Czym są białka kolagenowe?

Kolagen to białko – główny budulec tkanki łącznej człowieka. Jest elastyczny, odporny i wytrzymały na rozciąganie, dlatego buduje ścięgna, skórę i narządy. Jest kluczowy dla zatrzymania procesów starzenia, nie tylko tych widocznych na skórze, ale wewnątrz naszego organizmu.

Czym są białka kolagenowe? To przede wszystkim rodzina białek wchodząca w skład organizmów wielokomórkowych, w tym człowieka. Białka kolagenowe występują w większości narządów (sercu czy wątrobie) oraz kościach, chrząstkach, naczyniach krwionośnych, jeszcze od nich mniejszych naczyniach włosowatych i zębach. Buduje nasz organizm i jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. W skład kolagenu wchodzi glicyna, która odpowiada za wzrost i rozwój oraz prolina zapobiegająca procesom starzenia. Oprócz nich znajdziemy tam także lizynę, tyrozynę i metioninę, które chronią nasz organizm przed atakiem zewnętrznym (wirusów) i wewnętrznym (starzenie). To pokazuje jak ważną rolę odgrywają białka kolagenowe w naszym organizmie i jak negatywne skutki niesie za sobą jego niedobór. Przykładem chorób z wadliwym białkiem kolagenowym są

  • wrodzona łamliwość kości,
  • osteoporoza,
  • zwyrodnienia stawów.

f-colway-colvita-kolagen-algi-witamina-e-w-tabletkach-120-sztuk
Białka kolagenowe Colvita
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Kiedy brać kolagen

Białko kolagenowe ma mnóstwo zastosowań. Naturalny kolagen wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe, regenerujące, wzmacniające na skórę, włosy, paznokcie, tkankę kostną, chrzęstną i stawową. Wzmacnia nasz cały system immunologiczny, który staje się odporny na działanie zewnętrznych i wewnętrznych czynników. Przyjmowanie kolagenu zaleca się w przypadku różnych problemów:

  • w obniżeniu odporności: alergiach skórnych, zaburzeniach układu pokarmowego (wrzody) pod wpływem stresu i terapii antybiotykowej, w zmęczeniu,
  • w walce z cellulitem i rozstępami
  • w paradontozie
  • w osteoporozie, reumatyzmie, urazach mechanicznych
  • w zaburzeniach krążenia: chorobach serca i naczyń krwionośnych
  • w przechodzeniu klimakterium narażającym na osteoporozę
  • we wzmożonym wysiłku fizycznym, podczas uprawiania sportów wyczynowych

Poziom kolagenu wraz z wiekiem spada, dlatego czujemy się gorzej i tak też wyglądamy. Rozwiązanie to uzupełnienie poziomu naturalnego kolagenu. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu produktów, w tym popularny Colway Colvita kolagen. Kolagen Colway powstał na bazie wielu aktywnych składników organicznych. To naturalny kolagen pozyskiwany z kolagenu rybiego, alg morskich i witaminy E. Jakie jeszcze inne możliwości mamy w walce o swoje zdrowie i piękny wygląd?

Naturalny kolagen

Kolagen morski, rybi kolagen, kolagen w pożywieniu i w płynie ? wszystkie one mają wspólny czynnik ? organiczne źródło. To prawda, że kolagen zawierają niektóre potrawy: galaretki mięsne i owocowe, auszpik, ryby w galarecie, golonki, podroby? wszystko to jest do naszej dyspozycji, ale dobrze wiemy, że nie wszyscy przepadają za galaretką, inni mają obostrzenia ze względu na cholesterol. Dlatego też wielu z nas, a często coraz młodsze osoby zmagają się z bólami, niesprawnością i osłabieniem. Dlatego nie bójmy się przyjmować kolagenu w tabletkach czy płynie. Zyskają na tym kości, mięśnie, stawy i więzadła. Wspomożemy wydzielanie mazi w torebkach stawowych, zapobiegniemy osteoporozie i RZS, skutecznie obniżymy swój cholesterol i zadziałamy osłonowo na przewód pokarmowy. Kolagen to naturalny środek na osłabienie i wycieńczenie organizmu po przebytych chorobach. Dzięki niemu mamy szansę na szybszy powrót do zdrowia i odczuwanie przyjemności z aktywności fizycznej. Do wyboru mamy wiele kolagenów. Kolagen w tabletkach jest łatwy w przyjmowaniu, wystarczy 1 tabletka dziennie, aby wspomóc funkcjonowanie narządu ruchu. Przykładami takich preparatów są Flexinovo, który polecany jest szczególnie seniorom odczuwającym bóle i problemy z poruszaniem się a także Olimp Arthroblock zalecany sportowcom. Podobne preparaty możemy także spożywać w formie napoju kupując saszetki, np. Reviflexin. Kolagen w płynie aplikowany na twarz to opcja dla tych kobiet i mężczyzn, którzy w naturalny sposób chcą pozbyć się zmarszczek i przywrócić skórze utraconą jędrność. Popularny kolagen Silver jest przeznaczony nawet do stosowania na całą powierzchnię ciała, także tam, gdzie mamy problem z nagromadzoną tkanką tłuszczową. Ważne, aby naturalny kolagen stosować w połączeniu z witaminą C pochodzenia roślinnego. Aby powstało nowe włókno kolagenowe musisz wspomóc się kwasem askorbinowym pochodzącym z natury. Syntetyczna witamina C charakteryzuje się bowiem zbyt małą wchłanialnością, by zadziałać aktywnie w połączeniu z białkiem kolagenowym. Wybór jest ogromny, dlatego przed podjęciem decyzji należy dobrze przyjrzeć się swoim potrzebom i preferencjom.

Działanie kolagenu

Aparat ruchu człowieka składa się z kości, stawów, mięśni i więzadeł. Przyjmowanie kolagenu wykazuje pozytywne działanie na nie wszystkie. Białka kolagenowe wzmacniają kościec, pomagają nawilżyć torebki stawowe, wzmacniają mięśnie i więzadła. Pomagają zachować prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu i chronią przed kontuzjami zarówno osoby starsze jak i te młode, aktywne na co dzień i te o ograniczonych możliwościach ruchu. Także jeżeli doznaliśmy kontuzji możemy wspomóc się tym białkiem, które pomoże odbudować wiązania kolagenowe w miejscu przerwania. Poziom kolagenu zaczyna stopniowo zmniejszać się po kolejnych ciążach i drastycznie maleje w okresie menopauzy. Wtedy kobietom grozi osteoporoza, którą zwalcza się przepisując witaminę D. Warto pomyśleć także o białku kolagenowym, które będzie wspierało działanie układu ruchu i przeciwdziałało odczuwanym bólom. Kolagen zapewnia odpowiednie nawodnienie i odżywienie chrząstki stawowej. Zapobiega mikrourazom i zmianom zwyrodnieniowym. Odbudowuje i odmładza cały aparat ruchu, przyczyniając się do jego prawidłowego funkcjonowania.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.