Czy sukraloza jest zdrowym zamiennikiem cukru?

Chcąc cieszyć się znakomitym zdrowiem często stawiamy na skuteczne zamienniki znanych nam na co dzień produktów. Fani zdrowego stylu życia walczą z używaniem klasycznych olejów roślinnych skutecznie zastępując je chociażby olejem kokosowym, który jest nie tylko znacznie mniej tuczący ale przede wszystkim – posiada wiele walorów pro-zdrowotnych, które znakomicie wpływają na nasze zdrowie. Wrogiem zdrowych zębów oraz wagi jest jednak przede wszystkim cukier, który ówcześnie dostępny jest w większości przekąsek. Jego używanie stało się już tradycją i codziennością, a najmłodsze z pociech nie wyobrażają sobie życia bez słodkich przekąsek, czy różnego rodzaju dań o wyjątkowo słodkim smaku.

Nie każdy z nas wie jednak, że systematyczne stosowanie cukru, czy spożywanie przekąsek na jego bazie jest szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia. Przyczynia się bowiem do rozwoju wielu chorób przewlekłych – szczególnie cukrzycy typu II oraz choroby naszego społeczeństwa, czyli otyłości. Oba z tych schorzeń są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia, gdyż prowadzić mogą do nadciśnienia tętniczego, zmian miażdżycowych, a nawet – spowodować zawał mięśnia sercowego.

Jednym ze zdrowszych zamienników niezdrowego, białego cukru jest sukraloza. Ta zdrowa odmiana cukru coraz częściej stosowana jest szczególnie przez zagorzałych fanów zdrowego żywienia – znacznie wpływa na szybsze metabolizowanie pokarmów oraz jest świetną alternatywą dla osób cierpiących na cukrzycę. Pomaga bowiem na utrzymanie mniejszej ilości cukru we krwi. Jednakże, czym tak naprawdę jest sukraloza i czy wpływa na nasz organizm tylko i wyłącznie pozytywnie?

Czym jest sukraloza?

Sukraloza jest innowacyjną formą substancji słodzącej, a mówiąc potocznie – słodzika. Uzyskiwana jest z sacharozą – różni ją jedynie to, że w jej składzie pojawiają się dodatkowe atomy chloru. Tą zdrową alternatywę cukru uzyskano pod koniec XX wieku, a jej smak jest znacznie „słodszy” niżeli ten, który daje nam klasyczny biały cukier. Sukraloza jest zatem znacznie słodszą formą słodzika, która sprawdza się znakomicie nie tylko jako dodatek do wielu potraw ale również – jako zdrowy zamiennik cukru pozwalający na słodzenie wielu napojów. Jego podaż poleca się szczególnie najmłodszym z nas – jest znacznie mniej kaloryczny, a przy tym pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.

Faktem jest jednak, że sukraloza nie jest do końca zdrowa. Podaże wielkich ilości tego związku są bowiem silnie rakotwórcze. Dzieje się tak, dlatego że sukraloza nie do końca metabolizuje się w naszym organizmie – dzieje się to jedynie w kilku procentach. Substancja sama w sobie nie jest tak naprawdę niebezpieczna – groźne mogą być jednak niebezpieczne związki, które powstają wskutek jej rozkładu. Są to bowiem substancje silnie rakotwórcze, które mogą prowokować organizm do powstania niebezpiecznych nowotworów obejmujących tkanki i narządy w naszym organizmie. Wskutek silnej rakotwórczości Unia Europejska wprowadziła surowy zakaz mówiący o tym, że sukraloza i jej użycie powinno być minimalizowane.

Czy sukraloza ma właściwości pozytywne?

Mówiąc o właściwościach tego znakomitego zamiennika cukru warto wspomnieć przede wszystkim o tym, że najważniejszą z jego właściwości jest wysoki poziom odczuwanej „słodkości” – sukraloza jest bowiem aż około 600 razy słodsza niż klasyczny, biały cukier który dodajemy na co dzień do większości potraw i słodkich wypieków.

Skutki uboczne regularnej podaży sukralozy

Jedne z najnowszych badań wskazują na to, że sukraloza jest związkiem wysoce niebezpiecznym. Mimo swoich właściwości, wśród których wyróżnić możemy między innymi wspomnianą już słodkość produktu, ta alternatywa klasycznego cukru jest również niebezpieczna dla naszego zdrowia. Sukraloza zmniejsza między innymi wchłanianie leków – jest to szczególnie niebezpieczne dla osób, które na co dzień przyjmują silne leki. Warto wspomnieć również o tym, że regularna i zbyt duża podaż słodzika jakim jest sukraloza przyczynia się do ograniczenia wytwarzania bakterii jelitowych, których braki powodować mogą znaczne przybranie na wadze. Jest to o tyle niebezpieczne, że prowadzić może to otyłości i zmian cukrzycowych, które są chorobami przewlekłymi i wywoływać mogą szereg innych chorób.

Mówiąc o skutkach ubocznych stosowania sukralozy warto wspomnieć również o tym, że składnik ten wywoływać może toksyczne związki, które uwalniają niebezpieczne substancje pod wpływem wysokich temperatur. Dlatego też często sukraloza utożsamiana jest z wieloma niebezpiecznymi pochodnymi, które w swoich konsekwencjach mogą prowadzić do nowotworów wielu narządów i tkanek.

Co więc zamiast sukralozy?

Wiadomym jest, że każdy z nas ma ochotę raz na jakiś czas osłodzić swoje życie. Sukraloza nie jest jednak najlepszym sposobem na osłodzenie codziennych dań i posiłków. Czym więc zastąpić cukier biały? W tej roli znakomicie sprawdzi się miód naturalny czy stewia – które pozwolą na osłodzenie naszych ulubionych potraw i napojów. Warto pamiętać również o tym, że miód naturalny nie jest aż tak bardzo kaloryczny i powinien być stosowany szczególnie jako słodzik przy przygotowywaniu dań i słodkich przekąsek dla naszej pociechy. Stewia nie jest bowiem doskonałym rozwiązaniem szczególnie jeśli chodzi o najmłodszych z nas i nigdy jej źródłem nie są produkty naturalne.

Podsumowanie

Sukraloza jest jedną z bardziej znanych alternatyw słodzików, które służyć mają jako zdrowszy i nieco bardziej innowacyjny zamiennik klasycznego, białego cukru. Faktem jest jednak, że poza znacznie większą słodkością (prawie 600 krotnie!) większość argumentów przemawia za tym, że nie jest to produkt, który powinien znaleźć się w każdej kuchni i być w niej regularnie stosowany w większych ilościach. Sukraloza wywoływać może bowiem niebezpieczne nowotwory czy prowadzić do utrudnionego wchłaniania niektórych leków. Warto pamiętać o tym, że istnieją znacznie zdrowsze alternatywy tego słodzika – stewia czy miód naturalny są nie tylko smaczne ale przede wszystkim pozwolą na zdrowe i efektywne osłodzenie naszego życia!

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.