Dieta bez pszenicy – jak żyć i czy warto?

Głośno jest o znanych dietach wykluczających pszenicę, coraz częściej możemy się spotkać z negatywnymi opiniami na temat jedzenia chleba, tak właściwie dlaczego ludzie rezygnują z pszenicy?

Zwolennicy diety bez pszenicznej uważają, że pszenica jest cichym zabójcą kryjącym się w białym pieczywie, ciastach oraz dużej części wypieków, makaronie oraz wszystkim co zawiera mąkę pszeniczną. Zwolennicy tej idei uważają, że pszenica jest źródłem chorób i niszczy zdrowie nam wszystkim, między innymi przyczyniając się do astmy, wyprysków, otyłości, chorób stawów, serca, cukrzycy, Hashimoto czy nawet jest przyczyną nowotworów.

Skąd takie wnioski? Przeciwnicy pszenicy uważają, że nawet mała ilość codziennie spożywanych przez nas produktów może zaburzyć równowagę metabolizmu oraz równowagę hormonalną, co skutkuje przykrymi i bardzo poważnymi konsekwencjami dla naszego organizmu.

Powody dla których nie powinno się jeść produktów pszenicznych

Jakie powody podają przeciwnicy? Warto zanim do tego dojdziemy wspomnieć, że współczesna medycyna nie opowiada się za rządną z tych stron, część lekarzy wspiera tą dietę, jednak większość uważa za stek bzdur, a to co my uznamy za prawdę zależy tylko i wyłącznie od nas samych.

Tuczący gluten

Pszenica zawiera w sobie dużo glutenu oraz innych substancji szkodliwych dla na naszego organizmu. Spożywanie produktów zawierających gluten jedynie wzmaga apetyt oraz uzależnia, przez co zamiast jeść ile potrzebujemy ciągle czujemy głód. Wykluczając pszenice z diety można o wiele szybciej schudnąć.

Dieta bez pszeniczna bardzo dobrze wpływa na nasz przewód pokarmowy i sprawia, że wszelkie nieprzyjemne dolegliwości znikają lub są zdecydowanie rzadsze. Pomaga z zlikwidowaniu refluksu, biegunek, zgagi, nudności, gazów oraz wzdęć. Dzieje się to za sprawą wzmacniające się flory bakteryjnej, która lepiej może chronić nasz układ pokarmowy.

Pomoc przy chorobach

Dieta bez pszenicy poprawia kondycje skóry i jest polecana osobom chorującym na dolegliwości skórne takie jak łupież czy łojotok

Polecana jest dla sportowców oraz osobom mającym problemy ze stawami. Przyczynia się nie tylko spadek wagi, ale również dieta bez pszeniczna poprawia stan naszych stawów eliminując między innymi aglutynine, która bardzo często jest winowajcą stanów zapalnych szczególnie biodrowych oraz kolanowych

Ponadto dieta bez pszenicy zwiększa prawdopodobieństwo wyleczenia takich chorób jak: niedoczynność tarczycy, Hashimoto czy też zespół Gravesa-Basedova. Wynika to z faktu, że wiele chorób powiązanych z tarczycą nasila gluten, po wykluczeniu go z diety w ciągu pół roku możemy całkowicie wyeliminować przyczynę choroby i znów cieszyć się pełnią zdrowia.

Dla cukrzyków

Dieta bez pszeniczna zmniejsza również stężenie cukry we krwi. Co więcej, pszenica powoduje uszkodzenie komórek w naszym organizmie, przez co jesteśmy zdecydowanie bardziej podatni na cukrzycę, szybciej przybieramy na wadzę oraz nasze ciało łatwiej się starzeje. Zwolennicy tej teorii wyjaśniają, że pszenica podnosi poziom cukru we krwi szybciej nawet od słodkich batonów takich jak Snikers.

Dieta bez pszenicy poprawia również stan naszego mózgu, pamięci czy nawet nastroju, poprawia koncentracje oraz zdolności twórcze oraz powoduje, że odczuwamy więcej pozytywnych emocji.

Dieta bez pszenicy – jak żyć? Dozwolone produkty

Większość z nas jest tak bardzo przyzwyczajona do produktów zawierających pszenicę, że nie wyobrażamy sobie codziennego żywienia wykluczając wszystko co zawiera mąkę pszenna.

Warto pamiętać, że jest to kwestia przyzwyczajenia i chociaż początki tak jak w każdej diecie mogą wydawać się trudne to zmiana nawyków żywieniowych wyjdzie nam tylko na dobre a po jakimś czasie zobaczymy, że mamy wiele jeszcze produktów do uzupełnienia codziennej diety.

Podstawa diety

Oczywiście podstawą każdej diety oraz głównym źródłem witamin i minerałów każdego dnia są owoce oraz warzywa. Jednak musimy pamiętać, że ziemniaki, kukurydzę oraz owoce jagodowe powinniśmy spożywać w ograniczonych ilościach. Podobnie jest z naturalnymi sokami, nie musimy ich zupełnie eliminować z diety, jednak warto te produkty ograniczyć.

Produkty mleczne oraz jajka możemy spożywać ile tylko zapragniemy, są cennym źródłem białka oraz wapnia, dzięki czemu nasze zęby i kości są silniejsze, ale również poprawia się nasz system immunologiczny oraz odporność.

Owoce może, ryby, mięso oraz drób również możemy spożywać z pełni spokojnie i bez obaw o pogorszenie stanu naszego zdrowia. Warto pamiętać aby dieta była zróżnicowana i nie zabrakło nie niej, żadnego z tych produktów, ponieważ dostarczają one dla organizmu cennych minerałów oraz mikro i makro elementów.

Więcej o diecie bez pszenicy
Kliknij i sprawdź ceny!

Zamiast pszenicy

Kolejną grupą produktów są zboża bezglutenowe, czyli ryż, produkty jaglane oraz gryka – czyli nasze rodzime zboża, które od wielu lat były podstawą kuchni polskiej, po czym przez wygodę zostały zastąpione genetycznie modyfikowaną pszenicą. Nie powinniśmy też zapominać o warzywach strączkowych, czyli bobu, soczewicy, ciecierzycy oraz grochu.

Samą mąkę pszeniczną możemy zastąpić mąką gryczaną, która nie zawiera szkodliwych związków zawartych w pszenicy a ponadto zawiera bogactwo białek roślinnych, ma właściwości antynowotworowe, zawiera wiele przeciwutleniaczy oraz dostarcza dla organizmu cenne witaminy oraz minerały.

Na sam koniec nie musimy oczywiście ograniczać wody, przypraw oraz ziół, możemy również śmiało przygotowywać posiłki z dodatkiem olejów: kokosowego, oliwy z oliwek oraz oleju z awokado. Nie musimy również unikać orzechów, warto jednak pamiętać, że mowa o samych orzechach bez dodatku soli, miodu ani czekolady.

Kto przede wszystkim powinien przejść na dietę bez pszeniczną?

Dieta bez pszeniczna jest dobra dla każdego bez wyjątku, jednak są grupy które w szczególności powinny zrezygnować z glutenu oraz produktów pszenicznych.

Oczywiście w pierwszej grupie są osoby uczulone na gluten oraz chorujące na celiakię. Ponadto dieta bez pszeniczna jest szczególnie polecana dla osób pragnących utrzymać zdrową i zgrabną sylwetkę oraz cierpiących na otyłość. Już kilka razy było wspominane, że unikając pszenicy zdecydowanie łatwiej jest schudnąć i tym samum poprawić stan naszego zdrowia.

W kolejnej grupie są dzieci,  im młodsze dziecko tym większe prawdopodobieństwo, że może je uczulać gluten, ponadto lepiej rozwija się organizm takie dziecka i od małego możemy zakorzenić w nim pozytywne nawyki żywieniowe. Ponadto nie tylko pozytywnie wpływa to na zdrowie naszego dziecka, ale również poprawia pracę mózgu tym samym lepiej wykształca procesy pamięciowe oraz artystyczne, które pozostaną do końca jego życia.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.