Czy czystek wpływa na odchudzanie?

Zioła od wielu lat z powodzeniem wykorzystuje się w leczeniu przeróżnych dolegliwości zdrowotnych. Okazuje się, że rośliny posiadają wielką siłę uzdrawiającą, którą doceniali już nasi przodkowie. Czystek staje się coraz bardziej popularnym ziołem ze względu na wiele swoich właściwości leczniczych. Napary na bazie tegoż ziela są wręcz nieocenione w przypadkach wszelakich infekcji. Czystek sprawdza się również jako uzupełnienie terapii podczas walki z alergiami, chorobami nowotworowymi, a także boreliozą. Wielu badaczy zdecydowanie potwierdza, że herbata przygotowana z czystka pomaga w oczyszczaniu organizmu ze zgromadzonych toksyn. Jakie działanie wykazuje ta niepozorna roślina? Czy czystek wpływa na odchudzanie? Wiele osób jednoznacznie potwierdza, że herbata z czystka wskazana jest podczas odchudzania, bowiem pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Po okresie wielkiej popularności yerba mate, herbaty czerwonej, czy herbaty zielonej obecnie bardzo dużo mówi się o czystku i jego właściwościach odchudzających.

Czystek ostatnimi czasy stał się bardzo popularnym ziołem, któremu niezwykle często przypisuje się zdrowotne właściwości praktycznie w każdej przypadłości. Najbardziej wychwala się go ze względu na jego właściwości odchudzające, jak również odmładzające.

Choć w opisywanych właściwościach czystka znajdziemy praktycznie nieskończony szereg jego zalet, nie warto podchodzić do tego bezkrytycznie. Najważniejsze są w tym wypadku badania naukowe, które powinny stanowić dla nas istotne źródło wiedzy. Jak zaznaczają dietetycy – za korzystne właściwości tego zioła odpowiadają głównie polifenole, w tym zwłaszcza flawonoidy i terpentyny. Dzięki nim czystek ma działanie antynowotworowe, antyoksydacyjne i antybakteryjne.

Z przeprowadzonych badań wynika jednoznacznie, że czystek wykazuje również działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Miejmy jednak na uwadze, że większość tych badań zostało przeprowadzonych na zwierzętach, dlatego też ciężko potwierdzić teorie o zdrowotnych właściwościach czystka względem człowieka.

Najbardziej docenianą właściwością czystka jest zwalczanie przez niego wolnych rodników, które odpowiadają za degradację naszych komórek, tym samym zapobiega procesowi starzenia się komórek.
Choć czystek często określany jest jako zioło odchudzające tak naprawdę ceni się go za wymienione i opisane wcześniej, inne jego właściwości. Może on w pewnym stopniu wspierać proces odchudzania, niemniej jednak nie ma co liczyć na to, że samo jego regularne picie pomoże nam w cudowny sposób w zgubieniu zbędnych kilogramów.

Jak zaznaczają naukowcy czystek może być jednak dość pomocny w poprawie funkcjonowania układu pokarmowego. W wynikach wielu badań udokumentowano korzystne oddziaływanie czystka na nasz przewód pokarmowy, poprzez antagonistyczne oddziaływanie na bakterię Helicobacter pylori, wydzielanie kwasów żołądkowych, poprawę mikrokrążenia żołądka i działanie rozkurczowe na jelita, co może być bardzo pomocne w zmniejszaniu dolegliwości, które związane są z zespołem jelita drażliwego.

Czy czystek wpływa na odchudzanie ?

Czystek posiada właściwości odchudzające, dlatego też poleca się go do picia osobom będącym na diecie. Dzięki temu, że oczyszcza nasz organizm z metali ciężkich, możliwe jest znacznie szybsze i skuteczniejsze uzyskanie efektów stosowanej diety, jak również ćwiczeń fizycznych.

Trzeba mieć na uwadze, że wszelkie toksyny otaczają nas praktycznie wszędzie, ponieważ są obecne w powietrzu, jedzeniu i w wodzie. Dlatego też jest bardzo istotne, aby wspomagać organizm od wewnątrz, czyli często go oczyszczać. Okazuje się więc, że czystek posiada właściwości odchudzające, ale trzeba wspomagać jego działanie właściwą dietą, jak również aktywnością fizyczną.

Stosowanie i efekty picia

Czystek najczęściej stosuje się w formie naparu, do przygotowania którego wystarczy jedna czubata łyżeczka zioła na jedną szklankę wrzątku. Wystarczy zalać susz czystka wrzątkiem, przykryć i odstawić na około 10 minut. Częste i przede wszystkim regularne picie takiej herbaty jest idealnym sposobem na właściwe nawodnienie organizmu, co przeciwdziała uczuciu przemęczenia. Napar pozwoli na usunięcie metali ciężkich i zanieczyszczeń, wspomoże nasz układ odpornościowy, jak również poprawi stan zębów i jamy ustnej.

Wskazania

Wskazaniem do stosowania naparu z czystka są dolegliwości ze strony układu pokarmowego, czy też konieczność zrzucenia zbędnych kilogramów. Choć czystek sam nas nie odchudzi, może jednak w połączeniu z właściwą dietą i ćwiczeniami fizycznymi wspomóc ten proces.

Przeciwwskazania

Okazuje się, że praktycznie nie istnieją żadne przeciwskazania do stosowania naparu z czystka, gdyż zioła tego nie da się przedawkować. Nie odnotowano też żadnych skutków ubocznych. Jedynym minusem może być fakt, że w każdym opakowaniu suszonego czystka można znaleźć bezwartościowe i pozbawione właściwości zdrowotnych gałązki. By temu zapobiec, wystarczy że będziemy kupować tylko produkty z czystkiem ciętym. Są to produkty w pełni naturalne, które może stosować praktycznie każdy.

Jaki czystek kupić i jak często go pić ?

Czystek jest jednym z niewielu ziół, których nie można w żaden sposób przedawkować, dlatego też bez przeszkód można go pić przez długi okres czasu. Istotna jest jednakże regularność. Nie mamy się co łudzić, że poczujemy jego cudowne właściwości po wypiciu jednej filiżanki naparu, ale jedynie przy regularnym spożywaniu 2-3 razy dziennie.

Bardzo istotną kwestią jest zakupienie czystka dobrej jakości. Jak informują dietetycy, kupując ziele czystka należy unikać ekspresowych torebek, a wybierać takie, w których można zobaczyć listki i kwiatki, a nie łodygi, gdyż w badaniach udowodniono, że to właśnie listki i kwiaty mają właściwości odchudzające.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.