Grejpfrut – właściwości zdrowotne i dietetyczne, kalorie

Import warzyw a szczególnie owoców z krajów tropikalnych jest powszechnym zjawiskiem świata współczesnego. Nikogo zatem nie dziwią występujące w Polsce banany czy pomarańcze, pomimo tego, że owoce te nie rosną naturalnie w naszym kraju. Cytrusy są wszechobecne szczególnie zimą, a świąteczne paczki dla wielu kojarzone są głównie z pomarańczami i mandarynkami w towarzystwie słodkości. Pomarańcze i mandarynki należą do tych cytrusów których praktycznie nie da się nie lubić. Ich słodko-kwaśny smak trafia w gusta wielu odbiorców. Do owoców cytrusowych za którymi nie przepada wiele osób należą grejpfruty. Owoc ten nie zdobywa sympatii wszystkich głównie z uwagi na swój charakterystyczny gorzkawy posmak.

Grejpfrut – pochodzenie

Grejpfruty są mieszanką dwóch odmian pomarańczy. Uprawiane są głownie w rejonie Kalifornii i Florydy, a także w Izraelu i na Kubie. Sam w sobie owoc grejpfruta pochodzi z Barbadosu gdzie jego uprawa trwa nadal. W miejscu, z którego pochodzi owoc grejpfruta uważa się go za rajski owoc. Społeczność wierzy bowiem, że biblijni Adam i Ewa nie zostali wygnani z raju za sprawą skuszenia się na niepozorny owoc jabłka lecz za sprawą pięknego, dorodnego i nad wyraz dojrzałego grejpfruta. Od tej historii pochodzi również nazwa używana dla grejpfruta w terminologii łacińskiej, gdyż z łaciny grejpfrut nazywany jest Citrus paradis czyli cytryną z raju. Owoce grejpfruta rosną na drzewach o wysokości osiągającej nawet 15 metrów. Drzewa te są znane z niezmienionej barwy liści. Drzewo przez 365 dni w roku jest rośliną zieloną. Owoce zdobiące gałęzie drzewa osiągają do 15 cm średnicy i wagę wahającą się pomiędzy 200 a 500 gram. Jeżeli wziąć pod uwagę wielkość zbiorów mamy tu do czynienia z około 300-stu tonowym zbiorem przypadającym na 10 000 metrów kwadratowych.

Grejpfrut – właściwości

Grejpfruty z uwagi na to, że należą do owoców z grupy cytrusów są bogate w witaminę C, która znana jest z właściwości skutecznie wzmacniających odporność. Posiadają działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, a spożycie jednego grejpfruta zaspokaja całodzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę C. Oprócz tejże witaminy, grejpfruty posiadają wiele innych witamin takich jak: witaminę B, E i P. Owoce są także bogate w błonnik który poprawia perystaltykę jelit oraz obniża poziom cholesterolu we krwi. Substancje zawarte w owocach grejpfruta posiadają także udowodnione działanie chroniące przed zachorowaniem na nowotwory, a dzięki zawartości wielu antyoksydantów wykazują działanie oczyszczające organizm.

Owoce przyczyniają się do uszczelniania i poprawy jakości naczyń krwionośnych dzięki temu są świetną przekąską dla osób z nadciśnieniem bądź tych, cierpiących na choroby miażdżycowe i problemy z krzepliwością. Grejpfrut jest niezastąpionym środkiem wspomagającym pracę serca polecanym dla osób z predyspozycjami do zawałów serca lub tych, które zawału doświadczyły. Działanie o jakim mowa zostało potwierdzone wieloma badaniami przeprowadzonymi w kilku instytutach naukowych. Pomimo już tak wielu wymienionych plusów to jeszcze nie koniec pozytywów płynących ze spożycia tegoż owocu. Cytrus polecany jest także dla osób cierpiących na cukrzycę gdyż z uwagi na niski indeks glikemiczny nadaje się do spożycia bez obawy o poziom cukru. Grejpfruty sprzyjają obniżeniu poziomu cukru wspomagając walkę z chorobą cukrzycową. Owoce posiadają też udowodnione działanie odmładzające, a wszystko dzięki właściwości zwalczania wolnych rodników. Sok z grejpfruta doceniony został także przez dermatologów, gdyż stosowany bezpośrednio na wypryski wspomaga walkę z trądzikiem.

Grejpfruty – dla zdrowia i sylwetki

Nie od dziś mówi się o dietetycznym działaniu owoców grejpfruta. Jest on składnikiem wielu diet, a z uwagi na małą zawartość kalorii bo tylko 36kcal na 100 gram owocu. Wiele diet wprowadza do swojego jadłospisu powyższy owoc, a pierwsza świetność diety grejpfrutowej została odkryta już w latach 30-tych. Dieta pozwala na redukcję wagi o 5 kg w czasie zaledwie dwóch tygodni. Dzisiaj bardzo popularne jest wprowadzenie owocu w postaci połowy do każdego posiłku. Grejpfruty spożywane w ten sposób zapobiegają odkładaniu tłuszczu przy czym ułatwiają jej spalanie z okolic ud, pośladków i brzucha. Niżej przedstawiamy prosty przepis na dietetyczną sałatkę z paluszkami krabowymi, awokado, grejpfrutem granatem i pestkami słonecznika.

Do niewielkiej salaterki w niewielkie kawałki pokroić awokado i  skropić sokiem z grejpfruta, dodać 4-5 sztuk paluszków krabowych pokrojonych w drobną kostkę. Dodać garść owoców granatu i podobną ilość uprzednio uprażonych pestek słonecznika. Całość dopełnić pokrojonymi w niewielkie cząstki owocem grejpfruta. Chętni mogą dołożyć kilka liści sałaty porwanej na kawałki. Sałatka jest bardzo lekka, a za razem, dzięki paluszkom krabowym i awokado, syta i pełnowartościowa. Na pewno stanie się jedną z ulubionych sałatek wielu osób chcących trzymać zdrową dietę.

Kiedy należy uważać na grejpfruty?

Z uwagi na wiele bogatych właściwości jakie posiada owoc grejpfruta warto wspomnieć, że nie należy spożywać go w nadmiernych ilościach, a w przypadku przyjmowania leków należy zasięgnąć porady lekarza i dowiedzieć się, czy owoce mogą być spożywane w towarzystwie przyjmowanych leków.  Nigdy nie wolno lekarstw popijać sokiem z grejpfruta! Sok ten zawiera furanokumaryny, które odpowiadają za rozkład leków w organizmie znacząco wydłużając ten czas. Przy regularnym stosowaniu leków, przez wydłużone wchłanianie może dojść do kumulacji przyjętych  w lekach substancji co w przypadku przyjmowania leków na nadciśnienie czy leków nasercowych może być niesamowicie niebezpieczne, a nawet doprowadzić do nieodwracalnych konsekwencji zdrowotnych.

 

 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.