Aspartam: czym jest, w jakich produktach występuje, szkodliwość i wpływ na zdrowie

Aspartam to obecnie jedna z najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych substancji służących do słodzenia pożywienia w formie wysoko przetworzonej a także napojów. Aspartam a mówiąc dokładniej jego powszechne stosowanie w przemyśle spożywczym jest również jedną z najgorętszych i najchętniej dyskutowanych kwestii. Wszystko przez to, że Aspartamprzez wiele lat był i nadal jest oskarżany o powodowanie licznych komplikacji zdrowotnych i chorób, w tym między innymi chorób nowotworowych nerek czy też wad wrodzonych płodu. W wielu krajach, w tym również w Polsce, istnieją organizacje domagające się wycofania z produkcji lub wręcz delegalizacji stosowania w przemyśle spożywczym Aspartamu.

Czy jednak Aspartam rzeczywiście jest aż tak zły, jak często się go maluje? Czy środek ten posiada potwierdzone w toku rzetelnych badań naukowych negatywne właściwości mogące szkodzić ludzkiemu zdrowiu czy też jest uznawany przez współczesną naukę za bezpieczny dodatek do pożywienia i napojów? Jaki związek z rzeczywistym stanem rzeczy mają liczne obiegowe opinie na temat Aspartamu, przypisujące temu składnikowi współudział w powstawaniu wielu poważnych chorób i dysfunkcji zdrowotnych? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na te pytania.

Aspartam: czym jest?

Aspartam to dodatek do pożywienia i napojów cieszących się dość długą, bo aż kilkudziesięcioletnią tradycją. Substancja ta została wynaleziona, albo raczej odkryta już w roku 1965 przez amerykańskiego chemika James’a M. Schlatte. Co ciekawe, odkrycie Aspartamu było dziełem przypadku. James’a M. Schlatte pracował bowiem nad opracowaniem formuły mogącej stanowić lek na chorobę wrzodową żołądka. Do odkrycia związku chemicznego znanego obecnie jako Aspartam doszło zaś w trakcie badań, gdy chemik… odruchowo polizał swój palec przed przełożeniem stronicy w książce. Zaintrygował go słodki smak, który, jak się okazało, był dziełem właśnie substancji ochrzczonej później mianem Aspartamu. Od momentu odkrycia tego związku chemicznego do momentu rozpoczęcia stosowania jako jako sztucznego słodzika w produkcji żywności oraz napojów minęło jedynie kilka lat.

Z chemicznego punktu widzenia Aspartam to organiczny związek chemiczny zaliczany do kategorii estrów. Mówiąc zaś dokładniej, Aspartam to ester metylowy dipetydu Asp-PHE. Badania naukowe dowodzą, że Aspartam składa się z dwóch reszt aminokwasowych: fenyloalaniny i kwasu asparaginowego. Wprowadzony do ludzkiego organizmu drogą pokarmową Aspartam przekształca się z jednej strony w naturalne aminokwasy z drugiej zaś strony w metanol.

Aspartam: szkodliwość i badania naukowe na ten temat

Na temat związku chemicznego, jakim jest Aspartam narosło wiele mitów i przekonań niemających związku z faktami naukowymi. Przekonania te w dużej mierze były i nadal są inspirowane niektórymi opracowaniami naukowymi, dowodzącymi rzekomej szkodliwości Aspartamu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że opracowania te zostały odrzucone ze względu na błędną metodologię lub wyciąganie nieuprawnionych wniosków. Pomimo tego Aspartam nadal jest oskarżany o powodowanie takich chorób i problemów zdrowotnych, jak między innymi:

 • 1. Choroby nowotworowe nerek oraz pęcherza
 • 2. Powodowanie wad wrodzonych płodu
 • 3. Nowotwory mózgu
 • 4. Stwardnienie rozsiane
 • 5. Cukrzyca
 • 6. Nowotwory węzłów chłonnych

A jaka jest rzetelna, naukowa wiedza na temat wpływu, jaki na ludzki organizm wywiera sztuczny słodzik znany jako Aspartam? Obecnie w światowej literaturze naukowej istnieje ponad 600 uznawanych za rzetelne i wiarygodne opracowań naukowych, które dowodzą, że Aspartam nie powoduje żadnych problemów czy komplikacji zdrowotnych. Innymi słowy mówiąc, żaden z zarzutów formułowanych pod adresem tej niezwykle powszechnej substancji nie doczekał się potwierdzenia. Ogromna większość organizacji zajmujących się kontrolą żywności a także instytucji naukowych, w tym między innymi Europejski Urząd do sprawy Bezpieczeństwa Żywności czy też liczne amerykańskie instytucje federalne mające za zadanie kontrolę składników stosowanych w produkcji żywności.

Z drugiej jednak strony warto dodać, że niektóre z możliwych negatywnych działań aspartamu nie zostały jeszcze całkowicie i przekonująco wyjaśnione. Dotyczy to przede wszystkim możliwej korelacji pomiędzy regularnym spożywaniem produktów zawierających Aspartam a nowotworami krwi a także możliwością poronienia przez kobiety spożywające Aspartam w trakcie ciąży.

Aspartam: pozytywne działania

Oprócz wątpliwych lub wręcz całkowicie błędnych z naukowego punktu widzenia potencjalnie negatywnych właściwości Aspartamposiada również potwierdzone naukowe właściwości pozytywne. Środek ten jest stosowany między innymi w leczeniu cukrzycy. Uważa się również, że spożywanie Aspartamu ma pozytywny wpływ na kondycję uzębienia. Aspartam jest również rekomendowany przez różne organizacje, w tym między innymi Polskie Towarzystwo Diabetologiczne oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością, jako odpowiednie rozwiązanie zastępcze w stosunku do cukru w przypadku leczenia nadwagi i otyłości.

Aspartam: produkty w jakich się znajduje

Zastosowanie sztucznego słodzika, jakim jest Aspartam, ma obecnie charakter właściwie masowy. Szacuje się, że ten związek chemiczny wchodzi w skład aż ponad 6 tysięcy rozmaitych produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Najczęściej źródłami Aspartamu są takie produkty, jak

 • 1. Napoje gazowane oraz napoje izotoniczne
 • 2. Słodycze
 • 3. Niektóre lekarstwa lub preparaty lecznicze(na przykład pastylki na gardło)
 • 4. Suplementy sportowe i kulturystyczne
 • 5. Kawa rozpuszczalna
 • 6. Gumy do żucia, dropsy, żelki i tym podobne
 • 7. Tabletki musujące

Oczywiście, to tylko krótka lista produktów, w których związek chemiczny znany jako Aspartam występuje najczęsciej. W rzeczywistości zaś możemy go znaleźć również w wielu innych produktach, w tym nawet w przetworach mięsnych, jogurtach, rybach czy piwie.

Aspartam a teorie spiskowe

Skąd pochodzą różne i tak rozpowszechnione teorie spiskowe na temat rzekomo negatywnego wpływu, jaki na ludzki organizm wykazuje Aspartam i dlaczego pomimo wyników rzetelnych badań naukowych składnik ten wciąż cieszy się tak złą sławą? Często można spotkać się z komentarzami na temat “zmowy koncernów spożywczych i farmaceutycznych” lub też nawet bardziej radykalnymi teoriami. Warto jednak mieć świadomość, że te same ośrodki naukowe oraz instytucje, które uznają Aspartam za bezpieczny, odrzuciły i nadal bardzo często odrzucają stosowanie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym wielu innych substancji, których powszechne stosowanie byłoby finansowo opłacalne dla firm produkujących żywność lub lekarstwa. Co więcej, liczba rzetelnych badań dowodzących braku negatywnych właściwości Aspartamu jest naprawdę ogromna(ponad 6 tysięcy opracowań), dlatego ewentualna zmowa koncernów spożywczych i farmaceutycznych w tym przypadku musiałaby mieć naprawdę gigantyczną skalę i obejmować setki różnych ośrodków naukowych oraz organizacji zajmujących się kontrolą żywności na niemal całym świecie. Racjonalnie rzecz biorąc, taka hipoteza jest mniej więcej tam samo prawdopodobna, jak hipoeza “Żydów rządzących światem” czy posądzanie autorki książek o Harrym Potterze o przynależność do tajnych organizacji okulstystycznych czy też satanistycznych.

Podsumowanie

Werdykt rzetelnej nauki w kwestii wpływu na ludzkieg zdrowie substancji takiej, jak Aspartam na chwilę obecną jest jasny: środek ten nie posiada żadnych udowodnionych w toku poprawnych metodologicznie badań naukowych negatywnych właściwości mogących szkodzić ludzkiemu zdrowia. Tym niemniej, wiedza na temat Aspartamu nie jest jeszcze całkowicie kompletna, dlatego warto na wszelki wypadek powstrzymywać się od spożywania tej substancji w trakcie ciąży, a w innych przypadkach nie przekraczać dziennych dawek uznawanych przez organizacje zajmujące się kontrolą żywności za bezpieczne.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.