Dieta antyrakowa – zadbaj o profilaktykę!

W dzisiejszych czasach na choroby nowotworowe zapada coraz większa ilość osób, nie tylko w podeszłym wieku. Ma na to wpływ wiele zewnętrznych, zupełnie nie zależnych od nas czynników. Podłoże genetycznie również ma ogromne znaczenie, jednak na nie również nie posiadamy żadnego wpływu. Czy oznacza to, że jesteśmy w jakiś sposób bezradni i nie jesteśmy w stanie uchronić się przed tą chorobą? Istnieje kilka czynników o które możemy zadbać, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej. Zdrowe jedzenie to jeden z ważniejszych czynników w profilaktyce chorób nowotworowych.  Z roku na rok ludzkość posiada coraz większą wiedzę na temat sposobów odżywiania, które są w stanie zapobiegać nawrotom choroby, a nawet spowodować jej wycofanie się. Jedzenie posiada niewyobrażalnie duży potencjał w zwalczaniu oraz zapobieganiu chorobom nowotworowym. Potencjał antyrakowej diety tkwi szczególnie w warzywach oraz owocach oraz ograniczeniu pewnych składników naszej żywności, takich jak na przykład cukier.

Wystarczy przestrzegać kilku naprawdę prostych zasad, które w pewnych stopniu mogą uchronić nas przed chorobą. Przedstawiamy najważniejsze wytyczne diety antyrakowej, która z powodzeniem może zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej.

Dieta antyrakowa – najważniejsze zasady

Warzywa oraz owoce niezbędne do prawidłowego funkcjonowania

Tutaj idealnie sprawdza się zasada: jedz kolorowo. To właśnie owoce o najbardziej zdecydowanych kolorach oraz najbardziej intensywnym smaku oraz zapachu posiadają najwięcej wartości tak potrzebnych przy stosowaniu diety antyrakowej. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie pięciu porcji warzyw oraz owoców dziennie, doskonale jednak byłoby zwiększyć tę dawkę nawet do ośmiu sztuk kolorowych warzywa czy owoców. Dzięki temu do minimum zmniejszysz spożycie złego tłuszczu, tak groźnego dla naszego zdrowia. Jeśli zdecydujesz się na spożywanie podstawowej ilości warzyw oraz owoców, w ilości pięciu sztuk, pamiętaj, aby były to trzy porcje warzyw oraz dwie porcje owoców.

Co symbolizują kolory owoców?

Pomarańczowy (mango, marchew, dynia, morela)

Pomarańczowe owoce charakteryzuje wysoka zawartość karotenoidów, które są niezwykle silnym antyoksydantem. Chronią one szczególnie przed rakiem jamy ustnej, płuc oraz przełyku, doskonale również sprawdzają się w profilaktyce nowotworów szyjki macicy.

Zielony (brokuł, kapusta, jarmuż)

Posiadają korzystny wpływ na zmniejszanie ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe jamy ustnej, zawierają związki siarki, chronią przed uszkodzeniami DNA.

Czerwony (pomidory, truskawki, maliny, czerwona kapusta)

Czerwone owoce zawierają dużo likopenu, który jest naturalnym antyoksydantem. Szczególnie przydatny dla mężczyzn, pozwala w pewnym stopniu zapobiegać wystąpienia chorób nowotworowych prostaty.

Biały oraz kremowy (soja, czosnek, cebula)

Owoce w tych kolorach wykazują działanie profilaktyczne w przypadkach chorób nowotworowych piersi. Zawarta w cebuli oraz czosnku allicyna posiada niezwykle szerokie działanie antyoksydacyjne, oczyszczające oraz detoksykujące co sprawia, że warzywa te powinny stanowić podstawę naszej antyrakowej diety.

Niebieski (winogrona, jeżyny, czarna porzeczka, suszone śliwki)

Antycyjany oraz fenole – zawierające je owoce mają w sobie niezwykłe właściwości, które sprawiają, że uszkodzone, rakowe komórki samoczynnie ulegają zniszczeniu, można wręcz stwierdzić, że popełniają one samobójstwo. Tworzą również naturalny filtr przeciwsłoneczny, który szczególnie pomocy jest osobom, które w przeszłości przeszły choroby nowotworowe skóry.

Dbaj o jakość

Pamiętaj, że nawet najpiękniej wyglądające owoce, mogą zostać skażone niezwykle groźnymi dla naszego zdrowia pestycydami oraz innymi, chemicznymi substancjami. Staraj się sprawdzać jakość oraz pochodzenie żywności która kupujesz, zaopatruj się w ekologiczne produkty, a jeśli nie masz takiej możliwości zadbaj o nadzwyczaj staranne mycie i czyszczenie wszystkich spożywanych przez ciebie warzyw oraz owoców.

Kurkuma z mielonym pieprzem

Ta mieszanka to prawdziwe zabójstwo dla nowotworowych komórek! Codziennie zmieszaj łyżeczkę kurkumy z odrobiną czarnego pieprzu. Dodawaj te mieszkankę do wszystkich spożywanych przez ciebie potraw, mieszkanka ta zwiększa proces samoistnej destrukcji komórek nowotworowych.

Garść miarą jedzenia

Ważne w diecie antyrakowej jest to aby się nie przejadać. Aby ułatwić sobie sprawdzanie miary wszystkich spożywanych produktów, jako jednostkę miary potraktuj garść dla wszystkich dużych produktów spożywczych, zaś dla drobnych owoców, takich jak na przykład maliny, zastosuj metodę dwóch dłoni złożonych w postać miseczki.

Zło czające się w gotowych produktach spożywczych. Tego unikaj!

Chemiczny koktajl, który możemy znaleźć w gotowych produktach spożywczych to istny pokarm dla nowotworowych komórek. Wybieraj jedynie prawidłowo oznakowane produkty, ich zawartość możesz sprawdzać również mobilnie za pomocą różnych aplikacji. Sprawdzą one skład twoich produktów oraz poinformują cię o zawartości szkodliwych substancji.

Zabójczy cukier

Choroby nowotworowe karmią się cukrem, dlatego tak ważne jest zupełnie wycofanie go ze swojej diety. Pamiętaj, że oprócz cukru w czystej postaci, spożywasz całą jego masę w gotowych już produktach spożywczych. Sklepowe jogurty, mieszanki płatków do mleka czy też drożdżówki to najgorsze możliwe produkty, które możesz włączyć do swojej diety.

Zrezygnuj z soli!

Nadużywanie dużej ilości soli może prowadzić między innymi do nowotworów żołądka. Istnieje jednak wspaniałe rozwiązanie, które sprawi, że sól już nigdy nie będzie potrzebna. Doskonale mogą zastąpić ją aromatyczne zioła, które używane do wielu potraw również mogą wzmocnić ich działanie przeciwnowotworowe. Pamiętaj, żeby dodawać je dopiero pod koniec gotowania, nie stracą wtedy swoich leczniczych właściwości!

Prócz diety antyrakowej, nie zapominaj o koniecznych okresowych badaniach. Pamiętaj, wcześnie wykryta choroba nowotworowa to większa szansa na jej całkowite wyleczenie!

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.