Gotowanie kaszy jaglanej – przygotowanie, sposoby, czas gotowania, przechowywanie

Gotowanie kaszy jaglanej wbrew pozorom nie jest takie proste jak się wydaje. Nietrudno ją rozgotować na papkę, przypalić czy nawet nie dogotować. Ponadto po ugotowaniu może być gorzka, dlatego bardzo ważne jest, by wiedzieć jak odpowiednio ją ugotować. Cały proces gotowania składa się z trzech etapów, a mianowicie etapu przygotowania, samego gotowania oraz przechowywania. Błąd popełniony w którymkolwiek etapie może skutkować tym, że kasza nie będzie taka jaka być powinna. Jaka zatem być powinna? Czy powinna być sypka, czy bardziej rozgotowana, to zależy od tego co chce się z niej zrobić, jak i z czym ją podać. Czym w ogóle jest kasza jaglana?

Czym jest kasza jaglana – właściwości

Kasza jaglana to nic innego jak łuskane ziarno prosa zwyczajnego. Uważana jest za królową kasz. Jest coraz popularniejsza w kuchni. Nadaje się zarówno do przygotowania potraw na słodko, jak i na słono, a także zarówno na ciepło jak i na zimno. Ma też wiele właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim nie zawiera glutenu, więc znakomicie nadaje się dla osób z nietolerancją. Trzeba jednak uważać, bo niestety kasze często bywają zanieczyszczone glutenem. Jest też lekkostrawna, dzięki czemu polecana jest dzieciom, osobom starszym i każdemu kto ma problemy z układem pokarmowym. Neutralizuje kwasy żołądkowe, zatem jest idealna dla osób z nadkwaśnością i refluksem żołądkowo-przełykowym. Zawiera dużo białka, więc chętnie sięgają po nią osoby dążące do zwiększenia swojej masy mięśniowej. Zawiera witaminy z grupy B oraz witaminę E, a także ma działanie antywirusowe. Znajduje się w niej również żelazo i magnez. Jak wszystkie kasze, jest bardzo zdrowa. Ma jednak dość wysoki IG, więc powinni uważać z jej spożywaniem diabetycy.

Przygotowanie kaszy do gotowania

Ze względu na to, iż kasza może mieć po ugotowaniu gorzkawy smak, który nie każdemu pasuje, ważne jest, by odpowiednio ją przygotować do gotowania. Przygotowanie kaszy jaglanej do gotowania polega na jej podprażeniu lub namoczeniu. Ziarenka kaszy prażymy na suchej patelni, do momentu aż zaczną wydzielać lekko orzechowy zapach. Trzeba uważać, aby ich nie przypalić. Zamiast prażenia można kaszę namoczyć przez kilka godzin w wodzie. Do wody warto dodać trochę soku z cytryny, co pomoże pozbyć się fitynianów, które utrudniają przyswajanie składników pokarmowych. Po prażeniu czy namaczaniu, przepłukujemy kaszę zimną i ciepłą wodą do momentu, w którym woda przestanie być mętna, a będzie przezroczysta. Przelewamy potem kaszę wrzątkiem. Jeśli nie mamy czasu na prażenie czy moczenie kaszy, możemy od razu przejść do płukania. Po wykonaniu powyższych czynności, kaszę można gotować.

Sposoby i czas gotowania

Kaszę jaglaną można gotować na trzy sposoby, a mianowicie w wodzie, w mleku, a także w mieszance wody i mleka. Gotowanie w mleku jest lepszym rozwiązaniem jeśli mamy zamiar przygotować z niej potrawę na słodko. W każdym z tych trzech sposobów najważniejsze jest, by proporcja wynosiła 2,5 szklanki płynu na szklankę kaszy. Możemy zarówno ugotować wodę, mleko lub mieszankę i wsypać kaszę na wrzący płyn, jak i odwrotnie – wsypać kaszę do garnka i zalać wrzącym płynem. Jeśli gotujemy kaszę w wodzie, po ponownym zagotowaniu wody już z wsypaną kaszą, dodajemy odrobinę soli i olej w proporcji łyżka na 100g kaszy. Do gotowania kaszy w mleku najlepiej użyć garnka z płaszczem wodnym. W przypadku mleka trzeba uważać, by ono samo się nie przypaliło. Gotującą się kaszę należy też pilnować, by nie tylko się nie przypaliła, ale też by nie wykipiała. Najlepiej gotować ją na małym ogniu pod przykryciem, ale pokrywka może być lekko uchylona. Jeśli chcemy ugotować ją na sypko, nie powinniśmy specjalnie jej mieszać, ponieważ mieszanie spowoduje, że zrobi się klejąca.

Jak długo gotować kaszę jaglaną?

Wystarczy gotować ok. 15-20 minut, do momentu wchłonięcia przez kaszę całości płynu. Jednak w zależności od tego jakiej konsystencji oczekujemy, możemy nieco skrócić lub wydłużyć czas gotowania. Zupełnie jak przy gotowaniu każdej innej kaszy, ryżu czy nawet makaronu. Ugotowaną kaszę jaglaną możemy jeszcze odstawić w garnku na 15-20 minut, by, jak to się mówi, „doszła”. Jeśli chcemy od razu ją podać na ciepło, musimy zadbać o to, by nie wystygła. Nie musimy jej odstawiać, ale jeśli decydujemy się na to, okryjmy garnek ręcznikiem. Wtedy zdecydowanie dłużej utrzyma ciepło. Nasze mamy czy babcie wkładały garnki z kaszami czy ryżem nawet do pościeli. Wtedy produkty bardzo długo były ciepłe.

Gotowanie kaszy w woreczkach

Dziś na rynku dostępna jest również kasza w woreczkach. W jednej torebce znajduje się 100g suchej kaszy. Taką kaszę gotujemy wg przepisu na opakowaniu. Oczywiście przed gotowaniem jej nie podprażymy, ale możemy porządnie ją wypłukać. Czas gotowania takiej kaszy jest taki sam jak w przypadku wsypanej prosto do wody i wynosi około 20 minut. Gotowanie kaszy w woreczkach jest jednak coraz częściej odradzane, nie tylko dlatego, że wcale nie jest szybsze od gotowania luzem. Okazuje się, że gotując kaszę w woreczku marnujemy wodę i cenne składniki odżywcze. Do gotowania kaszy czy ryżu w torebce zużywamy więcej wody niż do gotowania luzem, a z tą wodą wylewamy później wiele składników odżywczych. Ponadto kasza czy ryż kupowane luzem są tańsze niż te w woreczkach. Najgorsze jednak jest to, że do produkcji woreczków używany jest Bisfenol A, zwany również BPA. W czasie gotowania wydziela on substancje rakotwórcze. Jego stężenie jest tym wyższe im wyższa jest temperatura gotowania. Starajmy się więc gotować kaszę luzem, nie w woreczku.

Gotowanie kaszy jaglanej w mikrofalówce

Zapewne ten nagłówek wywoła zdziwienie. Tak, można z powodzeniem gotować kaszę jaglaną w mikrofalówce! Można to zrobić w szklanym naczyniu z pokrywką, jednak najlepiej użyć specjalnego pojemnika do gotowania kaszy czy ryżu. Wsypujemy kaszę w takiej ilości, by zajmowała nie więcej niż 1/3 wysokości pojemnika, ponieważ jeśli wsypiemy jej za dużo, może kipieć podczas gotowania. Kaszę oczywiście należy przygotować wcześniej tak samo jak do normalnego gotowania czyli podprażyć lub wymoczyć i wypłukać. Do pojemnika z kaszą dodajemy trochę soli, oleju lub masła i zalewamy kaszę wrzątkiem. Nakładamy pokrywkę i wstawiamy do kuchenki z mocą ustawioną na 900W. Po zagotowaniu wody zmniejszamy moc i gotujemy jeszcze przez kilkanaście minut.

Przechowywanie kaszy jaglanej

Przechowywanie jest ostatnim etapem całego procesu przygotowywania kaszy do jedzenia. Ugotowaną kaszę można przechowywać w lodówce do 2-3 dni. Warto więc ugotować jej więcej i część użyć od razu na ciepło, a następnego dnia przygotować z niej coś na zimno. Kaszę przechowywaną dłużej najlepiej poddać obróbce termicznej przed spożyciem, więc przy dłuższym przechowywaniu dobrze jest zaplanować sobie danie na ciepło. Należy również pamiętać o tym, że kasza jaglana zawiera sporo tłuszczu. Długo przechowywany tłuszcz również staje się nieświeży, czego objawem jest jego jełczenie. Długie przechowywanie kaszy jaglanej może spowodować zjełczenie tłuszczu, który zawiera, a co za tym idzie, jej zgorzknienie. Zgorzkniałej kaszy nie powinno się już spożywać.

Kasza jaglana jest bardzo smaczna i zdrowa. Jej gotowanie nie jest jednak takie proste. Trzeba wiedzieć, co zrobić, by kasza miała oczekiwaną konsystencję i smak. Jeśli kasza się nie udała, nie można się załamywać. Powyższe porady powinny pomóc znaleźć błąd i go wyeliminować. Z gotowaniem kaszy jaglanej powinny też poczekać osoby, które stawiają dopiero swoje pierwsze kroki w kuchni, ale stosowanie powyższych porad powinno pomóc każdemu nauczyć się gotowania kaszy. Pozostaje tylko życzyć powodzenia i smacznego!

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.