Dieta sokowa – oczyszczanie w 1, 3 lub 6 dni

Coraz bardziej popularna dieta sokowa to dieta, która pozwoli oczyszścić nasz organizm z nadmiaru toksyn. Istnieje kilka jej odmian. Najbardziej znane to: dieta jedno, trzy lub sześciodniowa. Nietrudno domyślić się, że jest to kuracja dość restrykcyjna i wymagająca. Przez te kilka dni zastępujemy wszystkie posiłki oprócz kolacji świeżo wyciskanymi sokami owocowymi lub warzywnymi. Efekty widać prawie od razu, należy jednak znać kilka zasad, by nie zrobić sobie krzywdy choćby kilkudniową zmianą jadłospisu.

Dieta sokowa – przygotowania

Przed planowanym rozpoczęciem sokowej diety detoksykacyjnej warto skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że taka zmiana żywieniowa nie wpłynie niekorzystnie na nasz organizm. Z kolei na dwa tygodnie przed planowanym oczyszczaniem i dwa tygodnie po nim dobrze jest zrobić badania krwi, by widać było, jak zmieniły się wyniki.

Trzeba również pomyśleć o zmianie planu żywieniowego, jeżeli nie przywiązywaliśmy uwagi do tego, co na co dzień ląduje na naszym talerzu. Przede wszystkim rezygnujemy z:

 • Fastfoodów
 • Kawy
 • Herbaty
 • Słodyczy
 • Papierosów
 • Alkoholu
 • Tłustego mięsa

Do jadłospisu staramy się wprowadzić więcej warzyw i owoców. Tłuste mięso zamieniamy na ryby i drób. Nie zapominamy również o piciu. Rezygnujemy ze słodzonych napoi na rzecz wody z cytryną, której wypijamy nawet do 3 litrów dziennie. Warto wprowadzić także ziołowe herbatki oczyszczające. Takie przygotowanie powinno trwać tydzień lub dwa, w zależności od tego, jak odżywialiśmy się wcześniej. Dzięki zmianie nawyków jedzeniowych przed rozpoczęciem diety sokowej, sprawimy, że nasz organizm lepiej przyjmie zmiany i nie będziemy się czuć wyczerpani.

Dodatkowo warto zaopatrzyć się w wyciskarkę wolnoobrotową, która znacznie ułatwi nam przygotowywanie soków.

Dieta sokowa – jak ją przeprowadzić?

Nieważne jak długo będzie trwała nasza kuracja oczyszczająca, każdy dzień rozpoczynamy od wypicia szklanki ciepłej wody z cytryną i imbirem. Podobnie każdy dzień kończymy ziołową herbatką.

Dieta jednodniowa

Ten rodzaj diety sokowej poleca się stosować raz w tygodniu przez kilka miesięcy. Dzięki temu nasz organizm nie będzie narażony na drastyczne efekty. W ciągu dnia pijemy następujące mieszanki soków owocowo-warzywnych:

 • Marchew, jabłko, grejpfrut
 • Marchew, seler, czosnek, pietruszka
 • Marchew, imbir, burak, seler
 • Na obiad można wypić bulion warzywny, na kolację można zjeść kilka upieczonych warzyw.

Dieta trzydniowa

Kiedy decydujemy się na kurację 3-dniową, możemy pozwolić sobie na trochę więcej posiłków, by nie czuć nadmiernego zmęczenia. Możemy korzystać z przepisów na soki z kuracji jednodniowej lub wzbogacić jej o inne warzywa lub owoce, takie jak: kiszona kapusta, pomarańcze czy pomidory. Dodatkowo na kolację dozwolone są pieczone warzywa z ryżem i winegretem lub lekka sałatka.

Dieta sześciodniowa

W wypadku, gdy wybierzemy dietę sześciodniową, musimy liczyć się z tym, że będzie ona najbardziej wymagająca i monotonna, ale również najbardziej skuteczna.  Decydując się na nią, musimy się liczyć z przestrzeganiem konkretnego jadłospisu:

Śniadanie:

Sok wyciśnięty z: dwóch jabłek, dwóch pomarańczy, trzech marchewek, jednego buraka, 2,5 cm imbiru.

II śniadanie

Sok wyciśnięty z: jednego wężowego ogórka ze skórką, czterech łodyg selera naciowego, dwóch szklanek krojonego jarmużu, 2/3 pęczka natki pietruszki, jednego jabłka, połowy cytryny.

Obiad

Sok wyciśnięty z: czterech pomidorów bez skórki, jednego wężowego ogórka bez skórki, dwóch łodyg selera naciowego, jednej papryki ze skórką, ale bez nasion, ¼ czerwonej cebuli, ½ pęczka natki pietruszki, połowy cytryny.

Podwieczorek

Sok wyciśnięty z: trzech szklanek krojonego jarmużu, trzech szklanek szpinaku, jednego wężowego ogórka ze skórką, pięciu mandarynek lub jednej pomarańczy.

Przekąska (jeżeli w ciągu dnia zgłodniejemy, możemy spokojnie sięgnąć po szklankę tego soku)

Sok wyciśnięty z: jednego dużego słodkiego ziemniaka, dwóch marchewek, dwóch buraków, dwóch jabłek, jednej pomarańczy, połowy grejpfruta, 2 cm imbiru.

Kolacja

Możemy zdecydować się na pieczone warzywa, takie jak: marchewka, burak, pietruszka, cukinia lub lekką sałatkę warzywną.

Dieta sokowa – efekty

Po przeprowadzeniu kuracji sokowej zauważymy wiele korzystnych dla naszego organizmu efektów. Przede wszystkim dostaniemy tak zwanego kopa. Będziemy mieli mnóstwo energii, będziemy wypoczęci i zrelaksowani. Odciążona będzie także nasza wątroba i nerki. Poprawi się również kondycja skóry, włosów i paznokci. Z organizmu znikną toksyny i niestrawione dotychczas resztki pokarmu, zalegające w jelitach. Dodatkowo możemy zrzucić kilka kilogramów. Dieta oczyszczająca wpływa również na pracę mózgu, który będzie pracował efektywniej, poprawi się nasza koncentracja oraz zdolność zapamiętywania.

Warto pamiętać, że diety sokowej bezwzględnie nie mogą stosować kobiety w ciąży, matki karmiące oraz dzieci i młodzież.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.