Depilacja miejsc intymnych – najlepsze sposoby. Podrażnienia po de-pilacji. Depilacja miejsc intymnych u mężczyzn.

Depilacja miejsc intymnych wiąże się z pewnym ryzykiem. Kosztem pojawiających się podrażnień, krotek i wysypek my, kobiety stajemy się właścicielkami nieskazitelnie gładkiej, wolnej od niechcianego owłosienia skóry. Dlatego depilacja intymna ma zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników. Zależy to od ilości korzyści jakie przynosi zabieg depilacji w zestawieniu z sumą ewentualnych niedogodności, które spotykają nas podczas jego wykonywania. Znaczenie mają również odczucia estetyczne.

Wśród kobiet zmieniają się one na przełomie dekad wraz z nowymi trendami.  Obecnie popularne jest wykonywanie fryzur łonowych a nawet całkowite usuwanie owłosienia z najgłębszych partii miejsc intymnych wzorem gwiazd filmów dla dorosłych. Ponadto pory roku również determinują stan, w jakim chcemy utrzymać owłosienie w miejscach intymnych. Nadejście lata wymaga przywdziania stroju kąpielowego. Żeby  na plaży wyglądać estetycznie decydujemy się na usunięcie owłosienia z okolic bikini. Skuteczne usunięcie owłosienia wymaga dobrej metody. Jakie są zatem najlepsze sposoby depilacji i jak uniknąć podrażnień?

Najlepsze sposoby depilacji miejsc intymnych

Do najbardziej popularnych i najszerzej stosowanych metod usuwania owłosienia łonowego należą:

 • Golenie maszynką do golenia,
 • Wyrywanie włosków gorącym woskiem lub pastą cukrową,
 • Depilacja depilatorem elektrycznym,
 • Depilacja laserowa.

Golenie maszynką do golenia

Zaletą tej metody jest niewątpliwie powszechność i dostępność. Nie jest czasochłonna ani kosztowna. Wymaga użycia jedynie ostrej maszynki do golenia oraz środka zmiękczającego skórę i zwiększającego poślizg, czyli pianki do golenia. Wadą natomiast jest duże ryzyko zacięcia się podczas golenia a także krótki czas efektywności zabiegu. Włoski odrastają bowiem już po kilku dniach a razem z nimi pojawia się nieprzyjemne uczucie szorstkości.

Wyrywanie włosków gorącym woskiem lub pastą cukrową

Depilacja woskiem i pastą cukrową polega na przykładaniu gorących składników na małe obszary i skóry i odrywanie ich ze skóry razem z włoskami po wystudzeniu. Efektywność jest o wiele większa niż w przypadku tradycyjnego golenia. Stanowi to duży plus. Minusem jest ryzyko poparzenia skóry zbyt gorącym woskiem, alergia na składniki preparatu oraz nierzadko konieczność udania się do gabinetu kosmetycznego w celu poprawnego wykonania zabiegu.

Depilacja pastą cukrową przebiega podobnie jak depilacja woskiem, ale warto zaznaczyć, że jest od niej o wiele bardziej bezpieczna. Nie ma w niej bowiem ryzyka poparzenia delikatnych miejsc. Pasta w trakcie depilacji temperatura zbliżona jest do temperatury ciała. Pasta cukrowa nie uczula a jeśli chodzi o podrażnienia to nie występują, jeśli nie liczyć lekko zaczerwienionej skóry.

Depilacja depilatorem elektrycznym

Ten rodzaj depilacji daje podobny efekt do depilacji woskiem czy pasta cukrową. Systematyczna depilacja tym sposobem  powoduje osłabienie włosków i ich odrastanie w wolniejszym tempie. Efekt depilacji utrzymuje się do 3 tygodni. Wiadomym minusem jest ból związany z wyrywaniem włosków, możliwość wrastania włosków w skórę oraz mocne podrażnienie wrażliwej skóry.

Depilacja laserowa

To najbardziej kosztowny rodzaj zabiegu, który najlepiej wykonywać w gabinecie kosmetycznym. Wiązka lasera wnika głęboko w skórę i niszczy cebulki włosów. Kilkakrotne przeprowadzenie tego zabiegu powoduje całkowite usunięcie owłosienia. Jest to jednak depilacja czasochłonna, ale przy tym bezbolesna. Po zabiegu odczuwa się jednak obrzęk lub zaczerwienienie skóry.

Jak golić miejsca intymne?

Ze względu na popularność tej metody warto wiedzieć, jak golić miejsca intymne w poprawny sposób.

 1. Włoski gól ostrą maszynką, która wcześniej zdezynfekowałaś środkiem bakteriobójczym. Możesz używać maszynki jednorazowej lub wielokrotnego użytku, ale wówczas pamiętaj właśnie o jej odpowiednim przechowywaniu.
 2. Włoski gól zgodnie z kierunkiem ich wzrostu, co uchroni cię przed niechcianymi podrażnieniami i zacięciami. Golenie pod włos sprzyja skaleczeniom a tym samym zwiększa ryzyko infekcji skórnych. Ponadto golenie włosków pod włos powoduje ich wrastanie.
 3. Przed goleniem należy nawilżyć golone miejsce środkiem ułatwiającym poślizg. Zmniejszenie tarcia zredukuje możliwość uszkodzenia mechanicznego skóry.
 4. Używaj pianek hipoalergicznych lub mieszanek olejków. Podrażniona skóra nie będzie wówczas reagowała swędzeniem lub pieczeniem.
 5. Po goleniu staraj się delikatnie nawilżyć i natłuścić wygolone miejsca np. oliwka dla dzieci, pudrem z talkiem lub lekkim kremem nawilżającym.
 6. Jeśli borykasz się z wrastaniem włosków, stosuj peelingi drobnoziarniste, które pozwolą uwolnić włoski spod warstwy starego naskórka poprzez stymulowanie jego złuszczania.
 7. Najlepiej wybieraj maszynki z jak największa liczba ostrzy. Za jednym przejściem usuniesz wówczas wszystkie włoski, a kształt maszynki dostosuje się do profilu powierzchni twojej skóry.
 8. Do golenia miejsc intymnych używaj innej maszynki niż do nóg i pach.

Jakich błędów nie popełniać w depilacji intymnej?

Pomimo powszechnie znanych zasad wciąż największym wrogiem naszej skóry jest brak precyzji i brak odpowiedniej ilości czasu poświęconej depilacji.  Żeby nie musieć biegać po domu z cieknącą stróżką krwi w poszukiwaniu plastra należy rygorystycznie trzymać się poniższych zasad:

 • Nie golić się „na sucho” lub z użyciem samej wody, gdyż większe tarcie to większe ryzyko zacięcia.
 • Nie używać tępej maszynki, gdyż tępą maszynkę dociskamy mocniej do skóry, co zwieksza ryzyko zacięcia.
 • Nie golić włosków pod włos, gdyż powoduje to wrastanie włosków.
 • Nie golić włosków wieczorem, gdyż skóra po całym dniu jest zmęczona i nieelastyczna.
 • Nie golić się w pośpiechu, gdyż istnieje ryzyko podrażnienia skóry.
 • Nie zapominać o nawilżeniu, gdyż skóra po goleniu jest uszkodzona i podatna na uszkodzenia mechaniczne, ma naruszoną barierę ochronna, a więc jest narażona na infekcje.

Podrażnienia po depilacji

Uniknięcie podrażnień po depilacji wiąże się z pewnymi zasadami których należy przestrzegać. Zostały one uzasadnione powyżej. Ponadto skórę do zabiegu należy odpowiednio przygotować. Najlepszym sposobem będzie peeling, który złuszczy stary naskórek. Kilkanaście minut w ciepłej wodzie rozluźni naczynia krwionośne, usunie gęsią skórkę i uniesie włoski, dzięki czemu łatwiejsze stanie się ich usunięcie. Po zakończonym zabiegu depilacji należy pamiętać o zastosowaniu balsamu nawilżającego, który będzie hipoalergiczny, czyli nie wywoła reakcji uczuleniowej i nie spowoduje swędzenia ani pieczenia. Użycie emolientu odbuduje barierę lipidową skóry, nawilży ją i nada elastyczności.

i-wilkinson-lady-protector-pianka-do-golenia-150-ml

Pianki do golenia
Kliknij i sprawdź ceny!

Depilacja miejsc intymnych u mężczyzn

Nie tylko kobiety golą miejsca intymne. Coraz częściej Panowie deklarują, że dbają o ten aspekt w codziennej pielęgnacji. Powodem jest chęć utrzymania higieny w jak największym stopniu. Wraz z latami mija bowiem moda na reprezentowanie sobą woniejącej potem sylwetki macho. Mężczyźni decydują się na usunięcie owłosienia również ze względów łóżkowych. Większa higiena odpowiada bowiem większemu komfortowi podczas zbliżeń z kobietami.  Najczęściej używanymi narzędziami w walce z niechcianym owłosieniem w rękach mężczyzn jest jednorazowa maszynka do golenia oraz trymer. Coraz częściej mężczyźni decydują się też na krem do depilacji.  Systematyczność golenia przez mężczyzn jest nieregularna – ponad połowa Panów robi to w niejednakowych odstępach czasu podczas gdy 30% robi to raz na tydzień. Co ciekawe, wśród ankietowanych mężczyzn większość z nich nie wstydzi się tego, w jaki sposób dba o higienę miejsc intymnych, co świadczy o dobrej zmianie w kierunku zachodnich trendów.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.