie ludzi.

Jak obchodzić się z introwertykami – wskazówki:

 • Szanuj ich potrzebę prywatności.
 • Nigdy nie zawstydzaj ich publicznie.
 • Pozwól im poobserwować otoczenie w nowej sytuacji.
 • Daj im czas na przemyślenie – nie żądaj natychmiastowych odpowiedzi.
 • Nie przeszkadzaj im.
 • Daj znać naprzód o czekających na nich zmianach w życiu.
 • Upominaj ich na osobności.
 • Ucz ich w osobności.
 • Zachęcaj ich do znalezienia jednego przyjaciela o podobnych zainteresowaniach.
 • Nie zmuszaj ich do posiadania wielu znajomych.
 • Uszanuj ich introwertyzm. Nie próbuj zmieniać ich w ekstrawertyków.

Czy jestem ekstrawertykiem?

Po drugiej stronie medalu znajdują się ludzie, którzy są pobudzani przez innych ludzi – ekstrawertycy. Lubią oni spędzać czas z innymi ludźmi, ponieważ tak ładują akumulatory po czasie spędzonym w samotności.

Ekstrawertycy potrzebują ciągłej stymulacji, którą znajdują nawet w niepozornych sytuacjach – zagadują do obcych w długiej kolejce do kasy, cieszy ich uśmiech nieznajomych, a nawet kontakt wzrokowy. Są to dla nich małe, pozytywne elementy życia.

Jak obchodzić się z ekstrawertykami – wskazówki:

 • Szanuj ich niezależność.
 • Komplementuj ich przy innych ludziach.
 • Akceptuj i wspieraj ich entuzjazm.
 • Pozwól im odkrywać i rozmawiać na różne tematy.
 • Pozytywnie ich zaskakuj.
 • Zrozum kiedy są zajęci.
 • Pozwól im skakać na głęboką wodę.
 • Proponuj im różne warianty.
 • Nawiązuj z nimi kontakt wzrokowy.
 • Pozwól im błyszczeć!

Ambiwertycy– czyli większość z nas

Ambiwertyk to ktoś pośrodku skali osobowości. Wykazują oni cechy introwertyka i ekstrawertyka. Oznacza to, że zazwyczaj cieszą się byciem pośród ludzi, ale po dłuższym czasie są także przemęczeni. Ładują swój poziom energii mieszanką interakcji społecznych i przebywaniem w samotności.

Mamy nadzieje, że zrozumienie różnic pomiędzy introwertyzmem, ekstrawertyzmem i ambiwertyzmem pomoże Ci znaleźć lepszy kontakt z poszczególnymi typami osobowości.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.