CLA – spalacz tkanki tłuszczowej. Właściwości i działanie suplementu.

CLA to popularne ostatnio słowo kojarzone z dietami odchudzającymi. Rzuca się w oczy na półkach ze zdrową żywnością, suplementami w aptece czy na forach sportowych. Jego pojawienie się na rynku zostało spowodowane nieustannymi badaniami naukowców nad problemem walki z otyłością. CLA jest więc kolejną substancją, od której oczekuje się wspomagania z cywilizacyjnym problemem nadwagi. Czym zatem jest CLA i jakie ma właściwości?

Co to jest CLA czyli kwas linolowy

CLA nazywany jest powszechnie spalaczem tłuszczu. To, o ironio, kwas zaliczany do kwasów tłuszczowych. Jego nazwa to kwas linolowy, lub inaczej: rumenowy. Wstępnie zbadano jego właściwości odchudzające. Mówi się, że CLA wspomaga spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Wciąż przeprowadzane są badania nad jego wpływem na inne ustroje, działaniem w chorobach czy efektami ubocznymi spalania tłuszczu, czyli wpływem na kondycję i stan mięśni.

CLA skutkuje spadkiem masy tłuszczowej przy zachowaniu odpowiedniej diety oraz podejmowaniu aktywności fizycznej. Dopiero wówczas redukuje tkankę tłuszczową. Suplementowanie się CLA bez innych aktywności mających na celu zmianę sylwetki nie jest jednak zalecane,  gdyż nie przynosi widocznych rezultatów. Nie zostały jeszcze zbadane wszystkie skutki uboczne przyjmowania CLA, jednak przedawkowanie kwasu może powodować wzrost stężenia białka CRP. Ponadto CLA obniża poziom cholesterolu we krwi, co wydawać by się mogło dobrym efektem jego stosowania, jednak warto nadmienić, że CLA obniża zarówno zły jak i dobry cholesterol.

CLA a odchudzanie

Jeśli chodzi o stuprocentowo potwierdzone działanie CLA to przeprowadzono różne rodzaje badań długo- oraz krótkoterminowych, w wyniku których już w 2004 roku stwierdzono, że CLA wspomaga odchudzanie.  Proces odchudzania, jak wiadomo, polega na zmniejszaniu odkładania tkanki tłuszczowej i redukcji istniejącej tkanki. Proces ten nazywa się lipolizą, kolokwialnie mówiąc- rozpadem tłuszczu.  W wyniku wspomnianych badań zauważono, że u osób z BMI powyżej 25 spadł wskaźnik masy tłuszczowej  po określonym okresie suplementacji CLA. CLA bowiem hamuje aktywność lipazy lipoproteinowej, czyli enzymu rozkładającego tłuszcze. Ponadto oddziałuje hamująco również na enzym desaturazy stearylo-CoA, którego zadaniem odpowiada za kształtowanie kwasów tłuszczowych w związki odkładane.  Najbardziej przekonującym dowodem na działanie CLA jako spalacza tłuszczu jest to, że Norwescy badacze suplementowali osoby z nadwagą bez zalecenia zmiany diety, a w wyniku eksperymentu zaobserwowano spadek masy tłuszczowej przy zachowaniu masy mięśniowej. Pacjenci przyjmujący CLA w stosunku do grupo kontrolnej przyjmującej placebo stracili o ok 3kg więcej tłuszczu.

Źródła CLA

Najwięcej CLA  znajdziemy o dziwo w produktach białkowych. Należy zwiększyć przyjmowanie tego kwasu, ponieważ, jak obserwują dietetycy ludzie coraz częściej rezygnują z produktów wysokotłuszczowych na rzecz odtłuszczonych i dietetycznych pokarmów. Nie jest to korzystne. Zalecane spożycie CLA na dobe to 3,4 grama, a obecnie odnotowano spadek spożycia tej substancji przez ludzi aż o 80% w ciągu ostatnich 20 lat.

Aby uzupełnić niedobór CLA w diecie, należy szukać go w:

  • Mięsie czerwonym: wołowinie, wieprzowinie, koninie, baraninie i jagnięcinie,
  • Pełnotłustym nabiale: maśle, twarogu, mleku pełnotłustym, jogurtach,
  • Jajkach,
  • Niektórych grzybach,
  • Suplementach diety dostępnych w aptece w postaci skoncentrowanej.

Suplementacja CLA

W jaki sposób przeprowadzić suplementację CLA? Niestety, nie jest to dodatek do diety, który wystarczy czasem połknąć, aby uzupełnić jego niedobór.  CLA działa bowiem tylko wtedy, gdy jest przyjmowany regularnie, po konsultacji z lekarzem czy dietetykiem oraz jego działanie widoczne jest dopiero przy wykonywanej aktywności fizycznej.  Podejmowany wysiłek powinien być całkiem duży, gdyż wtedy redukcja tkanki tłuszczowej jest najbardziej wzmożona. Popularne sa preparaty Bio CLA z zielona herbatą, które uważane są za bezpieczne dla organizmu, o ile stosowane sa w sposób podawany na etykiecie przez producenta.  Suplementacja CLA wzmaga procesy przemiany materii, nasila termolizę tłuszczu i blokuje przed jego wchłanianiem.  Bio CLA należy zatem do produktów, które pomagają w  dążeniu do uzyskania zgrabnego ciała.

Suplementy z CLA
Kliknij i sprawdź ceny!

Działanie i właściwości CLA

CLA można przyporządkować wielorakie działanie:

  • CLA działa przeciwnowotworowo

W drugiej połowie XX wieku odkryto, że mielona grillowana wołowina zawiera mutageny bakterii oraz substancje, które inhibitują, czyli spowalniają ich tworzenie czyli mutagenezę.  Powiązano wówczas działanie inhibitujące wołowiny z antykancerogennością.  W celu potwierdzenia tezy przeprowadzono liczne badania na zwierzętach. W wyniku badań stwierdzono, że CLA hamuje proliferacje komórek nowotworowych skóry, pierci, jelita grubego, żołądka oraz prostaty. Hamowanie odbywa się nie tylko w  fazie rozwoju ale już w fazie inicjacji nowotworu. CLA rozregulowuje również proces zaprogramowanej śmierci komórek, przyspieszając ich apoptozę. CLA hamuje też powstawanie nowych naczyń włosowatych.

  • CLA wspiera układ odpornościowy

Osoby posiłkujące się suplementami zawierającymi CLA po pewnym czasie suplementacji zauważyły w  wynikach badań zwiększony poziom białych krwinek. Zwiększoną ilość białych krwinek można interpretować jako większe powodzenie w walce z infekcjami, jednak wyniki poznane w 2006 roku nie dorobiły się jeszcze jednoznacznego  znaczenia klinicznego.

  • CLA przeciwdziała miażdżycy

Również  w wyniku działań na zwierzętach odkryto, że kwas linolowy hamuje zmiany miażdżycowe, do których doszło w układzie krwionośnym. Ze względu na stosunkowo krótki czas przeprowadzania badań nad nowo poznaną substancją , nie ma dowodów potwierdzających, że CLA działa przeciwmiażdżycowo również u ludzi.

  • CLA wpływa na zwiększenie masy kostnej

To działanie zostało potwierdzone przez dwa niezależne zespoły badawcze, które udowodniły, że przyjmowanie suplementów CLA wzmaga przyswajanie wapnia przez kości, co powoduje bardziej intensywną mineralizację kości, co jest istotne w planowaniu leczenia osób z osteoporozą.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.