Dieta Pięciu Przemian – czyli Twój nowy, zdrowy styl życia!

Nadeszła jesień, zapytacie: jak się odżywiać, aby w pełni zdrowia przetrwać ten okres. Mamy dla was propozycję, dietę, a właściwie Kuchnię Pięciu Przemian, która nakazuje nam jedzenie zgodne z porą roku i szerokością geograficzną. Kuchnia Pięciu Przemian pochodzi z Chin, została ona wynaleziona tysiące lat temu.

    Chińczycy zakładają, że to, co spożywamy, musi być zgodne z naturą i żywiołami, które rządzą naszą planetą. Pięć żywiołów równa się pięć smaków – pięć przemian. Dieta ta poprawia nie tylko przemianę materii, ale także samopoczucie. Co ważne, nie musimy liczyć kalorii!

Żywioły a smaki

Pięć żywiołów to: Ogień, Drzewo, Ziemia, Woda, Metal.
Pięć smaków: kwaśny, słodki, gorzki, ostry, słony.

Ile można schudnąć?

Stosując dietę Pięciu Przemian, która bazuje na wschodniej filozofii, możemy schudnąć mniej więcej trzy kilogramy miesięcznie.

Według chińskich tradycji każdy proces w tym przyrządzanie potraw podlega porządkowi Pięciu Przemian – pięciu żywiołom. Każdemu z nich dopasowane są odpowiednie pory roku: Po wiośnie, której symbolem jest drzewo, przychodzi Lato – ogień, następnie babie lato, czyli ziemia, jesień – metal, a na końcu zima – woda. Co nam to mówi? Idąc ścieżką tej filozofii, jesień jest porą roku, w której wyraźnie odczuwamy zakończenie letniej eksplozji ognia. Planeta się schładza, zwalnia i zatrzymuje. Dni stają się coraz zimniejsze, a my dla zachowania zdrowia powinniśmy zacząć spożywać posiłki, które będą rozgrzewać. Według filozofii Pięciu Przemian jesienią powinno się jadać trzy ciepłe posiłki dziennie. Ograniczamy również spożywanie surowych warzyw, nie znaczy to, że mamy w ogóle zrezygnować z jedzenia zieleniny. Jedzmy warzywa z upraw ekologicznych, które nie są modyfikowane genetycznie, nie posiadają metali ciężkich czy pestycydów. Pamiętajmy, że na przykład pomidor, który jest eko, będzie pachniał tak, jak pomidor powinien.

O Kuchni Pięciu Przemian słów kilka

Dieta Kuchni Pięciu Przemian to zupełnie co innego niż wszelkie stosowane tak zwane modne diety odchudzające. Można ją śmiało nazwać sposobem na życie – stylem życia. Na liczącej kilka tysięcy lat Kuchni Pięciu Przemian opiera się tradycyjna kuchnia chińska. Systemowi Pięciu Przemian, jak już wspomnieliśmy, przyporządkowane są żywioły, ale także wszystkie zjawiska Wszechświata zarówno te materialne, jak i niematerialne, jakie w nim zachodzą i ich wzajemne oddziaływanie. Po Jing i Jang to druga idea traktująca o ruchu we Wszechświecie.

Na czym skupia się filozofia Pięciu Przemian? Chińska tradycja mówi, aby człowiek żył w zdrowiu i szczęściu, musi postępować zgodnie z harmonią natury i jej rytmem. Pamiętajmy, że w kulturze dalekowschodniej ideologia zdominowana poprzez teorie i idee harmonii ludzi z naturą, jest najważniejszą zasadą systematyzującą nasze życie.

Pięć Przemian a pory roku
Czas odrodzenia przypisywany jest wiośnie, wzmożona aktywność to lato, jesień to czas równowagi, natomiast zima to chwila odpoczynku dla nas i natury.

Dzięki ścisłym powiązaniom diety Pięciu Przemian z funkcjonowaniem naszych organów jest ona zbawienna dla naszego zdrowia. Wzmacnia ona bowiem te organy, które są najbardziej narażone na infekcje w konkretnych porach roku.

Plusy i minusy diety Pięciu Przemian

Zalety

  1. Poprawa przemiany materii
  2. Brak konieczności liczenia kalorii
  3. Odpowiednia ilość witamin i minerałów
  4. Dobry wpływ na ogólny stan zdrowia

Wady

  1. Konieczność przestawienia swojego stylu odżywiania i nauczenie się łączenia odpowiednich smaków.

Jeśli pomyślicie, że dieta bazująca na kuchni pięciu przemian jest radykalna i wymagająca, jesteście w błędzie. Wystarczy jedynie wprowadzić kilka modyfikacji do naszego stylu odżywiania i dodać kilka akcentów, takich jak zmniejszona ilość białka, a zwiększona produktów pochodzenia roślinnego. Nasze jesienne menu należy skonstruować według takich oto proporcji:

35–40 % diety stanowić powinny gotowane warzywa sezonowe. Takie jak na przykład dynia, buraki, ziemniaki, marchew, cukinia czy seler.
40–50 % to ziarna, płatki i kasze na przykład kukurydziana czy jaglana, płatki owsiane, które znakomicie rozgrzeją nas w chłodniejsze dni. Pamiętajmy, że zboża dostarczają nam błonnika i energii.
10 % to rośliny strączkowe, czyli fasola, bób, soczewica czy ciecierzyca. Dieta dopuszcza również soję, ale sfermentowaną, którą dostaniemy bez problemu w sklepach ze zdrową żywnością.
10–15 % stanowią rodzime owoce, takie jak jabłka, gruszki czy śliwki. Wróćmy do przyrządzania kompotów, które zostały zapomniane. Gruszki i jabłka możemy także spożywać duszone lub pieczone, ale bez dodatku cukru.
Ograniczmy ilość spożywanego mięsa do minimum! Jemy go stanowczo za dużo, kuchnia pięciu przemian przewiduje jedzenie mięsa 1 do 2 razy w tygodniu. Najlepszy jesienią będzie pyszny i rozgrzewający rosół.
2 % naszego jadłospisu stanowić powinny między innymi oleje tłoczone na zimno, oliwa, masło ekologiczne, nasiona oleiste na przykład dyni, siemienia lnianego czy słonecznika, orzechy, sól morska lub kopalna, jaja, zioła zarówno suszone, jak i świeże, ziołowe herbaty i kawa zbożowa.
3 % naszej diety to produkty fermentowane jak barszcz biały i czerwony czy kapusta kiszona.

Podsumowanie: Czyli Dieta Pięciu Przemian w pigułce

Menu to trzy posiłki i dwie przekąski. W każdym daniu muszą znaleźć się produkty z każdej grupy smakowej. Pamiętajmy, że smak słodki, jest jedynym, który może występować samodzielnie.

Smak kwaśny i jego reprezentanci nie może być dominujący, bo szkodzi on naszej wątrobie. Także smak słony nie może przeważać.

Obfite śniadanie, sycący i lekki obiad, i skromna kolacja, którą należy spożyć o godzinie osiemnastej.

Pamiętaj, że kluczowa jest kolejność umieszczania w garnku produktów. Wkładajmy je według zasady koła: słodki – ostry – słony – kwaśny – gorzki – słodki…

Przykładowe dania według zasad Diety Pięciu Przemian:
Śniadanie:
Talerz gęstej i sycącej zupy jarzynowej gotowanej na chudym mięsie ze znaczącą ilością pieprzu i imbiru. Do tego dojrzały owoc granatu.
Obiad:
Makaron wraz z ostrym sosem jarzynowo–mięsnym, duszona na oliwie kapusta.
Kolacja:
Pasta ze słonecznika przygotowana z jednej szklanki pestek, trzech łyżek oliwy, trzech ząbków czosnku, soli, dwóch łyżek wody. Do tego kromka pełnoziarnistego pieczywa z kiełkami rzeżuchy.

Jeżeli pragniesz, aby powróciła pogoda ducha, chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem,  zmień swój styl żywienia. Niechaj dieta Pięciu Przemian stanie się twoim nowym stylem życia!

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.