Ćwiczenia na cellulit – w domu oraz na siłowni

Cellulit, można śmiała powiedzieć, jest problem ogólnym i globalnym. Według najnowszych statystyk mierzy się z nim blisko 80 procent kobiet. Jego występowanie, kiedyś ograniczone do pań po czterdziestce, dziś nie jest już zależne od wieku. Na cellulit cierpią wszyscy, bez względu na wiek – również nastolatki. Przyczyn takiej epidemii pomarańczowej skórki jest wiele. Jedną z nich, wydaję się, że najważniejszą jest brak aktywności fizycznej.

Ćwiczenia na cellulit – leczenie i profilaktyka

Ćwiczenia fizyczne stanowią najbardziej sprawdzoną i najskuteczniejszą formę profilaktyki i walki z cellulitem. Od lat, eksperci podkreślają, że bez włączenia odpowiedniej aktywności, żadne inne metody antycellulitowe nie będą skuteczne. Niestety, fakt ten przez wiele pań jest pomijany, a tym samym problem pomarańczowej skórki pozostaje u nich nierozwiązany.

Aby móc mówić o antycellulitowym działaniu ćwiczeń, musimy pokrótce omówić, jak powstaje nieestetyczna pomarańczowa skórka? Co oczywiste, proces ten jest mocno skomplikowany i nie do końca poznany, ale w skrócie można zamknąć go w dwóch zdaniach. Na podłożu zaburzeń mikrokrażenia oraz odpływu chłonki ze skóry i tkanki podskórnej, dochodzi w niej do niekontrolowanego rozrostu komórek tłuszczowych. To właśnie one, tworząc nieregularne złogi oraz dołeczki odpowiadają za proces określany mianem cellulitu.

Wykonując ćwiczenie fizyczne lub po prostu podejmując jakąkolwiek aktywność fizyczną, aktywujemy swoje mięśnie oraz układ krążenie. Skutkuje to znaczną poprawą przepływu krwi w skórze oraz tkance podskórnej, a tym samym przerywa proces tworzenia się cellulitu na jednym z pierwszym jego etapów. Co więcej, z tych samych powodów co wcześniej aktywność fizyczna pomaga także usunąć już powstałą pomarańczową skórkę. Nie bez pominięcia są liczne, inne, prozdrowotne pozytywy wprowadzenia do swojego życia ćwiczeń.

Ćwiczenia na cellulit – w domu, czy na siłowni?

Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Wybór zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji pań. Żadna bowiem z tych form nie posiada jakiejś istotnej przewagi.

Ćwiczenia na cellulit w domu.

  • Plusy – Brak ograniczeń czasowych i brak konieczności dojazdu na siłownię. Nie bez znaczenia jest również brak dodatkowych kosztów.
  • Minusy – Częstszy niż na siłowni problem ze znalezienie motywacji. Często ponadto brak sprzętu, niezbędnego do wykonywania pewnych ćwiczeń fizycznych.

Ćwiczenia na cellulit na siłowni

  • Plusy – Duży wybór sprzętu i często łatwiejsze zmotywowanie się do ćwiczeń.
  • Minusy – Dodatkowe koszty, konieczność pokonania wstydu przed innymi osobami i konieczność dojazdu do siłowni.

Ćwiczenia na cellulit w ciąży

Według statystyk, aż u co 5 kobiety w ciąży pojawiają się pierwsze objawy cellulitu. U podłoża tego procesu leży wiele przyczyn, ale najważniejsze wydają się zmiany hormonalne i szybki przyrost masy ciała. Kobiety chcącego temu zapobiec i wybierające ku temu ćwiczenia fizyczne muszą pamiętać jednak o kilku zasadach wynikających z ich odmiennego stanu.

  • Przed planowanym rozpoczęciem ćwiczeń warto skonsultować je ze swoim lekarzem.
  • Ćwiczenia muszą być dostosowane do fazy ciąży – wraz z jej rozwojem powinny być coraz delikatniejsze i lżejsze.
  • Jakiekolwiek niepokojące objawy podczas ćwiczeń powinny skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza.

Nie ulega wątpliwości, że aktywność fizyczna podczas ciąży jest czymś korzystnym i pozytywnym. Z jednej strony może zapobiec wystąpieniu cellulitu, a w przypadku jego obecności, znacznie ułatwić walki z nim. Z drugiej zaś, ogólnie bardzo korzystnie wpływa na stan zdrowia ciężarnej. Warunkiem jednak bezpieczeństwa jest zachowanie zdrowego rozsądku i stały kontakt z lekarzem prowadzącym.

Ćwiczenia na cellulit – przegląd ćwiczeń

Ćwiczenia na cellulit przede wszystkim powinny poprawiać mikrokrążenie. Role te jest w stanie spełnić praktycznie każda ich forma. Co oczywiste, są jednak ćwiczenia bardziej i mniej skuteczne.

Ćwiczenia na cellulit na pośladkach – tradycyjne przysiady

Tradycyjne przysiady, pomimo upływu czasu, nadal są jednym z najskuteczniejszych ćwiczeń usuwających cellulit z okolicy pośladków. Jednym z najważniejszych warunków ich skuteczności, jest jednak poprawna technika wykonania.

Prawidłowo wykonany przysiad rozpoczyna się od odpowiedniej pozycji startowej. Należy stanąć w lekkim rozkroku (nogi na szerokość barków), ze stopami zrotowanymi na zewnątrz oraz prostymi, napiętymi plecami i brzuchem. Następnie, rozpoczynając ruch w dół, należy uważnie kontrolować ruch kolan. Nie powinny one, wychodzić poza linie palców ani rotować na zewnątrz. Ruch zatrzymujemy w momencie osiągnięcia najniższego możliwego punktu, przy zachowanych prostych plecach. Ćwiczenie kończy się powrotem do pozycji startowej.

Przysiady najlepiej wykonywać w seriach, 3 razy w tygodniu, stopniowo zwiększając ilość powtórzeń. W celu utrudnienia sobie zadania dodatkowo można ćwiczenie wykonywać z obciążeniem, pamiętając jednak o technice wykonania.

Ćwiczenia na cellulit na brzuchu – hula-hoop

Ostatnimi laty, hula-hoop znów zyskuje popularność. Przyrząd ten bowiem, jest jednym z najskuteczniejszych przyrządów do walki z nieestetyczną pomarańczową skórką na brzuchu. Z jednej strony poprawia mikrokrążenie w tym rejonie, a z drugiej bardzo efektywnie masuje tkanki, rozbijając cellulit – efektem jest doskonały wręcz efekt kosmetyczny i mocne mięśnie brzucha.

Ćwiczenia z hula-hoopem można wykonywać codziennie, a ciekawym rozwiązaniem jest połączenie ich z muzyką. Oprócz oczywistych prozdrowotnych i prostetycznych skutków, taka forma aktywności przyniesie nam również dobry nastrój i samopoczucie.

Cellulit na udach – rower

Rower jest jedną z uniwersalnych form aktywności fizycznej. Nie posiada praktycznie żadnych ograniczeń i może być wykorzystywany do ćwiczeń przez wszystkich. Już 30 minut dziennie wystarczy, aby poczuć się lepiej, a na udach zauważyć zmniejszający się z każdym kolejnym treningiem cellulit. W zimie, gdy nie możliwości jazdy na zewnątrz, świetnie zastąpi go rowerek domowy.

Ćwiczenia na cellulit – podsumowanie

Ćwiczenia fizyczne, a mówiąc szerzej każda forma aktywności, ma zbawienne, pozytywne działanie na nasz stan zdrowia. Nie inaczej jest w przypadku cellulitu, któremu w ten sposób możemy w znacznym stopniu zapobiegać i tym sposobem go leczyć. Jeszcze raz podkreślając, w opinii ekspertów, w walce z pomarańczową skórą, ćwiczenia fizyczne są najskuteczniejszą bronią.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.