Herbata jaśminowa – działanie i właściwości. Gatunki herbaty. Jak parzyć?

Herbata jaśminowa najczęściej spotykana jest jako wariant zielonej herbaty. Nazwa wywodzi się od nazwy krzewu jaśminu, który należy do rodziny oliwkowatych. Na świecie istnieje 200 gatunków jaśminu. Do Europy jaśmin dotarł z Azji i Afryki.  Przyjął się w Europie w postaci rośliny doniczkowej, szklarniowej i ogrodowej.  Jaśmin posiada białe, żółte lub różowe kwiaty.  Krzew jaśminu osiąga wysokość nawet to  8 metrów. Kwiat jaśminu znany jest z legend, które mówią, że zamyka się za dnia a otwiera nocą. Dlatego zbiór jaśminu przypada na wczesny poranek. Następnie transportuje się go do chłodnych pomieszczeń, aby nie zwiędł. Zapobiega to również niepotrzebnemu rozkwitnięciu.  Ciekawostką jest, że często dobre herbaty jaśminowe umieszcza się kilkakrotnie na kilkugodzinne „sesje” w pobliżu kwiatu jaśminu, aby przeszły jego aromatem. Robi się to wieczorem, kiedy kwiatki zaczynają otwierać się.  Dodaje się również wysuszony kwiat jaśminu do środka opakowania herbaty.

W Polsce herbata jaśminowa zyskuje rosnącą popularność. Co raz częściej dostrzegane są jej niesamowite właściwości. Herbata jaśminowa ma subtelny, oryginalny smak. Nazywana jest cesarską perłą, gdyż w dawnych czasach raczyli się nią wyłącznie chińscy arystokraci.  Jaśmin sprowadzono do chin z Persji w II w. n.e. Współcześnie herbata jaśminowa stanowi najczęściej wybierany przez mieszkańców Pekinu napój. Za chwilę dowiesz się jak działa herbata jaśminowa i dlaczego warto ją pić,

Działanie i właściwości herbaty jaśminowej

Picie herbaty jaśminowej w wieloraki sposób oddziałuje na nasz organizm. Nie sposób nie wspomnieć o podstawowym powodzie, dla którego pija się herbatę. To jej smak. Zależnie od składników może być mocny, uwodzicielski, delikatny, rozgrzewający, kwiatowy lub jeszcze inny, czasem trudny do określenia ze względu na oryginalność kosztowanej herbaty i  trudności z porównaniem jej do innych, znanych już wcześniej i lubianych  przez nas herbat. Herbata jaśminowa jest właśnie typem takiej nowości dla podniebienia. Zatem oprócz jej walorów smakowych można bez problemu wyróżnić liczne zalety picia tej herbaty.

 • Herbata jaśminowa zawiera polifenole z grupy katechnin, np.: katechiny, galusan, epikatechiny oraz epigalokatechiny, które cechują się działaniem przeciwutleniającym. Polifenole działają w taki sposób, ze przerywają reakcje łańcuchowe , w wyniku których normalnie tworzą się wolne rodniki, które są niekorzystne dla naszego organizmu.
 • Picie herbaty jaśminowej oczyszcza umysł, pobudza koncentrację i  działa relaksująco. Ponadto łagodzi stany nerwicowe, wprowadza nas w stan równowagi emocjonalnej i spokoju wewnętrznego.
 • Jaśmin uczestniczy aktywnie w leczeniu chorób infekcyjnych, gorączki i niekontrolowanych krwawień. Ponadto łagodzi skutki porażenia słonecznego oraz wszelkich zapaleń, m.in. spojówek i zapalenia kontaktowego skóry. Dodatkowo dzięki obecności antyoksydantów zapobiega procesom starzenia się skóry.
 • Herbata jaśminowa przyczynia się do minimalizacji zawartości złego cholesterolu gromadzącego się na ściankach naczyń krwionośnych od strony ich światła, czym chroni przez chorobami układu krążenia, takimi jak miażdżyca, choroba wieńcowa, zaburzenia krążenia, nadciśnienie tętnicze, zatory żylne.
 • Jaśmin działa przeciwkancerogennie dzięki zawartości polifenoli uniemożliwiającym wolnym rodnikom ich destrukcyjna aktywność, czym obniża znacznie ryzyko zachorowania na raka.
 • Jaśmin jest afrodyzjakiem dodawanym do miłosnych napojów pobudzających zmysły.
 • Herbata jaśminowa objawia swoje działanie również w zależności od rodzaju herbaty: Herbata zielona relaksuje ciało i spowalnia procesy starzenia a także zapobiega nowotworom. Herbata czarna dodaje energii i motywuje do działania. Herbata biała jest najzdrowsza, gdyż produkuje się ją z najmłodszych paków.

Gatunki herbaty jaśminowej

Herbata jaśminowa wytwarzana jest tylko z jednego rodzaju kwiatów: białych, wielolistnych. Natomiast rodzaje herbat, jakie komponuje się z jaśminem są dość liczne. Najpopularniejsze to:

 • Herbata jaśminowa zielona

To najczęściej pita herbata jaśminowa.  Kwiaty jaśminu łatwo przenikają liście zielonej herbaty, co nadaje im słodki zapach. Po zaparzeniu takiej herbaty zyskuje ona lekko pomarańczowa barwę. Smak można określić jako subtelny i lekki. Zieloną herbatę jaśminową produkuje się w Chinach w prowincji Fuijan.

Herbata jaśminowa
Kliknij i sprawdź ceny!

 • Herbata jaśminowa biała

Biała herbata jaśminowa często uważana jest za najsmaczniejsza herbatę świata. Występuje ona w ciekawej formie, bowiem kwiaty jaśminu zamknięte są w liściach białej herbaty, które otwierają się pod wpływem temperatury. To herbata jeszcze bardziej subtelna i przyjemna w smaku niż herbata zielona. Razem z jaśminem, biała herbata tworzy bukiet smaków nie do powielenia w innym kompozycjach herbacianych.

 • Herbata jaśminowa czarna

To herbata wydaje się być mocniejsza niż dwie poprzednie. Z tego powodu aromat jaśminu jest bardzo delikatny i ledwo przebija się przez smak czarnej herbaty. To rodzaj herbaty jaśminowej dla tradycjonalistów, dla których herbata kojarzy się w pierwszej myśli z filiżanką brązowego parującego, słabo przeźroczystego naparu.

 • Herbata jaśminowa rooibos

Rooibos to rodzaj czerwonej herbaty otrzymywany z czerwonokrzewu afrykańskiego. Herbata ta jest pozbawiona kofeiny i jednocześnie posiada delikatny smak. Aromatyzowanie jej kwiatami jaśminu wyzwala z niej pełniejszy, bardziej szlachetny posmak.

 • Herbata jaśminowa kwitnąca

Herbata kwitnąca to herbata, która daje spektakularny widok podczas zaparzania. Listki herbaty zostały zwinięte w małe kuleczki, które pod wpływem temperatury uwalniają się, ukazując schowane kwiaty jaśminu. Elementem herbaty kwitnącej jaśminowej jest oprócz jaśminu herbata zielona lub biała.

Jak parzyć herbatę jaśminową?

Parzenie herbaty jaśminowej przebiega podobnie jak parzenie innych herbat. Zalewa się ją wrzątkiem i parzy ok 5 minut, jeśli jest to herbata czarna). Herbatę zieloną parzy się dłużej. To ile, herbaty wsypiemy do kubka czy filiżanki zależy od pożądanej intensywności smaku.

Herbata jaśminowa – działanie i właściwości. Gatunki herbaty. Jak parzyć?
3.9 (78.18%) 11 votes
Może ci się spodobać również