Dieta eliminacyjna – jak ją przeprowadzić?

Alergie pokarmowe to problem, który występuje u wielu osób. Jednocześnie tego typ alergie bywają bardzo trudne do wykrycia. Reakcja na składnik uczulający może wystąpić nawet kilka dni po jego spożyciu. W takiej sytuacji trudno wykryć, które pokarmy powodują uczulenie bez przeprowadzenia specjalistycznych testów.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z alergiami pokarmowymi jest dieta eliminacyjna, która polega na wyłączeniu wybranych produktów z jadłospisu. Prawidłowo prowadzona dieta pozwala na całkowite ustąpienie objawów alergii.

Dieta eliminacyjna – rodzaje

Istnieją trzy rodzaje tej diety, które można stosować w zależności od indywidualnych potrzeb.

  • Dieta oligoantygenowa – stosowana w sytuacji, gdy objawy chorobowe występują po spożyciu wielu różnych pokarmów.
  • Dieta elementarna – dostarczająca białko w formie wolnych aminokwasów.
  • Dieta polegająca na wyłączeniu jednego lub kilku składników wywołujących alergię pokarmową.

Kiedy stosować?

Dieta eliminacyjna jest polecana osobom cierpiącym na różnego rodzaju alergie i nietolerancje pokarmowe. Lista produktów, które mogą wywoływać objawy alergii i bardzo długa i obejmuje między innymi laktozę, jajka, ryby, gluten, orzechy i kukurydzę. Uczulenie może być powodowane przez popularne produkty, które jemy praktycznie codziennie lub kilka razy w tygodniu.

Jak stosować?

Dieta polega na odstawieniu produktów, które mogą powodować alergię, zazwyczaj na okres dwóch tygodni. Produkty należy odstawiać pojedynczo, dzięki czemu da się dokładnie określić, który wywołuje niekorzystną reakcję. Należy stopniowo wyłączać kolejne potencjalne alergeny, dopóki objawy całkowicie nie ustąpią. Po pewnym czasie należy znowu włączyć do diety podejrzany produkt, na przykład jajka lub orzechy, i obserwować reakcję organizmu.

Co można jeść?

Początki na tego typu diecie są bardzo trudne. Jadłospis będzie składał się przede wszystkim z produktów, które bardzo rzadko wywołują alergię, czyli głównie z mięsa, ryżu, kaszy oraz warzyw strączkowych. Na owoce i warzywa trzeba uważać, ponieważ mogą powodować alergie. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ziemniaków, czosnku, cebuli, marchewki i sałaty.

Dzienniczek alergii

Prowadzenie takiego dzienniczka jest bardzo dobrym pomysłem dla osób, które chcą śledzić reakcje swojego organizmu. Sporządzanie notatek pomoże w ustaleniu listy produktów powodujących reakcję alergiczną. Trzeba jednak pamiętać, że prowadzenie takiego dzienniczka będzie wymagało dokładnego przestrzegania jadłospisu oraz bardzo skrupulatnego spisywania notatek. Notatki można zanieść do lekarza, który na ich podstawie zleci przeprowadzenie odpowiednich badań, pozwalających na potwierdzenie alergii.

Dieta elementarna

Jest to bardzo restrykcyjna forma dieta. Jest ona stosowana, kiedy zwykłe metody wykrycia alergii nie przyniosły rezultatów. Na diecie elementarnej wprowadza się każdy aminokwas oddzielnie, co pozwala na wykrycie, który z nich jest szkodliwy dla zdrowia.

Dieta oligoantygenowa

Ten rodzaj diety jest stosowany u osób, u których objawy alergii pojawiają się po spożyciu wielu różnych produktów. W skład takiej diety mogą wchodzić jedynie tak zwane produkty bezpieczne, które bardzo rzadko powodują uczulenia, np. mięso jagnięce, szparagi, oliwa z oliwek. Trzeba jednak pamiętać, że taka dieta może być stosowana maksymalnie przez cztery tygodnie, ponieważ jest bardzo restrykcyjna i może prowadzić do powstania niedoborów składników pokarmowych. Jeśli dieta przyniesie poprawę, zaleca się przeprowadzenie próby prowokacji pokarmowej. W czasie takiej próby wprowadza się do diety szkodliwy pokarm i obserwuje reakcję organizmu.

Ciąża i karmienie piersią

Bardzo restrykcyjnej diety nie zaleca się w przypadku kobiet w ciąży. Wykluczenie dużej ilości produktów spożywczych może doprowadzić do powstania niedoborów składników pokarmowych. Takie niedobory są niebezpieczne dla zdrowia matki, a także dla prawidłowego rozwoju dziecka. Nie zaleca się także stosowania tego typu diety u kobiet karmiących piersią.

 Ukryte alergie pokarmowe

Skład wielu produktów, które jemy na co dzień, jest bardzo złożony. W związku z tym trudno jest dokładnie określić jakie składniki odpowiadają za powstawanie objawów alergii. Nawet jeśli wiemy, które pokarmy wywołują objawy, czasem trudno jest ich uniknąć, ponieważ wchodzą w skład różnych produktów. Zdarza się, że osoby cierpiące na alergię lub nietolerancję pokarmową, zjadają zabronione produkty zupełnie nieświadomie, np. jedzą odżywkę białkową, która wprawdzie nie zawiera mleka, ale ma w swoim składzie jego pochodne, czyli białka serwatkowe.

Niebezpieczne jest także jedzenie posiłków serwowanych w restauracjach, które nie podają informacji o składzie dań. W takiej sytuacji należy zawsze poprosić o dokładne informacje dotyczące ich przygotowywania. Należy także uważać, jeśli na opakowaniu produktu podano nazwę preparatu wieloskładnikowego bez dokładnego podania jego składu, np. mieszanka przypraw.

 Na co zwracać uwagę?

Oto kilka porad, które warto zastosować w praktyce:

  • Piwo może zawierać białka kukurydzy i pszenicy.
  • W niektórych rodzajach pieczywa występują białka soi, mleka i jajek.
  • Suszone owoce mogą być konserwowane przy użyciu siarczynów lub benzoesanów.
  • Gotowe sosy, dipy, majonezy zwierają dużo sztucznych dodatków, a także pozostałości soi i kukurydzy.
  • Wędliny mogą zawierać dużo alergenów pochodzących ze zbóż, jajek i soi. Zawsze należy dokładne sprawdzać ich skład.
  • Niektóre ciastka, czekolady i batony zawierają dodatek  białek roślinnych, orzechów, mleka.
  • BHA i BHT dodawane są  często do produktów takich jak margaryny, oleje i popularne tłuszcze cukiernicze.

Dlatego warto trzymać się prostej zasady – czym prościej, tym lepiej. Zawsze najbardziej bezpieczne są potrawy przygotowane samodzielnie w domu z podstawowych składników. Dzięki temu zyskujemy całkowitą kontrolę nad tym, co jemy i możemy uniknąć alergenów w naszym pożywieniu. Jeśli musimy kupić gotowy produkt lub zjeść na mieście, powinniśmy przede wszystkim dokładnie zapoznać się ze składem takiego dania.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.