Antocyjany – naturalny lek na choroby cywilizacyjne?

Antocyjany są to naturalne barwniki występujące w przyrodzie mające wiele właściwości prozdrowotnych, są one wykorzystywane w medycynie naturalnej już od pokoleń a ostatnio coraz głośniej o nich w ogólnodostępnych mediach. Moda na zdrowy tryb życia i powracanie do tego co naturalne sprawia, że coraz częściej interesujemy się różnymi sposobami na naturalne lekarstwa i suplementy.

Antocyjany są dostępne w kosmetyce jak i dodatkowej suplementacji od lat, jednak zamiast sięgać po syntetyki chemiczne warto jest wiedzieć w jakich produktach możemy znaleźć te korzystne substancje chemiczne oraz zadbać o nasze zdrowie. Antocyjany chociaż nie maja funkcji odżywczej to w organizmie człowieka pełnia funkcje ochronna, dlatego mogą nas ustrzec przed wieloma chorobami.

Antocyjany – charakterystyka

Antocyjany to naturalne barwniki organiczne szeroko rozpowszechnione w przyrodzie. Znajdują się w roślinach, kwiatach, owocach, glonach zawierających niebieski, fioletowy lub czerwony kolor. Kolor barwnika zależny jest od pH rośliny oraz gleby w której rośnie. Im niższe pH tym kolor bardziej zbliżony do niebieskiego, a im wyższe tym kolor bardziej podchodzący pod czerwień. W naturze znajduje się ponad 500 związków jakimi możemy nazwać antocyjany.

Termin ten został wynaleziony już w starożytności i w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza niebieski kwiat a wzięło się to z fascynacji starożytnych kolorek oraz właściwościami chabru. Nawet jeśli nie jesteśmy ich świadomi antocyjany stanowią znaczącą część naszej diety a im więcej będziemy spożywać tego typu produktów tym korzystniej to wyjdzie dla naszego zdrowia.

Antocyjany możemy spotkać również w formie środku chemicznego dodawanego przemysłowo podpisywanego E163. Jest to czerwono-fioletowy barwnik spożywczy używany, przy produktach takich jak: dżemy, lody, słodkie napoje, cukierki, jogurty oraz wina.

Antocyjany – właściwości zdrowotne

Organiczne barwniki spożywcze maja o wiele więcej właściwości niż tylko nadawanie barwy innym produktów. W organizmie człowieka pełnią funkcje ochronną, która ujawnia się w bardzo wielu sytuacjach i wspomaga pracę naszego organizmu oraz chroni przed wieloma chorobami.

Antocyjany w naszym organizmie działają jako naturalny przeciwutleniacz, co znaczy, że hamują powstawanie wolnych rodników i tym samym zapobiegają niszczeniu się struktury naszego DNA, zmniejszają prawdopodobieństwo zachowania na choroby nowotworowe oraz zapobiegają starzeniu się komórek.

Substancje te mają równie pozytywny wpływ na nasz układ krwionośny, wzmacniają oraz zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych. Regulują również poziom cholesterolu oraz glukozy w naszej krwi, dzięki czemu chronią nas przed wieloma bardzo poważnymi chorobami a nawet zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz otyłość.

Co więcej, antocyjany mają niesamowity wpływ na nasz wzrok. Substancje zawarte w antocyjanach poprawiają stan tęczówki oraz wzmacniają naczynka, dzięki czemu może nawet poprawić nam się wzrok, zmniejsza to również szanse na choroby oczy w przyszłości.

Antocyjany poprawiają również krążenie w mózgu, usprawniają nasze procesy pamięciowe oraz poprawiają pamięć oraz koncentracje. Z tego powodu dieta bogata w antocyjany ważna jest już u rozwijających się dzieci oraz dorastającej młodzieży.

Właściwości zdrowotne antocyjanów coraz częściej zaczynają interesować naukowców oraz farmaceutów, stąd coraz więcej świeżych badań. Dzięki temu działanie antocyjanów przechodzi z medycyny naukowej do stosowanej i powszechnie wykorzystywanej nauki.

Antocyjany – właściwości kosmetyczne

Antocyjany nie tylko poprawiają stan naszego zdrowia, chronią przed wieloma chorobami oraz wspomagają pracę naszych najważniejszych narządów, poprawiają również stan naszej skóry oraz korzystnie wpływają na nasz wygląd. Z tego powodu owoce bogate w antocyjany są częstym składnikiem kosmetyków oraz suplementów diety mających nam zapewnić piękny wygląd.

Ze względu na właściwości antyoksydacyjne oraz ściągające antocyjany zwalczają wolne rodniki opóźniając procy starzenia się naszej skóry, która dłużej pozostaje jędrna, elastyczna oraz lepiej nawilżona. Do tego kosmetyki z ich użyciem nadają się do każdego rodzaju cery i mogą być stosowane nawet w przypadku skóry wrażliwej oraz naczynkowej.

Mają również właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe oraz przeciwzapalne, dlatego polecane są różnych dolegliwościach dermatologicznych. Dieta bogata w te związki sprawi, że nasz skóra będzie lepiej chroniona przed różnymi chorobami skórnymi oraz będzie w stanie szybciej się regenerować.

Poprawiają nie tylko stan skóry, ale również włosów oraz paznokci. Spożywanie dużej ilości produktów z tymi związkami organicznymi sprawi, że nasze włosy staną się mniej łamliwe, mocniejsze oraz gęstsze a paznokcie będą rosły dłuższe i mocniejsze.

Źródła antocyjanów w codziennej diecie

W codziennej diecie antocyjanów mamy niesłyszanie wiele, są one bardzo szeroko rozpowszechnione, chociaż nie zawsze jesteśmy świadomi ich występowania. W pierwszej kolejności warto wymienić owoce sezonowe, czyli przede wszystkim owoce leśne, takie jak: jeżyny, borówki, borówki amerykańskie, jagody czy też maliny. Możemy spożywać je świeże, mrożone, przygotowywać z nich przetwory, napary oraz wykorzystywać w kosmetykach domowej roboty. Warto też pić soki z dodatkiem tych owoców, najlepiej domowej roboty lub pozwolić sobie raz na jakiś czas na lampkę dobrego wina.

Antocyjany możemy spotkać również w warzywach o niecodziennej bardzie, będą to głównie bakłażany oraz czerwona kapusta. Często wykorzystujemy wywar z czerwonej kapusty jako barwnika spożywczego, jest to najlepszym dowodem na duże stężenie antocyjanów w tym warzywie.

Największe stężenie antocyjanów możemy zaobserwować w roślinach, które mają intensywną, szczególnie ciemnoczerwona barwę miedzy innymi są to: kwiaty czarnego bzu, aronia, truskawka, rabarbar, czereśnia, żurawina oraz wiśnia.

Antocyjany możemy znaleźć również w aptekach w postaci dodatkowej suplementacji, warto jednak pamiętać, że naturalne sposoby zawsze będą zdrowsze i bardziej wartościowe niż tabletki znalezione w aptekach.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.