Frytki: pochodzenie, wartości odżywcze, przepisy

Frytki to prawdziwy przysmak nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych, jednak z uwagi na proces ich przygotowywania nie należy sięgać po nie zbyt często, ponieważ nie są niestety zaliczane do grona zdrowych produktów spożywczych. Tradycyjne frytki powstające z ziemniaków smaży się w głębokim tłuszczu, jednak można je również przygotować w piekarniku. Skąd jednak wzięły się frytki, czy zawierają one jakieś wartości odżywcze i w jaki sposób można je przygotować, aby były bardziej dietetyczne?

Skąd się wzięły frytki?

Nazwa frytki najprawdopodobniej wzięła się od francuskiego słowa frite, co oznacza smażyć, jednak zgodnie z inną teorią może ona pochodzić również od nazwiska pierwszego sprzedawcy tego przysmaku, czyli Fritza. Niezależnie jednak od tego, skąd wzięła się nazwa frytki to warto wiedzieć o tym, iż produkt ten nie pochodzi z Ameryki (choć tam właśnie cieszy się największą popularnością), ponieważ przywędrował do niej wprost z Europy. Obecnie praktycznie żaden mieszkaniec Stanów Zjednoczonych nie wyobraża sobie obiadu bez porcji frytek, ponieważ produkt ten uważany jest za narodowy przysmak. Nie ma się w zasadzie czemu dziwić, iż w Ameryce epidemia otyłości sięgnęła niemal maksimum, ponieważ regularne spożycie m.in. frytek (w dużej ilości) w tym kraju przyczyniła się do wzrostu tkanki tłuszczowej jej mieszkańców.

Wartości odżywcze frytek

Frytki zaliczane są do grona bardzo kalorycznych potraw, ponieważ w 100 g produkty znajduje się ponad 300 kcal. Nie powinny zatem sięgać po nie osoby, które dbają o smukłą sylwetkę, jednak produkt ten z uwagi na sporą zawartość niezdrowego tłuszczu nie powinien znajdować się w diecie osób zmagających się z cukrzycą, nadciśnieniem, a także chorobami układu sercowo-naczyniowego. Czy we frytkach można jednak znaleźć jakieś wartości odżywcze? Ziemniaki, z których produkowane są frytki, zawierają nieznaczne ilości błonnika, żelaza, potasu, wapnia, witaminy C i witaminy K, jednak poddając je procesowi smażenia w bardzo wysokiej temperaturze, niektóre z tych substancji ulegają zniszczeniu.

Czy frytki mogą być dietetyczne?

Tradycyjne frytki smażone w głębokim tłuszczu nie należą do zdrowych produktów, ponieważ ich spożycie może przyczynić się do rozwoju wielu bardzo niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych. Czy można zatem zrobić coś, żeby frytki były bardziej dietetyczne, a ich spożycie nie odbiło się negatywnie na naszym zdrowiu? Najlepiej zrezygnować z głębokiego smażenia frytek, przygotowując je w piekarniku. Oprócz ziemniaków do przygotowywania zdrowych frytek można również wykorzystać marchewkę, seler, czy też pietruszkę, polewając je niewielką ilością oleju oraz posypując ulubionymi przyprawami. Jeśli chodzi natomiast o frytki sprzedawane w barach szybkiej obsługi, to najlepiej z nich całkowicie zrezygnować, ponieważ bardzo często są one smażone w starej fryturze, a oprócz tego zamiast z ziemniaków powstają z pulpy ziemniaczanej. W ostatnim czasie dosyć dużą popularnością zaczynają cieszyć się frytki belgijskie, jednak czym różnią się one od tradycyjnych frytek?

frytki dieta

Frytki belgijskie

Frytki belgijskie w odróżnieniu od tradycyjnych frytek poddaje się dwukrotnemu smażeniu, najpierw w temperaturze wynoszącej 175 stopni Celsjusza, a następnie w temperaturze 190 stopni Celsjusza. Takie frytki w środku są mięsiste, natomiast z zewnątrz bardzo chrupkie. Najlepiej przygotować je w domowym zaciszu, jednak tylko i wyłącznie raz na jakiś czas.

frytki smażone na oleju

Tradycyjne frytki z ziemniaków smażone w oleju

Składniki:

 • 1,5 kg ziemniaków,
 • odrobina soli,
 • 1,5 l oleju rzepakowego

Sposób przygotowania:
Ziemniaki obrać, umyć pod bieżącą wodą i pokroić w słupki. W przypadku młodych ziemniaków nie trzeba ich obierać, ponieważ można je jedynie wyszorować przy pomocy szczoteczki. Pokrojone ziemniaki przełożyć do miski z zimną wodą, wypłukując z nich jak największą ilość skrobi. Do wysokiego garnka lub frytkownicy wlać olej (można użyć frytury, czyli specjalnego tłuszczu, który przeznaczony jest do głębokiego smażenia), rozgrzewając go dosyć mocno, jednak nie doprowadzając do dymienia. Aby sprawdzić, czy olej jest wystarczająco rozgrzany, wystarczy wrzucić do niego jedną frytkę i jeśli zaczną wokół niej pojawiać się bąbelki, to można z powodzeniem wrzucić całą partię. Dlaczego frytki należy smażyć w gorącym oleju? Niektóre osoby nie czekają niestety, aż olej się rozgrzeje do odpowiedniej temperatury, co jest dużym błędem, ponieważ w takim przypadku ziemniaki nasiąkną tłuszczem, a nie o to chodzi podczas przygotowywania frytek. Gdy frytki się lekko zarumienią, należy wyjąć je z garnka (lub frytkownicy), odsączając na ręczniku papierowym z nadmiaru oleju. Tak przygotowane frytki należy następnie posolić, podając solo lub z ketchupem.

frytki z piekarnika

Frytki z piekarnika

Składniki:

 • 0,5 kg ziemniaków,
 • szczypta soli,
 • 1 łyżeczka cukru,
 • 2 łyżki oleju rzepakowego,
 • papier do pieczenia

Sposób przygotowania:
Ziemniaki obrać, opłukać pod bieżącą wodą i pokroić w słupki o wybranej długości i grubości. Tak przygotowane ziemniaki zalać zimną wodą, dosypując do nich cukier oraz namaczając je przez około 30 minut. Po tym czasie ziemniaki przecedzić, osuszyć i wymieszać z olejem rzepakowym. Na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia wrzucić ziemniaki, piekąc je przez około 20 minut w piekarniku nastawionym na temperaturę 220 stopni Celsjusza. Po upływie 10 minut frytki należy przemieszać, dzięki czemu upieką się równomiernie z każdej strony. Gdy frytki będą już gotowe, należy wyjąć je z piekarnika, posypując niewielką ilością soli.

Frytki z warzyw

Składniki:

 • marchewka, seler, pietruszka,
 • 2,5 łyżki oleju rzepakowego,
 • ulubione przyprawy

Sposób przygotowania:
Marchewkę, pietruszkę i selera obrać, opłukać pod bieżącą wodą, dokładnie osuszyć i pokroić w słupki. Przygotowane w ten sposób warzywa wymieszać z olejem rzepakowym, obsypując je następnie odrobiną soli oraz ulubionymi przyprawami. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia, wrzucają na nią warzywne frytki oraz piekąc je przez 20 minut w piekarniku nastawionym na temperaturę 200 stopni Celsjusza. Upieczone frytki można podawać solo, z ketchupem lub własnoręcznie przygotowanym sosem czosnkowym.

Frytki belgijskie

Składniki:

 • 4 ziemniaki (ważne, aby były jak największe, dzięki czemu będzie można przygotować dosyć długie frytki),
 • 3,5 szklani wody,
 • 2 łyżki cukru,
 • odrobina soli do smaku,
 • olej rzepakowy do smażenia

Sposób przygotowania:
Ziemniaki obrać, opłukać pod bieżącą wodą i pokroić w długie słupki. W garnku zagotować wodę z cukrem i gdy zacznie wrzeć, należy wrzucić do niej pokrojone ziemniaki, gotując je przez około 4 minuty pod przykryciem (czas należy liczyć od momentu, gdy woda zacznie wrzeć). Ugotowane frytki należy przecedzić, natomiast do garnka lub frytkownicy wlać olej rzepakowy. Gdy temperatura oleju osiągnie około 175 stopni Celsjusza, należy wrzucić do niego porcję frytek, smażąc je przez około 4 minuty. Tak przygotowane frytki należy ponownie usmażyć, zwiększając temperaturę oleju do 190 stopni Celsjusza oraz wrzucając do oleju małą porcję frytek. Frytki należy smażyć do momentu, aż się zarumienią, odsączając je z nadmiaru oleju przy pomocy ręczników papierowych. Gotowe i odsączone frytki posypać niewielką ilością soli i gotowe!

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.