Diega dr Budwig: wskazania, zasady, produkty dozwolone i zakazane

Dieta dr Budwig została opracowana ponad 60 lat temu, jednak w obecnych czasach coraz większa liczba osób zaczyna się nią interesować, ponieważ powstała ona z myślą o leczeniu nie tylko chorób nowotworowych, ale również innych chorób cywilizacyjnych, które zaczynają zbierać coraz większe żniwo. Podstawowym założeniem diety budwig jest dostarczenie organizmowi pokarmów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, antyoksydanty, błonnik oraz węglowodany złożone, jednak podstawowym jej elementem jest zimnotłoczony olej lniany. Co jednak warto wiedzieć o tej diecie, jakie są jej główne zasady oraz które produkty należy wyeliminować z codziennego menu, a które powinny się w niej znaleźć?

Kto może zdecydować się na dietę dr Budwig?

Dieta dr Budwig powstała z myślą o zmniejszeniu ryzyka rozwoju niebezpiecznych nowotworów, jednak sprawdza się ona również bardzo dobrze w przypadku chorób naczyniowych, chorób układu pokarmowego, problemach skórnych, pasożytach, stwardnieniu rozsianym oraz otłuszczeniu wątroby. Z tego też względu dieta dr Budwig polecana jest wszystkim tym osobom, które zmagają się ze wspomnianymi dolegliwościami, a także w celach profilaktycznych, aby zapobiec ich rozwojowi. Warto jednak mieć świadomość tego, iż dieta dr budwig nie może być stosowana przez osoby, które są w trakcie chemioterapii lub radioterapii, ponieważ wykazuje ona bardzo silne właściwości oczyszczające, przez co może doprowadzić do zwiększenia ilości toksyn w organizmie.

Najważniejsze zasady diety dr Budwig

Najważniejszą zasadą diety dr Budwig jest odpowiedni dobór tłuszczów, poprzez rezygnację ze spożywania tych niezdrowych na rzecz nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. Z tego też względu niezwykle ważne jest to, aby zrezygnować ze spożywania olejów rafinowanych, tłustych potraw mięsnych, margaryny oraz masła. Takie tłuszcze odkładając się w organizmie, doprowadzają do rozwoju niebezpiecznych chorób, dlatego też należy zastąpić je łatwo przyswajanymi i trawionymi tłuszczami takimi jak olej lniany, olej z kiełków pszenicy, olej kokosowy oraz oliwa z oliwek.

W początkowym etapie diety najważniejszym źródłem zdrowych tłuszczy powinien być olej lniany, który należy przyjmować w odpowiednich ilościach. W przypadku dosyć poważnych schorzeń należy przyjmować 6-8 łyżek oleju, przy lekkich schorzeniach od 4 do 5 łyżek oleju, natomiast w celach profilaktycznych około 2 łyżki oleju lnianego. Zgodnie z zaleceniami dr Budwig olej lniany powinien być łączony z chudym twarogiem, ponieważ jedynie wtedy działa on tak, jak powinien. Kolejną bardzo ważną zasadą diety jest całkowite wyeliminowanie z menu kilku składników, które przyczyniają się do rozwoju niebezpiecznych schorzeń. Z tego też względu należy zrezygnować z:

 • środków konserwujących i poprawiających smak
 • cukru (zarówno tego oczyszczonego, jak i brązowego)
 • sztucznych słodzików
 • produktów wysokoprzetworzonych (białe pieczywo, jasne makarony, słodycze, słone przekąski, gotowe dania)
 • suplementów diety

Podstawa codziennej diety? Specjalna pasta dr Budwig

Tak często, jak to tylko możliwe należy spożywać specjalną pastę dr Budwig, która powstaje poprzez połączenie ze sobą oleju lnianego oraz chudego twarogu. Taka pasta jest bardzo dobrze metabolizowana przez organizm, ponieważ składa się z cysteiny (zawartej w twarogu) oraz kwasów tłuszczowych omega-3, które w połączeniu bardzo dobrze się wchłaniają do organizmu.

Jak przygotować pastę dr Budwig?

Składniki:

125 g chudego twarogu 6 łyżek oleju lnianego czosnek sól oraz szczypta ulubionych ziół

Przygotowanie:

Olej należy połączyć z serem, miksując na gładką pastę i dodając do niej pozostałe składniki. Taką pastę można spożywać solo, jednak warto nią również smarować kanapki z pełnoziarnistego pieczywa. Pasta może również stanowić dodatek do codziennych potraw takich jak np. sałatki lub makaron (oczywiście tylko pełnoziarnisty).

Restrykcyjna dieta?

Każda dieta jest w zasadzie restrykcyjna, ponieważ polega na ograniczeniu spożycia pewnych produktów spożywczych, a także wprowadzenia do codziennego menu określonych pokarmów. Jeśli chodzi o dietę budwig, to jest ona skuteczna tylko wtedy, gdy bezwzględnie przestrzega się wszystkich zaleceń dietetycznych. Niezwykle ważne jest również pochodzenie produktów, ponieważ nie powinny one zawierać chemicznych dodatków oraz innych tego typu substancji. Najlepiej w tym przypadku sięgać po produkty bio, które są nieco droższe, jednak zawierają większe ilości cennych dla zdrowia składników odżywczych. Regularne stosowanie diety budwig pomaga nie tylko załagodzić nieprzyjemne objawy wielu chorób cywilizacyjnych, ale również działa profilaktycznie, zapobiegając ich rozwojowi. Niezwykle ważne jest jednak to, aby stosować się do absolutnie wszystkich założeń diety dr Budwig, eliminując z codziennego jadłospisu wspomniane powyżej produkty spożywcze, ponieważ są one jedynie źródłem niezdrowych tłuszczy oraz pustych kalorii, które nie wpływają zbyt korzystnie na stan zdrowia.

Jakie produkty spożywcze powinny znaleźć się w codziennym menu?

Jak zostało wspomniane powyżej, z menu należy wyeliminować wysoko przetworzone produkty, cukier oraz inne produkty, które przyczyniają się do rozwoju niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych, jednak eliminując coś z diety, należy do niej również coś wprowadzić. Wśród polecanych produktów można zatem wymienić przede wszystkim:

 • zimnotłoczony olej lniany, olej kokosowy, olej z kiełków pszenicy
 • siemię lniane, które powinno być mielone tuż przed spożyciem
 • sok z kiszonej kapusty
 • 4 porcje owoców oraz 6 porcji świeżych warzyw dziennie
 • pełnoziarniste produkty spożywcze takie jak razowe pieczywo, ciemne kasze i makarony
 • świeże ryby, jednak nie te pochodzące z hodowli, tylko te wyławiane w oceanie, ponieważ są świetnym źródłem kwasów omega-3
 • chude mięso, które najlepiej, aby pochodziło z ekologicznych upraw, ponieważ nie jest naszpikowane czynnikami wzrostu oraz innymi substancjami
 • 2 litry niegazowanej wody dziennie
 • suszone zioła zamiast soli i przypraw zawierających glutaminian sodu
 • ksylitol lub stewia zamiast cukru
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.