Dieta bez cukru, czyli zdrowie na talerzu

Cukier ma wiele negatywnych działań, powoduje mnóstwo chorób. Nadużywany prowadzi do cukrzycy, zaburza funkcjonowanie narządów wewnętrznych, zaburza metabolizm. Niestety, ta substancja uzależnia i niezwykle trudno jest z niej zrezygnować. W jaki sposób wprowadzać dietę bez cukru?

Cukier, czyli trucizna XXI wieku

Kiedyś cukier dostępny był w bardzo małej ilości, używano go głównie do konserwowania przetworów owocowych, obecnie jest to najtańsza substancja słodząca. Przez to można ją znaleźć w wielu produktach. Cukier jest całkowicie zbędny dla organizmu, nie ma działań odżywczych. Współcześnie coraz więcej osób zmaga się z cukrzycą oraz otyłością. Badania wykazują, iż w dużej mierze, odpowiedzialny jest za to cukier. Bywa on spożywany w nadmiernych ilościach, często nawet nieświadomie, ponieważ dodaje się go do mnóstwa produktów spożywczych. Stołowy cukier zaliczany jest do cukrów prostych, a więc przedostaje się on do krwi poprzez jelito cienkie. To jednak wątroba zamienia go na glukozę zasilającą organizm w energię, jeśli okaże się, że dostarczona została zbyt duża dawka cukru, organizm odkłada go w postaci glikogenu. Zbyt duża ilość cukru obciąża więc wątrobę, ale i trzustkę, która musi nadążać z wyrzutami insuliny, w celu obniżenia poziomu cukru we krwi. Nadmiary cukru sprawiają, że rozbudowywana zostaje tkanka tłuszczowa. Cukier jest więc czynnikiem odpowiadającym za większość chorób metabolicznych, również u dzieci. Przy spożywaniu dużych ilości cukru, można czuć ciągłe zmęczenie i senność. Cukier prosty dostarcza energii w szybki sposób, jednak tak samo szybko jej poziom spada. Dlatego najlepsze są cukry złożone, dostają się one do krwiobiegu o wiele wolniej i zapewniają stały poziom energii. Spożywanie cukru wiąże się także z problemami dotyczącymi zębów. Cukier powoduje próchnicę, uszkadza także szkliwo zęba. Przez to uzębienie częściej się psuje, robi się żółte, wymaga plomb.

W czym „czai się” cukier?

Wiele osób uważa, iż nie nadużywa tej substancji, ponieważ zjada mało ciast i nie słodzi herbaty, czy też kawy. Niestety, szkodliwy cukier można znaleźć w wielu produktach spożywczych.  Przede wszystkim można go odnotować w sokach owocowych oraz napojach gazowanych. Soki owocowe wydają się produktem zdrowym, posiadającym wiele składników odżywczych i witamin. Jednak, producenci soków dosładzają je w bardzo dużym stopniu. Według WHO, człowiek nie powinien spożywać więcej cukru, niż 10 % tego, ile  stanowi jego dzienne zapotrzebowanie na energię. Przy zapotrzebowaniu na 2000 kcal, nie należy spożywać więcej niż 200 kcal cukru, przy czym jedna łyżeczka cukru (5 g) to 20 kcal. Natomiast 250 mililitrów soku owocowego może dostarczyć aż 25 gram cukru, co równa się 100 kcal, a więc stanowi połowę maksymalnego spożycia cukru, zalecanego przez WHO. Cukier zawiera się również w keczupie, dodatkach spożywczych, dżemach, słodyczach, sosach, jogurtach. Nietrudno jest więc przekroczyć normy i regularnie nadużywać tej substancji.

Produkty fit – nie takie zdrowe

W sklepach można spotkać się z wieloma produktami oznaczonymi jako „fit”, czyli sprzyjające odchudzaniu. Niestety, często mimo tego, iż zawierają bardzo niską zawartość tłuszczu, to posiadają mnóstwo cukru. Do tego typu produktów należą przede wszystkim jogurty, zwłaszcza te owocowe. Należy uważać również, na tak zwane „zdrowe przekąski”, czyli batoniki pełnoziarniste z owocami. W składzie posiadają one bardzo dużo dobrych substancji, jednak często są nadmiernie dosładzane. Warto także przyjrzeć się składom napojów witaminowych. Ostatnimi czasy wyparły one napoje energetyczne, jednak i w nich, mimo wielu ważnych mikroelementów i witamin, jest mnóstwo cukru. Kolejnym zagrożeniem są płatki śniadaniowe oraz musi. Wydaje się, iż musli jest zdrowe, są w nim orzechy, ziarna, rodzynki i inne dodatki, jednak w większości, musli dostępne na rynku są dosładzane. Warto sprawdzać etykiety, albo wykonać musli samodzielnie. Wystarczą orzechy, rodzynki, płatki owsiane.

Odstawianie cukru

Odstawianie cukru powinno przebiegać stopniowo i trwać od 2 do 4 tygodni. Należy robić to w ten sposób, aby przyzwyczajać kubki smakowe do mniej słodkiego pożywienia i pica. Gdy z dnia na dzień całkowicie zrezygnuje się z cukru, można się szybko zniechęcić, ponieważ organizm, który jest uzależniony, będzie odczuwał silną potrzebę uzupełnienia tej substancji. Warto więc na początek zmniejszyć ilość cukru dodawaną do kawy oraz herbaty o połowę. Następnie zaleca się ograniczenie spożywanych słodyczy. Najlepsza będzie zamiana czekolady mlecznej na gorzką oraz rezygnacja ze słodyczy i wprowadzenie do diety przekąsek w postaci owoców oraz orzechy. Owoce posiadają cukier, lecz to cukier złożony, fruktoza. Warto w późniejszym czasie obserwować etykiety produktów i rezygnować z tych, które zawierają cukier. Kolejnym krokiem może być zamiana cukru na ksylitol, czyli substancję słodzącą pochodzącą z brzozy, która posiada też działanie antybakteryjne. Pomocne w odstawianiu cukru będzie regularne spożywanie posiłków oraz picie dużej ilości wody (przynajmniej 2 litry dziennie). Powinno się jeść mniejsze posiłki co 3-4 godziny, dzięki czemu zapobiegnie się uczuciu głodu i zmniejszy ochotę na podjadanie. Tradycyjne ciasta warto zamienić na te słodzone ksylitolem, można także samodzielnie, w prosty sposób piec ciasta bananowe, które są o wiele zdrowsze.

Dieta bez cukru – plusy

Początkowo, odstawienie cukru może być trudne, jednak gdy organizm przyzwyczai się do jego mniejszej ilości, można odnotować wiele pozytywnych skutków. Przede wszystkim, już po 2 tygodniach, poprawia się smak. Łatwiej wyczuwalne i wyraziste są wszystkie aromaty potraw. Kolejnym plusem jest spadek wagi. Organizm przestaje zmieniać cukier na tłuszcz, a więc nie zwiększa się masa, ponadto, potrzeby energetyczne ciała są zasilane zapasami tkanki tłuszczowej i zrzucenie wagi po odstawieniu cukru jest niemal pewne. Przy czym, im więcej ruchu, nawet jeśli będą to tylko codzienne spacery, tym szybciej będzie spadała waga. Następną zaletą jest obniżenie poziomu cukru we krwi oraz znaczne zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu drugiego. Osoby, które odstawiły cukier, zauważają także poprawę nastroju oraz mniejsze zmęczenie.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.