Dieta makrobiotyczna –jej zasady i na czym polega ?

Czym jest dieta makrobiotyczna?

Dieta makrobiotyczna wywodzi się z roku 1911, a zasady którymi się kieruje mają korzenie chińskie. Dieta ma na celu utrzymywanie równowagi życiowej, a wiec dieta makrobiotyczna nie służy wyłącznie odchudzaniu. Dieta makrobiotyczna to dieta opierająca się na jedzeniu małych ilości białka. Jednym  z założeń jest utrata wagi i chudnięcie, a także oczyszczanie organizmu z toksyn oraz zachowanie równowagi wewnętrznej organizmu. Autorem diety jest George Oshawa, który twierdzi, że zachowanie harmonii miedzy  pierwiastkami yin i yang możliwe jest dzięki odpowiednim komponowaniu posiłków. Dieta makrobiotyczna jest możliwa do stosowania przez maksymalnie 2 miesiące, przez co możliwe jest zrzucenie nadmiernej ilości kilogramów. Niestety dieta makrobiotyczna nie jest wskazana dla każdego. Zabrania się stosowania tej diety kobietom w ciąży, osobom z nadczynnością tarczycy, chorobami serca, kamicą nerkową, młodym osobom, dzieciom, kobietom w okresie menopauzy oraz chorym na osteoporozę.

Przepisy zawarte w diecie makrobiotycznej oparte sa na świeżych, nieprzetworzonych  ziarnach zbóż, takich jak np. pszenica, żyto, owies , ryż, proso czy jęczmień.  Takie produkty opływają bogactwem witamin i minerałów oraz błonnika. Dieta makrobiotyczna przewiduje, że zboża powinny stanowić ok 60 procent codziennego zapotrzebowania na pokarm, czyli większą porcję codziennej ilości jedzenia.

Zasady diety makrobiotycznej

Dieta makrobiotyczna to jedna z diet, które nie wymagają  wyrzeczeń, a jedynie organizacji. Nie jest to dieta restrykcyjna, a główne jej zasady to:

 • Główne założenie diety makrobiotycznej to komponowanie posiłków z produktów jak najmniej przetworzonych, czyli w swoim stanie naturalnym.
 • Menu diety uwzględnia tłuszcze, jednak muszą być one pochodzenia roślinnego.
 • Maksymalna ilość tłuszczu dozwolonego do spożycia dziennie to ok 1 łyżki.
 • Jadłospis nie uwzględnia takich produktów jak: mięso, jaja, nabiał, cukier i produkty na jego bazie, owoce tropikalne i południowe oraz soki a także kawy i herbaty.
 • Dieta nie przewiduje spożywania produktów konserwowanych, mrożonych, rafinowanych ani ekstraktowanych.
 • Wykluczone są barwione sztucznie oraz aromatyzowane produkty.
 • Nie można tez spożywać alkoholu.
 • Liczy się też sposób przyjmowania posiłków. Posiłki powinny być jedzone wolno i dokładnie przeżuwane.
 • Jeśli chodzi o napoje to pije się je nie wcześniej niż kwadrans po zjedzonym posiłku. Zakazane jest picie napojów w trakcie jedzenia.
 • Jeśli chodzi o ostatni posiłek to spożywa się go najpóźniej 3 godziny przed snem.

Na czym polega dieta makrobiotyczna?

Dieta makrobiotyczna to dieta, która ma poprzez odpowiednie łączenie pokarmów wpływać zdrowotnie na organizm. Dieta ta ma za zadanie oczyszczać organizm oraz gwarantować polepszenie ogólnego samopoczucia. Dieta ta może być uważana za wegańską, ponieważ bazą jej stosowania są rośliny. Dieta opiera się na założeniu, że pokarmy roślinne są największym i najpełniejszym źródłem witamin, antyoksydantów, mikroelementów oraz węglowodanów. Ważną rolę pełnią związki zawarte w zbożach , czyli takie, które mają silne właściwości przeciwnowotworowe oraz mnóstwo przeciwutleniaczy.  Do takich związków należą fityniany w zbożach i soi a także siarka w cebuli i czosnku, indole zawarte w marchewce oraz ligniny w siemieniu lnianym.

Zdrowe odżywianie według diety makrobiotycznej to komponowanie posiłków tylko z produktów naturalnych, gdzie wszelkie inne  ich modyfikacje są zakazane lub mogą być jedynie dodatkiem do diety. Do takich pokarmów zaliczamy: zsiadłe mleko, kefir, jogurt, twarogi, ryby itp.  Dwa pierwsze tygodnie diety  wiążą się ze spożywaniem dziennie aż 3 posiłków na bazie rozgniecionych lub rozgotowanych ziaren wymienionych wcześniej zbóż. Do tego można dokładać warzywa i owoce, ale główny składnik całego menu to zboża.  Najlepiej na koniec każdego posiłku jeść coś kiszonego: kapustę, selery, ogórki i sałatę. Ważny jest sposób przygotowywania posiłków: nie wolno ich smażyć, a raczej zaleca się duszenie, pieczenie lub gotowanie na parze. Z diety całkowicie odpadają czekolada, cukierki, wszelkie słodycze, kawa, herbaty0 zwłaszcza czarna, biały makaron, frytki, produkty sproszkowane. Ważna zasada dotyczy niełączenia posiłków białkowych i węglowodanów.

Na co pozwala dieta makrobiotyczna?

Dieta makrobiotyczna pomimo tego, że zupełnie eliminuje mięso, alkohol itp. pozwala jednak na różnorodność posiłków, które skomponowane mogą być z:

 • Skorupiaków, białek jaj i duszonych ryb stanowiących dodatek do zbóż,
 • Produktów pochodzenia zwierzęcego jako uzupełnienie posiłku roślinnego – mleka i masła
 • Nasion oleistych oraz oleju tłoczonego na zimno
 • Warzyw i owoców, np. brokułów, brukselki, rzeżuchy, selera i pietruszki, czyli warzyw zielonych, a jeśli chodzi o owoce to wszystkie poza tropikalnymi,
 • Małych objętości roślin strączkowych takich jak fasola, bób i ciecierzyca
 • Wyrobów pełnoziarnistych wykonywanych samodzielnie z ziaren, takich jak płatki razowe, chleb pełnoziarnisty, makarony razowe i kasze.

Jeśli mowa o napojach to dieta makrobiotyczna przewiduje picie wody źródlanej, kawy zbożowej, herbat ziołowych niearomatyzowanych ale niewskazane są soki, zwłaszcza z owoców tropikalnych.

Proporcje w diecie makrobiotycznej

Dieta makrobiotyczna wywodzi się z Chin gdzie ważna jest precyzja a równowaga yin – Yang wiąże się z odpowiednimi proporcjami:

 • Prawie ¾ diety to niełuskane ziarna zbóż takie jak jęczmień, pszenica, żyto , kukurydza i gryka,
 • 35% diety to warzywa w postaci nieprzetworzonej i są to głównie warzywa z częścią jadalną korzenia oraz kapusta,
 • Białko to tylko 15% całej porcji makrobiotycznej i dostarczane jest z soją, fasolą, orzechami i białym mięsem z ryby,
 • 10% to płyny, które pozyskuje się  z soi, naparów, herbaty, barszczu, kapuśniaku i wody.

Efekty diety mikrobiotycznej

Efekty diety makrobiotycznej  pojawiają się już po 2 tygodniach jej stosowania. W ciągu tego zcasu można zrzucić ok 4 kilogramów masy ciała. Dodatkową zaletą jest oczyszczenie się z toksyn.  Dieta pozwala uregulować pracę układu trawiennego dzięki obecności istotnej ilości błonnika.  Niestety wyeliminowanie z diety produktów pochodzenia zwierzęcego może przynosić skutki uboczne w postaci niedoborów. Organizm może odczuwać niedobór  białka o pełnej wartości, witamin z  grupy B i wapnia, a więc może to objawiać się ogólnym spadkiem odporności i osłabieniem oraz zmęczeniem.  Dieta makrobiotyczna nie leczy z raka, ale na pewno jest korzystna jeśli chodzi o profilaktykę, ponieważ wolna jest od chemicznych, kancerogennych związków.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.