Buldog: charakter, wychowanie, zdrowie i odmiany buldogów

Buldog to rasa, która zapewne kojarzy się nam przede wszystkim z małymi, pocieszymi psami o krótkich nóżkach i nieproprcjonalnie szerokim pysku. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że pod bardzo ogólną nazwą Buldog kryje się kilka odrębnych, rozmaitych ras psów, znacząco różniących się od siebie zarówno pod względem rozmiarów ciała i wagi, jak i temperamentu i usposobienia. Różnice pomiędzy poszczególnymi rasami zaliczanymi do Buldogów są niekiedy mniej więcej takie same, jak różnica pomiędzy jamnikiem a pitbulteriem, zwłaszcza jeżeli chodzi o usposobienie i cechy charakteru.

Buldog to według kynologów jedna z najstarszych i najbardziej tradycyjnych ras psów. Z czasem rasa ta rozwinęła się w kilka różnych odmian buldogów, które, jak wspomniano powyżej, znacząco różnią się pomiędzy sobą pod wieloma istotnymi względami. Oprócz tego warto wspomnieć, że psy rasy Buldog były wiele razy krzyżowane przez hodowców z innymi psami w celu wykreowania nowych ras. Takim przypadkiem jest na przykład angielski Bulterier, który wśród swoich przodków ma właśnie między innymi psy rasy Buldog.

Jakie są najważniejsze cechy psów określanych mianem Buldog? Jakie istnieją odmiany Buldogów i czym właściwe różnią się pomiędzy sobą? Postarajmy się przyjrzeć tej kwestii nieco dokładniej i postarać się udzielić odpowiedzi na te pytania.

Buldog: historia rasy

Kolebką psów rasy Buldog jest oczywiście Anglia. Według Kynologów rasa ta wywodzi się od Mastifów, czyli przeważnie potężnych, silnych i obdarzonych mocnym i zdecydowanym charakterm psów, które dawniej były używane między innymi jako psy do walk, psy obronne a nawet psy wojskowe, biorące czynny udział w bitwach. Bez wątpienia, psy rasy Buldog są mocno spokrewnione między innymi z Mastiffem angielskim.

Trzeba jednak dodać, że Buldogi zaczeły wyodrębniać się od Mastiffów już kilkaset lat temu, a według niektórych źródeł nawet ponad tysiąc lat temu. Rezultaty tego procesu są doskonale widoczne na przykładzie najbardziej tradycyjnej rasy Buldogów, a mianowicie Buldoga Angielskiego. Pies ten pod względem rozmiarów ciała, sprawności i charakteru naprawdę niewiele przypomina chociażby wspominanego Mastiffa Angielskiego, nie wspominając już o takich rasach, jak włoski, wywodzący się jeszcze z czasów Imperiów Rzymskiego Mastif neapolitański(Mastino Napoletano) czy hiszpański Perro de Presa Canario.

Buldog: odmiany rasy

Była już mowa o tym, że psy rasy Buldog wystepują w kilku różnych, znacząco odmiennych względem siebie odmianach. Najważniejsze rasy z grupy Buldogów to:

  • 1. Buldog Agielski
  • 2. Buldog Francuski
  • 3. Buldog Amerykański
  • 4. Buldog Australisjki

buldog angielski

Buldog angielski

Buldog angielski to najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana Buldogów, o historii sięgającej, według różnych źródeł, nawet 1200 lat. Aktualnie Buldog Angielski to stosunkowo niewielki(od 35 do 40 centymetrów wysokości w kłębie) pies do towarzystwa. Przedstawiciele tej rasy zachowali co prawda pewne cechy właściwe starym, historycznym Buldogom, jednak trudno uznać, że Buldog Angielski to kontynuacja linii tych dawniej potężnych, użytkowych psów. Oprócz swojego towarzyskiego charakteru, psy rasy Buldog Angielski są również znane z wysokiej podatności na różnego rodzaju choroby, schorzenia oraz inne problemy zdrowotne. Najczęstszą komplikacją występującą w przypadku tych psów są trudności z oddychaniem. Psy te też powszechnie cierpią na Dysplazję Stawu Biodrowego.

buldog francuski

Buldog Francuski

W przypadku tej odmiany Buldogów możemy mówić o całkowitym wręcz zaprzeczeniu historycznego obrazu psów rasy Buldog. Francuski Buldog to bowiem malutki(około 30 cm wysokości) pies do towarzystwa(czy też wręcz pies kanapowy), który pod względem usposobienia znacznie bardziej przypomina Ratlerka lub Jamnika, niż potężne Mastify. Podobnie jak swój angielski kuzyn, Buldog Francuski jest psem często cierpiącym na problemy z oddychaniem. Dysplazja Stawów Biodrowych nie jest w przypadku tej rasy problemem tak częstym, jak w przypadku Buldogów Angielskich, jednak również występuje stosunkowo często.

buldog amerykanski

Buldog Amerykański

W tym miejscu przechodzimy do psów o zupełnie innej charakterystyce, niż dwie rasy wymienione powyżej. Buldog Amerykański to bowiem potężnie zbudowany, silny i agresywny pies użytkowy, wykorzystywany w USA przede wszystkim w charakterze psa obronnego oraz psa stróżującego. Psy rasy Buldog Amerykański raczej nie występują w Polsce, jednak pomimo tego rasa ta została wymieniona w ustawie o niezbezpiecznych rasach psów. Dlaczego? Ponieważ Buldog Amerykański to pies naprawdę trudny w prowadzeniu, pod wieloma względami przypominający na przykład Amerykańskiego Pitt Bulteriera. Psy tej rasy nawet odpowiednio prowadzone mogą być agresywne, a ze względu na swoje spore rozmiary(niekiedy ponad 70 cm wzrostu i ponad 70 kg wagi) mogą stanowić istotne niebezpieczeństwo dla otoczenia.

Warto dodać, że ze względu na swoje ogromne zróżnicowanie oraz brak jednolitego wzorca rasa ta nie jest uznawana przez wszystkie światowe organizacje kynologiczne. Tym niemniej, Buldog Amerykański jest psem niezwykle popularnym w Stanach Zjednoczonych i powszechnie używany między innymi na farmach jako pies obronny i stróżujący.

Buldog Australisjki

To z całą pewnością najmniej znana odmianów Buldogów. Rasa ta powstała bowiem dopiero w 1998 roku i poza Australią praktycznie nie jest spotykana. Buldog Australiski jest wyraźnie większy i cięższy, niż jego angielscy czy francuscy kuzyni, jednak pod względem charakteru i usposobienia przypomina te rasy nieporównanie bardziej, niż Buldoga Amerykańskiego. Jest to pies rodzinny, o przyjacielskim nastawieniu i nie sprawiajacy problemów wychowawczych. Można powiedzieć, że pod względem swojego usposobienia przypomina nieco Boxera, którego zresztą jest krzyżówką. W porównaniu do na przykład Buldoga Angielskiego Buldog Australijski jest bowiem psem znacznie bardziej ruchliwym i energicznym, wymagającym zwłaszcza w młodym wieku zapewnienia mu odpowiedniej dawki ruchu przez właściciela.

buldog kupno

Buldog: czy warto go kupić?

Odpowiedź na powyższe pytanie zależy oczywiście przede wszystkim od tego, jakiego konkretnie Buldoga mamy na myśli. Jeżeli jest to Buldog Amerykański, lepiej porzucić ten pomysł, chyba że należymy do wąskiego grona naprawdę doświadczonych hodowców a na dodatek z jakichś względów jest nam potrzebny potężny i agresywny pies użytkowy. Buldogi Angielskie i Francuskie to typowe psy rodzinne, jednak ze względów na silne skłonności do problemów zdrowotnych wymagają one wzmożonej pielęgancji a często również regularnego leczenia. Z kolei Buldog Australijski jest rasą praktycznie nie występującą w Polsce, chociaż akurat ten pies stanowi ciekawe rozwiązanie dla osób potrzebujących rodzinnego, lecz nie „kanapowego” pupila, którego można zabrać na spacer lub wycieczkę w plener.

Podsumowanie

Jak więc widać, sama ogólna nazwa Buldog bardzo niewiele mówi nam na temat zróżnicowania psów należących do tej kategorii. Warto zaznaczyć, że może z wyjątkiem Buldoga Australisjkiego każda z wymienionych powyżej rasy należy do problematycznych. Buldog Angielski i Buldog Francuski mają bardzo silne tendencje do problemów zdrowotnych, z kolei Buldog Amerykański to pies naprawdę trudny w prowadzeniu, według niektórych hodowców nawet trudniejszy, niż Amerykański Pitt Bulterier(nie mylić z Amstaffem).

 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.