Guzki ciepłe – objawy, czym są, jak się je wykrywa, kiedy zgłosić się do lekarza

    Zarówno guzki ciepłe, jak i guzki gorące określa się jedną nazwą: guzkami czynnymi. Guzki ciepłe wychwytują izotop promieniotwórczy, guzki gorące robią to jeszcze intensywniej aniżeli prawidłowa tkanka tarczycy. Ma to związek z czynnością hormonalną. Zdiagnozowanie takiego guzka u osoby dorosłej powoduje wyjaśnienie problemów hormonalnych. Guzki ciepłe są zazwyczaj guzkami autonomicznymi, powoduje on wydzielanie się hormonów tarczycy w sposób zwiększony. Proces leczenia guzków opiera się na podaniu pacjentowi jodu promieniotwórczego, który go niszczy. Jednak gdy zdiagnozowany guzek jest ciepły i bardzo mały i nie wpływa na cechy nadczynności tarczycy, można go tylko i wyłącznie obserwować i nie rozpoczynać leczenia. Prawdopodobieństwo, iż guzek czynny jest nowotworem złośliwym, jest znikome, więc nie ma potrzeby wykonywać badania cytologiczne, chyba że istnieją jakieś dodatkowe powody do podejrzeń typu zmiany w USG czy rak tarczycy u osoby z rodziny.

Czym jest scyntygrafia tarczycy?

    Jest to badanie, które polega na wychwyceniu substancji promieniotwórczych przez tarczycę. W tym celu wykorzystuje się jod promieniotwórczy (przeważnie izotop J131, czyli radiojod) w rzadkich przypadkach inne pierwiastki. Wykonując takie badanie, można stworzyć tak zwaną mapę wychwytu jodu.

W przypadku występowania guzków tarczycy, badanie to może pokazać, jaki jest to rodzaj guzku:

1. Guzki gorące (autonomiczne, wychwytują one jod w większej ilości aniżeli zdrowa tkanka, produkują hormony tarczycy bez kontroli organizmu).

2. Guzki zimne (nie potrafią wychwycić jod).

3. Guzki obojętne (wychwytują jod tak samo, jak otaczająca je tkanka).

Scyntygrafie stosuje się w celu zaplanowania zniszczenia tarczycy z użyciem izotopu. Wcześniej ustala się jego odpowiednią dawkę.

Jak często występują ciepłe guzki tarczycy?

    Guzki tarczycy są bardzo powszechną i często diagnozowaną patologią tarczycy, z ich powodu w większości przypadków pacjenci pojawiają się u endokrynologa. Częściej jednak występują one u kobiet, rzadziej u mężczyzn. Prawdopodobieństwo ich występowania zwiększa się wraz z wiekiem. W krajach, które posiadają odpowiednią podaż jodu, guzki występują u 6 procent kobiet i u 1 procenta mężczyzn. W naszym kraju nawet milion kobiet może posiadać wola guzkowego. Lekarze coraz częściej rozpoznają zmiany na badaniu USG. Rzadko są groźne dla życia, jedynie niewielki odsetek to guzki nowotworowe.

Objawy guzków

    Objawy związane z występowaniem guzków można podzielić na miejscowe oraz powiązane z zaburzeniami produkowania hormonów przez tarczycę. Bardzo małe guzki tarczycy zwykle nie niosą ze sobą żadnych objawów miejscowych, zazwyczaj diagnozuje je lekarz podczas zwykłego badania kontrolnego. Zmiany ogniskowe w tarczycy bardzo często są również diagnozowane przy badaniu USG. W przypadku kiedy wole guzkowe lub guz bardzo powiększy swoją objętość, wówczas pacjent może mieć problemy z przełykaniem i odczuwać silny ucisk na przełyku. Pojawiają się również pojawić kłopoty z oddychaniem, gdyż odczuwalny będzie silny nacisk na tchawicę. Czasem pacjenci skarżą się również na ból w rejonie tarczycy, który może promieniować aż do uszu. Doskwierać może również chrypka. Kiedy u pacjenta hormony tarczycy będą produkowane przez guzki w bardzo dużej ilości, mogą one doprowadzić do pojawienia się objawów nadczynności tarczycy. Gdy powodem powstania guzków jest choroba Hashimoto, pacjent może cierpieć na niedoczynność tarczycy.

W jaki przypadku należy od razu zgłosić się do lekarza?

Jeśli u pacjenta można łatwo wyczuć guzki na szyi, powinien on zgłosić się do specjalisty zwłaszcza kiedy:

  • czuje ból w okolicy tarczycy
  • guz bardzo zwiększa swoje rozmiary
  • u pacjenta występuje chrypka
  • szyjne węzły chłonne stały się powiększone
  • ma problemy z oddychaniem i połykaniem
  • jeśli osoba w bardzo bliskiej rodzinie zachorowała na nowotwór tarczycy
  • jeśli osoba była poddana ekspozycji na promieniowanie

Takich objawów nie należy bagatelizować, jeśli zauważymy u siebie którykolwiek z nich, należy czym prędzej zgłosić się do lekarza, aby ten skierować nas na badania i postawił diagnozę.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.