Chrapanie – przyczyny, zagrożenia i sposoby leczenia

Szacuje się, że problem chrapania dotyczy aż 25-45% dorosłych Polaków, w tym częściej mężczyzn niż kobiet. Ta uciążliwa dolegliwość, choć z pozoru niegroźna, może znacząco wpływać na jakość życia, a nawet przerodzić się w niezwykle niebezpieczny bezdech senny. Jeśli ty lub twoi bliscy zaliczacie się do tej licznej grupy, sprawdź, jak skutecznie przestać chrapać i zacząć lepiej sypiać.

Dlaczego chrapiemy?

W większości przypadków do chrapania dochodzi na skutek obniżenia napięcia mięśniowego w obrębie gardła podczas snu. Na skutek utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe postają wibracje, określane właśnie jako chrapanie. Czasami dzieje się te samoistnie, może się jednak zdarzyć, że przyczyną obniżonego napięcia mięśni mogą być pewne czynniki zewnętrzne.

Oprócz tego do głównych przyczyn chrapania zaliczamy:

  • przerost migdałków gardłowych (główna przyczyna chrapania u dzieci)
  • problemy z drożnością nosa (alergia, nieżyt nosa spowodowany katarem, skrzywienie przegrody nosowej)
  • palenie papierosów
  • spożywanie alkoholu przed snem (wpływa to na osłabienie napięcia mięśniowego)
  • wady anatomiczne w obrębie jamy gardłowej
  • nadwaga (tłuszcz zgromadzony w obrębie szyi)
  • problemy hormonalne (u kobiet przed 50. rokiem życia).

Mogłoby się wydawać, że samo w sobie chrapanie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia – zazwyczaj jest jedynie irytujące dla innych domowników lub do pewnego stopnia obniża jakość snu. W rzeczywistości jednak chrapanie, a konkretniej osłabienie napięcia mięśniowego w obrębie dróg oddechowych, może prowadzić do bezdechu sennego. Ten zaś stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia, powodując ciągłe zmęczenie, bóle głowy i rozdrażnienie, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci. Nie należy więc lekceważyć chrapania, a zamiast podjąć odpowiednie leczenie i profilaktykę.

Jak walczyć z chrapaniem?

Serwis http://sposobynachrapanie.pl/ pomaga zaznajomić z wieloma sposobami walki z tą niepozorną, acz uciążliwą dolegliwością. Istnieje wiele metod, które pozwalają nam ograniczyć lub całkowicie zlikwidować problem chrapania, począwszy od zlikwidowania czynników wpływających na osłabienie mięśni, a na leczeniu farmakologicznym i operacyjnym kończąc. Skuteczność każdego ze sposobów może być inna, w zależności od przyczyn chrapania i jego nasilenia.

Przed podjęciem decyzji o udaniu się do laryngologa warto samemu stawić czoła problemowi chrapania. Przede wszystkim warto wyeliminować czynniki, które mogą wpływać na osłabienie mięśni gardła, a więc zrezygnować ze spożywania alkoholu przed snem, palenia papierosów i podjąć odpowiednią dietę. Samo to w wielu przypadkach przyniesie wymierny skutek, nie tylko w kwestii chrapania, ale również ogólnej pracy naszego organizmu.

W niektórych przypadkach skuteczne są również niektóre domowe sposoby na chrapanie wśród nich możemy wyróżnić:

  • używanie wkładek do nosa
  • korzystanie z poduszek przeciw chrapaniu
  • odpowiednia higiena snu – wygodna pozycja, rezygnacja z tabletek nasennych itp.

W sytuacji jednak kiedy chrapanie spowodowane jest wadami anatomicznymi lub problemami z drożnością nosa, spowodowanymi skrzywieniem przegrody nosowej, konsultacja ze specjalistą może być nieunikniona. Musimy jednak pamiętać, że wówczas ryzyko wystąpienia bezdechu sennego również jest niższe niż w przypadku chrapania wywołanego obniżonym napięciem mięśniowym. Wciąż jednak warto podjąć próbę eliminacji tej dolegliwości dla komfortu swojego i swoich najbliższych.

Chrapanie a tabletki bez recepty

Wiele osób dotkniętych problemem chrapania sięga po leki bez recepty. Takie prepraty są ogólnodostępne i najczęściej mają formę ziołowych tabletek, plastrów lub sprayów. Dla wielu chrapiących jest to skuteczne rozwiązanie, które pomaga złagodzić dolegliwość lub całkowicie ją wyeliminować. Leki na chrapanie bez recepty znaleźć można w każdej aptece.

Oprócz tego polecanym sposobem na chrapanie jest aromaterapia. W aptekach i drogeriach znaleźć można mnóstwo olejków eterycznych, które pozytywnie wpływają na układ oddechowy i udrażniają nos, co eliminuje przynajmniej część przyczyn chrapania. W czołówce najskuteczniejszych olejków warto wyrożnić olejek miętowy, eukaliptusowy i lawendowy. Więcej informacji można znaleźć tutaj: http://sposobynachrapanie.pl/olejki-na-chrapanie/

Leczenie farmakologiczne i chirurgiczne

Może jednak się zdarzyć, że wszystkie ogólnodostępne sposoby zawodzą i jedyną metodą na pozbycie się chrapania jest wizyta u laryngologa. W takiej sytuacji najczęściej podejmowane jest leczenie farmakologiczne – specjalista przepisuje dopasowane leki o silniejszym składzie niż te dostępne bez recepty.

Niektóre przyczyny chrapania wymagają interwencji chirurga i tylko operacja może rozwiązać ten uciążliwy problem. Do najpopularniejszych operacji likwidujących chrapanie zalicza się zabiegi wykonywane w obrębie jamy ustnej (m.in. wszczepienie implantu, który zapobiega bezdechowi sennemu) oraz nosa (m.in. korekcja przegrody nosowej lub usunięcie polipów). Operacje najczęściej wykonuje się wtedy, kiedy chrapanie jest wyjątkowo uciążliwe i towarzyszy mu groźny dla zdrowia bezdech senny.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.